5 zemiakových omylov: Jedzte ich, kým sú mladé

5 zemiakových omylov: Jedzte ich, kým sú mladé

Vôbec nejete zemiaky, aby ste nepribrali? Považujete ich za bezcenné? Toto sú najväčšie mýty, ktoré o nich kolujú.

1. Zemiaky patria medzi zeleninu.

NIE. Podľa odbornej literatúry, ktorá sa zaoberá klasifikáciou a opisom poľnohospodárskych plodín, zemiaky nie sú zaradené do žiadnej zo šiestich skupín zeleniny. V gastronómii sa zemiaky pre vyšší obsah škrobu väčšinou používajú ako príloha. Energetická hodnota surových zemiakov je 300 až 330 kJ/100 g, väčšiny druhov zeleniny iba 70 až 200 kJ/100 g. Tak či onak, zemiaky sa pre obsah živín a pomerne nízku energetickú hodnotu zaraďujú medzi zdravé potraviny.

2. Zo zemiakov sa vždy priberá.
NIE. Z príloh majú varené zemiaky najmenej energie – 290 kJ/100 g, zatiaľ čo varená ryža 520 až 540 kJ/100 g a varené cestoviny priemerne 600 kJ/100 g.
Zemiaky patria medzi najzdravšie potraviny. Pri trávení sa ľahko štiepia a nezaťažujú trávenie. Nachádzajú sa v nich špeciálne bioaktívne látky, ktoré upravujú krvný tlak a majú antioxidačné účinky. Výhodou zemiakov je aj to, že nedráždia žalúdok, nevyvolávajú ekzémy ani migrény a sú bezpečné aj pre ľudí trpiacich alergiami.

3. V zemiakoch nie sú živiny, iba škrob.
NIE. Najmä mladé hľuzy obsahujú hodnotné bielkoviny, karotény, vitamíny B a C a pestrú zmes minerálov, napríklad draslík, horčík, fosfor, železo, meď, vápnik a zinok. Napríklad, v 100 g surových zemiakov sa nachádza 12 mg vápnika, 421 mg draslíka, 0,78 mg železa, 19,7 mg vitamínu C, 0,08 mg tiamínu, 0,032 mg riboflavínu... Navyše, zemiaky obsahujú málo jednoduchých cukrov: 100 g obsahuje 17,47 g sacharidov, z toho 15,44 g škrobu, 2,2 g vlákniny a iba 0,78 g jednoduchých cukrov (sacharóza, fruktóza, glukóza).

4. Cenné látky sa odstránia so šupkou.
NIE všetky. Pri varení zemiakov v šupke sa však lepšie uchovajú živiny, ktoré sú citlivé na teplo. Jemnú strapatú šupku zo skorých zemiakov určite neodstraňujte, pretože po uvarení alebo upečení dodá zemiakom skvelú orieškovú príchuť a zároveň je to výborný zdroj vlákniny.

5. Pečené a smažené zemiaky nepatria do zdravej kuchyne.  
NIE celkom. Pravidlo je jednoduché: viac pečte, menej smažte. Pečenie nasucho, keď povrch zemiakov iba zľahka pokvapkáte olejom, je vhodnejší a diétnejší spôsob prípravy ako smaženie zemiakov ponorených vo veľkom množstve tuku.

Počkajte, kým vychladnú
Pri varení zemiakov vo väčšom množstve vody sa bunky škrobu nafúknu a začnú meniť štruktúru. Tento proces sa nazýva želatinizácia a spôsobí to, že čerstvo uvarené zemiaky sa v tenkom čreve trávia veľmi rýchlo. Keď sa však zemiaky po uvarení ochladia, želatínovitý škrob sa zmení na rezistentný – pevnejšiu, kryštalickú formu, ktorá funguje ako rozpustná vláknina a zlepšuje pohyb čriev. V horúcich zemiakoch je 7 percent rezistentného škrobu, vo vychladnutých až 13 percent. Ochladením zároveň klesne glykemický index zemiakov o 25 %, čo znamená, nerozkolíšu hladinu krvného cukru a sú vhodnejšie aj pre diabetikov.

Autor: jb
Foto: Shutterstock

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Výživa"

Poradňa