5 viet, ktoré vám dokážu zachrániť vzťah!

5 viet, ktoré vám dokážu zachrániť vzťah!

Každodenný život a problémy, ktoré sa v ňom vyskytujú neraz prinášajú do vzťahu rutinu a stereotyp. Partner si potom myslí, že ho ten druhý už neľúbi a nechce s ním zdieľať jeho ťažkosti. Nasledujúcich päť viet dokáže zvrátiť tok týchto negatívnych myšlienok. Dajú znova šancu vašej láske, preto ich používajte čo najčastejšie.

Vyzeráš výborne (Páčiš sa mi, Si stále sexi,...)
Bohužiaľ, starnutie so sebou prináša nielen skúsenosti a osobnostnú zrelosť, ale aj vrásky, sivé vlasy či ochabujúce telo. Preto je nesmierne dôležité počuť, že napriek týmto skutočnostiam sme stále pre nášho partnera príťažliví. Tieto jednoduché vety (uvedené v nadpise) dokážu naozaj zázrak. Počuť o svojej príťažlivosti a atraktivite od partnera je dôležitým prvkom, ktorý dokáže budovať naše sebavedomie. Preto nimi nešetrite!

Ďakujem ti
S plynúcimi rokmi sa stáva, že prestaneme partnerovi dávať najavo ako si vážime, čo pre nás alebo pre vzťah robí. Všetko vnímame akosi automaticky. Kašleme na slovíčka „prosím“ či „ďakujem“, málokedy povieme, že si niečo vážime. Predpokladáme, že partner vždy príde, urobí, čo má, tak načo to komentovať? Ak nechcete, aby sa váš vzťah dostal do fázy stagnácie, povedzte občas partnerovi čarovné slovko „ďakujem“. Dáte mu ním signál, že oceňujete, čo pre vás robí a že to nepovažujete za samozrejmosť.

Dostaneme sa cez to, som tu predsa s tebou

Život prináša nielen radosti, ale často aj strasti. Smrť niekoho blízkeho, strata práce či ťažké ochorenie. Práve to sú chvíle, keď človek potrebuje počuť, že na tieto udalosti nie je sám. Slová podpory môžu urobiť veľmi veľa s psychikou i sebavedomím. Pocit a presvedčenie, že za mnou niekto stojí, že sa mám o koho oprieť je na nezaplatenie. Ale je nesmierne dôležité, aby ste to svojmu partnerovi aj povedali.

Ako ti môžem pomôcť? Čo pre teba môžem urobiť?
Klienti v poradni sa neraz pýtajú psychológov, ako môžu svojim partnerom povedať, že ich milujú, keď im nechcú tieto slová stále dookola opakovať. Riešenie je práve v otázkach typu:  „Ako ti môžem pomôcť?“ alebo „Čo pre teba môžem urobiť?“ Vyjadrujete nimi, že uprednostníte potreby svojho partnera pred tými svojimi. Ukazujete, že veľmi radi obetujete svoj čas, aby ste partnerovi pomohli s niečím, čo ho ťaží. A to je pre vzťah nesmierne dôležité.

Rozumiem Ti, Počúvam Ťa...
Keď pominie zamilovanosť, nastupuje „dospelá“ láska, v rámci ktorej sa partneri poznajú, vedia o svojich silných i slabých stránkach. Stane sa, že nie vždy máme kapacitu vnímať, čo nám partner rozpráva. Dôležité je, aby sme tieto chvíle kompenzovali tými, počas ktorých dáme partnerovi jasne najavo, že ho počúvame a zaujíma nás, o čom nám hovorí. Jednoduché „rozumiem ti“ je nesmierne upokojujúce a uisťuje partnera, že viete, o čo sa jedná a nie je vám to jedno. Preto hovorte svojmu partnerovi často slová, ktoré ho uistia, že mu venujete pozornosť.

Autor: Radomír
Foto: Shutterstock

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Rozvod"

Poradňa