10 vecí, ktoré silné ženy NErobia: Posilnite svoje duševné svalstvo

10 vecí, ktoré silné ženy NErobia: Posilnite svoje duševné svalstvo

Psychické svaly sa budujú rovnakým spôsobom ako tie telesné – cvičením. Ako naň? RADÍ americká psychoterapeutka a lektorka Amy MORIN.

Najmä spoločenský tlak spôsobuje, že ženy majú vo svojom živote veľa nezdravých návykov. A nehovoríme o sladkostiach, ale o nástrahách psychiky, ktoré vás oberajú o duševnú silu, ktorú tak veľmi potrebujete. Naopak, dobré návyky (rovnako ako zdvíhanie závažia) vám pomôžu rásť rýchlejšie.

Súčasné psychologické štúdie preto uvádzajú príklady najzásadnejších „zlozvykov duše“, ktoré nás ženy najviac ochromujú.

Ktoré z nich SILNÉ ŽENY nerobia?
1. Neporovnávajú sa s ostatnými
Či už sledujete fotografie z dovoleniek slávnych na sociálnej sieti, alebo počúvate priateľa, keď hovorí o svojom najnovšom úspechu, ľahko vás to zvedie k porovnávaniu. Ale každú minútu, ktorú strávite porovnávaním svojho života so životom niekoho iného, tvorí 60 sekúnd, počas ktorých svoj život nebudujete.

2. Netrvajú na dokonalosti
Perfekcionizmus – teda urputná snaha o dokonalosť – má v sebe krutý a ironický zvrat; spôsobuje také hladiny stresu, že váš výkon to skutočne poškodí. Majte od seba vysoké očakávania, ale nech nie sú neprekonateľne vysoké.

3. Nepovažujú zraniteľnosť za slabosť
Vaša kamenná tvár vám v mnohých prípadoch vie pomôcť a plní svoj účel - dať ostatným najavo, kedy ste sústredená, seriózna, neohrozená a vážna. No ani opak – schopnosť vedieť požiadať o pomoc, uznať svoje slabé stránky a priznať, že nemáte odpovede na všetko, nie je príznakom slabosti, ale dôležitou výbavou do života.

4. Nedovolia víťaziť nízkej sebadôvere
Váš mozog sa vám isto v niektorých krízových situáciách snaží nahovoriť, že nie ste dosť dobrá, schopná ani šikovná. Ale neverte všetkému, čo si myslíte. Váš mozog vás podceňuje!

5. Nepremýšľajú „do kruhu“
Ustavičné prehodnocovanie tých istých starostí a strachu o všetko, čo by sa mohlo pokaziť, plytvá drahocenným časom a duševnou energiou. Ak budete v menšej pohode, budete brať všetko -násobne horšie. Upriamte sa skôr na riešenie schodných problémov a užitočné činnosti ako na neustále „recyklovanie myšlienok“, „nadpremýšľanie“ a preháňanie.

6. Nevyhýbajú sa výzvam
Či už je to skúška, pohovor, výpoveď na polícii, alebo emočne vyčerpávajúci rozhovor s blízkym, vyhýbanie sa náročným výzvam vás zabrzdí a paralyzuje, a to aj v ďalších veciach. Čeliť malým strachom deň čo deň posilňuje – buduje krok za krokom aj vašu dôveru.

7. Neboja sa porušiť pravidlá
Od útleho veku sa dievčatá učia, aké je dôležité byť slušná, zdvorilá a dobre vychovaná. Ale svet nemenia tie, ktoré pravidlá dodržiavajú...

8. Neponižujú ostatných, aby seba vyzdvihli
Môže byť lákavé snažiť sa budovať vlastnú dôležitosť tým, že poukazujete na chyby niekoho iného. Ale skutočnými osobnosťami sú tie, ktoré to vôbec nepotrebujú.

9. Nedovolia, aby zadupávali ich schopnosti
Či vám už niekto v živote povedal, že nikdy nič nedosiahnete, alebo na to nemáte, iní ľudia môžu obmedziť váš potenciál len vtedy, ak im to dovolíte. Budujte si vieru v seba a nenechávajte až taký veľký priestor kritike. Môže vás zastaviť.

10. Neobviňujú sa, keď sa stane niečo zlé
Aj keď je dôležité prijať osobnú zodpovednosť, keď urobíte chybu, neustále sebaobviňovanie narobí viac škody ako úžitku. Povedať si, urobil som zlú voľbu je oveľa účinnejšie ako myslenie v štýle som zlý človek.

Autor: Bona Ondrášková
Foto: Shutterstock.com

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Rodinný život"

Poradňa