4 dôvody, prečo je fajn rodiť do vody (+ riziká)

4 dôvody, prečo je fajn rodiť do vody (+ riziká)

Pôrod môže prebehnúť rôznymi spôsobmi. Jednou z alternatív pôrodu je aj pôrod do vody, teda bábätko po pôrode vykĺzne do vody a nie na „sucho“. Viete, aké pozitíva má takýto pôrod?

1. Prirodzené tlmenie bolesti
Teplá voda, ktorou je žena obklopená pri pôrode do vody, prináša úľavu a uvoľnenie a prispieva k lepšiemu zvládaniu bolesti. Pomáha tomu aj fakt, že vo vode  žena napriek vyššej hmotnosti môže ľahšie meniť polohu. Veľa žien popisuje práve toto ako hlavnú výhodu pôrodu do vody.

2. Menej poranení hrádze
Veľkým pozitívom pôrodu do vody je aj nižšie riziko natrhnutia hrádze alebo potreby nástrihu, teda epiziotómie. Teplá voda prispieva k uvoľneniu tkaniva, zlepšuje sa elasticita a tým sa hrádza ľahšie prispôsobí hlavičke dieťatka bez toho, aby došlo k natrhnutiu. Ak aj dôjde k poraneniu hrádze, zvyčajne tieto poranenia nie sú tak výrazné ako pri pôrodoch na suchu.

3. Uvoľnenie tela i duše
Prostredie vody pomáha žene byť uvoľnenou na fyzickej a tým aj psychickej úrovni. Lepšie sa tak dokáže sústrediť na prebiehajúci pôrod, zažíva zväčša menej úzkosti a strachu.

4. Výhody pre bábätko
Okrem výhod pre matku prináša pôrod do vody aj výhody pre bábätko. Keďže dieťa strávilo deväť mesiacov obklopené plodovou vodou, je pre neho prechod do vodného prostredia menším stresom, než keď je porodené na suchu. Bábätko tak môže byť porodené bez toho, aby stratilo pocit bezpečia.

Plánujete bábätko? Tieto zmeny urobte hneď!

Má aj riziká
Pôrod do vody, hoci je v mnohých krajinách bežnou praxou, má aj svoje riziká. Mnohí gynekológovia a pôrodníci poukazujú na zvýšené riziko infekcie u bábätka, keďže voda vo vani či v pôrodnom bazéniku môže byť znečistená močom, stolicou a podobne. Bábätko sa však vo vode spravidla nenadýchne, pretože kým je spojené s pupočnou šnúrou, dostáva kyslík cez ňu. Medzi riziká patrí zhoršený prístup pôrodníka k rodiacej žene. Vo väčšine prípadov sú však riziká pôrodu do vody porovnateľné s pôrodom mimo vody, ako vyplýva z viacerých štúdií.

Kedy nie?
Sú určité situácie, kedy sa žene pôrod do vody neodporúča. Ide najmä o tieto prípady:
- ak matka trpí herpesom
- ak je bábätko otočené koncom panvovým
- ak ide o predčasný pôrod alebo pôrod viac ako jedného dieťatka
- ak mala žena počas tehotenstva nejaké komplikácie
- ak počas pôrodu nastanú komplikácie – to znamená, že aj keď ste rozhodnutá a pripravená rodiť do vody, všetko sa môže zvrtnúť a nakoniec sa to nepodarí. Každý pôrod je totiž iný a môžu nastať nepredvídateľné situácie.

Pokiaľ si želáte rodiť do vody, popýtajte sa svojho gynekológa, či je vo vašom prípade takáto voľba vhodná. Potom už len treba hľadať pôrodnicu, kde takáto možnosť je rodičkám k dispozícii.

Kedy vám vykukne tehotenské bruško?

Autor: Mária

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Tehotenstvo"

Poradňa