5x čo nepovedať a čo povedať, keď sa vaša kamarátka rozíde

5x čo nepovedať a čo povedať, keď sa vaša kamarátka rozíde

Rozchod patrí medzi najstresujúcejšie udalosti v živote, a to nielen pre rozchádzajúcich sa, ale aj pre ich blízkych. Práve pre nich je najväčším problémom ako v takejto situácii reagovať.

Bohužiaľ, často sa stáva, že svojimi radami viac ublížia ako pomôžu. Nechajte sa preto inšpirovať vyjadreniami, z ktorých niektoré sú vhodné a iné nevhodné. Podporu blízkej osobe môžete vyjadriť napríklad aj týmito vetami:

Máš právo byť smutná/smutný

Aj keď sa mnohí snažia po rozvode pôsobiť sebavedomo a snažia sa okolie presvedčiť, že všetko je v poriadku, nie je to pravda. Čím viac sa snažia, tým nedôveryhodnejšie pôsobia. Najhoršie je to, keď sú sami. Vtedy sa bublina pohody rozplynie a smútok je o to intenzívnejší. Pri rozchode je však proces smútenia nevyhnutný. Nedá sa preskočiť, a preto vám môže pomôcť rada, že smútiť je prirodzené a prejavenie smútku vám môže uľaviť.

Som tu pre teba
Možno na prvé počutie klišé, ale veľmi efektívne. Človek prežívajúci rozchod má pocit, že ostal na všetko sám. Preto je dôležité, aby vaša kamarátka vedela, že sa na vás môže spoľahnúť, môže vám zavolať alebo požiadať o pomoc. Dôležité je, že sa jej nevnucujete, ale ponúkate svoju pomoc, ak zváži, že ju potrebuje.  

Už si zvládla/zvládol ťažké veci v živote
Zvládneš to aj teraz, pretože dnes máš viac skúseností. V tomto prípade platí staré známe: „Čo ťa nezabije, to ťa posilní.“ Väčšina z nás má za sebou už niekoľko rozchodov alebo ťažkých životných situácií. Ak použijete túto vetu vo vhodnej chvíli, môže naozaj pomôcť. Poukážete ňou, že vaša kamarátka/kamarát má potenciál, aby náročnú situáciu zvládli.

Aj keď sa dnes cítiš zle, nebudeš to tak vždy
Našťastie, všetko má svoj koniec. Aj zlé obdobie. Nič netrvá večne. Ani bolestivé obdobie rozchodu. Určite príde čas, kedy si ubolený človek uvedomí, že rozchod s nesprávnym človekom bol správny krok.

Je to úplne v poriadku, keď máš deň pod psa
Človek prekonávajúci rozchod by chcel mať zahojené rany čo najskôr. Je ale prirodzené, že aj po relatívne dobrých dňoch môže prísť čierny deň. Spustiť ho môže spomienka, pieseň v rádiu, jedlo, ktoré obom chutilo. Vtedy neuspejete s radami typu - všetko je OK, neblbni, veď včera ti bolo už tak dobre... Ak neviete, ako v takej situácii zareagovať, radšej priateľku objímte a povedzte, že je úplne normálne mať aj čierny deň. To úplne stačí.

Týmto vetám sa radšej vyhnite:

Ále, veď more je plné rýb! Na svete je toľko chlapov!
Tieto a podobné vety majú za cieľ uľahčiť opustenému bolesť a dať mu do pozornosti fakt, že okolo neho je veľa nezadaných ľudí, s ktorými môže vytvoriť pár. Verte, že tento typ vety bolesť v žiadnom prípade neodníme. Skôr môže mať opačný efekt. Tieto „slová útechy“ robia z rozchodu triviálnu záležitosť, pričom každý vie, že to tak vôbec nie je.

Na 100 % si niekoho nájdeš!

Touto vetou ako by sme hovorili, že je jedno, s kým si, hlavne, že niekoho máš. Takáto veta je plná neempatie, pretože náš blízky stratil človeka, ktorého miloval a to nejde len tak vymeniť kus za kus.

Nič si z toho nerob, aj tak to bol debil!
Nuž, ak si to dotyčný myslí, prečo vám to nepovedal vtedy, keď ste so svojím partnerom  chodili a boli ste do neho zamilovaná? Teraz, keď ste sa rozišli je jednoduché povedať, že to bol debil. Kým ste spolu chodili, bol pre vás všetkým možným, len nie debilom. Nikomu nepadne dobre, keď okolie začne ponižovať nášho expartnera či expartnerku.

Máš na viac, nechápem, že si sa s ním zahadzovala!

Vzťah predsa nie je o tom, kto je krajší, múdrejší či šikovnejší. Predstavte si, keď v podobnom duchu niekto hovorí o vás, keď chlácholí vášho partnera, ktorý sa s vami rozišiel. V určitej etape života ste pre seba veľa znamenali a boli ste tými najvhodnejšími partnermi. Nezhadzujte preto nikoho z nich.

Všetko zlé je na niečo dobré, všetko čo sa udeje, má nejaký zmysel

O tom, či všetko zlé je na niečo dobré sa dá vážne polemizovať. Na svete sa deje každú chvíľu veľa vecí, ktoré nie sú dobré a ktoré by ste nechceli zažiť. Prečo práve váš rozchod by mal byť niečím, čo v konečnom dôsledku má byť niečo dobré? Toto nie je veta, ktorú chce počuť niekto, kto práve stratil človeka, ktorého ľúbil.

Autor: Radomír
Foto: Shutterstock

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Rodinný život"

Poradňa