5 rád, ako sa zbaviť zlozvykov

5 rád, ako sa zbaviť zlozvykov

Niektoré každodenné aktivity môžu pomaly a nenápadne mariť vaše úsilie žiť zdravo. Tieto prehrešky vás môžu naozaj ohroziť!

1. Nebojte sa straty kontaktov
Jeden kanadský prieskum ukázal, že mnohí ľudia sa boja skoncovať so zlozvykmi, aby sa nevyčlenili z partie či kolektívu. Ozajstní priatelia vaše rozhodnutie akceptujú a možno vám budú potajomky závidieť.

2. Nezapierajte problém

Aby ste sa mohli zlozvyku zbaviť, najprv ho musíte identifikovať a priznať si, že ho naozaj máte. Pokiaľ siahnete po bonbónoch zakaždým, keď vás naštve šéf alebo sa vám niečo nepodarí, nakrájajte si na tanierik jablko, kaleráb alebo mrkvu. Hryzenie tlmí stres rovnako účinne ako sladkosti.

3. Správne si to načasujte

Prieskum vo Veľkej Británii ukázal, že zlozvykov sa ľudia vzdávajú ľahšie, keď nastane nejaká veľká zmena v ich živote, napríklad sobáš, narodenie dieťaťa alebo vnúčaťa, sťahovanie, zmena zamestnania či odchod do dôchodku. Popremýšľajte, čo vás najbližšie čaká, a skúste to.

4. Nehľadajte prekážky
Aj vy hľadáte „racionálne“ dôvody, prečo nemôžete skoncovať so svojím zlozvykom? Je to pochopiteľné hlavne vtedy, keď vás na zlozvyk niekto upozorní. Nikto nemá rád, keď mu prikazujú, čo má robiť. Keď sa naozaj chcete zbaviť zlozvyku, neopierajte sa o podobné barličky.

5. Buďte originálna
Staňte sa stredobodom pozornosti, ľahšie dosiahnete svoj cieľ. Nehovorte, kedy začnete to či ono, urobte to hneď. Vaše okolie si to skôr či neskôr všimne. Jedni vám budú držať palce a druhí závidieť, pretože sami to nedokážu. Nie je to úžasná motivácia?

Ako sa zbavíte zlozvyku?
Dá sa zlozvykom predchádzať a možno sa ich zbaviť? Ako na to, odpovedá psychologička Sylvia Langermann.


Prečo máme sklon zľahčovať niektoré svoje zlozvyky, prípadne sa ich snažíme ospravedlniť samy pred sebou?
Často si tie zlozvyky vlastne neuvedomujeme, a tak sa nám zdajú nepodstatné. Ak nás na ne niekto upozorní, môže sa nám reakcia okolia zdať prehnaná. Ale ak sa za zlozvyky ospravedlňujeme, možno sa len bránime pred reakciami okolia.

Čo môže pomôcť, keď sa nejakého zlozvyku chceme úprimne zbaviť, ale chýba nám pevná vôľa či motivácia?
Prvý krok je uvedomiť si zlozvyk. Znie to jednoducho, ale nie je to také jednoduché. Môže nám pomôcť konštruktívna spätná väzba alebo video. Potom je veľmi užitočné sa rozhodnúť, či by sme sa toho zlozvyku chceli zbaviť. Aj keď ho máme, nemusí to jednoznačne znamenať, že ho už nechceme mať. Ak sa rozhodneme ho nemať, tak sme vlastne urobili prvý krok k tomu, aby sme sa ho zbavili.

Je potrebné mať predstavu o tom, čo teda so zlozvykom chceme robiť?
Samozrejme. Ak sa hráme s vlasmi, točíme si ich na prst, je veľmi dobré premyslieť si, čo chceme robiť s rukami. Napríklad si držať prsty na druhej ruke. Je to pomôcka, kým sa nezbavíme zlozvyku. Ak to nepomáha, možno nám chýba motív, prečo sa vlastne chceme zbaviť zlozvyku. Môže ním byť aj fakt, že sa nám kazí účes, keď si vlasy točíme na prst.  

Ako zabrániť tomu, aby sme sa po čase, napríklad pod vplyvom stresu, nevrátili k zlozvyku, s ktorým sme skoncovali?
V tomto prípade nevieme vylúčiť to, že by sa zlozvyk mohol vrátiť, no vieme sa sústrediť na to, aby sa to nestalo. Stačí, ak sa budeme sledovať. Keď sa k zlozvyku vrátime, mali by sme sa vrátiť aj k odvykacej fáze, dokonca aj vtedy, ak sme si na znovuobjavený zlozvyk ešte nenavykli. Teda hneď v zárodku.

Autor: jb, mam
Foto: Shutterstock.com

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Choroby"

Poradňa