5x nové zuby, vylepšite si úsmev IHNEĎ! Ktorý postup je pre vás?

5x nové zuby, vylepšite si úsmev IHNEĎ! Ktorý postup je pre vás?

Naše ústa sú plné mnohých významných zubov, z ktorých každý má svoje meno a špeciálny účel.

Berieme ich ako samozrejmosť, ale bez nich by sme neboli schopní jesť správne, čo by malo nakoniec vplyv na naše trávenie. Jedlo by sme nemohli stráviť, nebolo by požuté.  

Estetika úsmevu
Náš chrup však nie je iba o dokonalom počte zubov. Ľudia hľadajú kozmetického stomatológa z rôznych dôvodov. Niektorí jednoducho chcú vyzerať mladšie, a kozmetická stomatológia je ako zubný facelift, ktorý môže rýchlo obrátiť prirodzený proces starnutia zubov. Iní majú neatraktívne zuby celý život a vždy sa cítili rozpačito kvôli nim. A samozrejme, menej sa aj usmievali. Bez úsmevu človek často skrýva sympatickú stranu svojej osobnosti.

Výhody pre každého
Ak ste niekedy premýšľali o kozmetickej stomatológii, môže byť tento článok veľmi užitočný pre pochopenie toho, čo je a čo nie je možné. Cieľom estetickej stomatológie v dvadsiatom prvom storočí je dosiahnutie zdravej krásy a harmonizujúcej funkcie zubov. Krása je dosiahnutá pomocou regeneračných techník, ako keramika či bielenie. Funkčné krása je získaná tým, že uľahčuje primárnu funkciu zubov, a síce žuvanie, napravuje rečovú vadu, a vytvára zubnú stabilitu.

Existuje mnoho techník a možností, ako zaobchádzať so zubami, ktoré sú farebné, odštiepnuté, deformované alebo chýbajú. Váš estetický zubár môže pretvoriť vaše zuby, že vyplní medzi nimi priestory, obnoví opotrebovanie alebo zmení ich dĺžku. Spoločné postupy zahŕňajú bielenie, lepenie, korunky a kontúrovanie.

Bielenie
Bielenie je obyčajný a populárny chemický proces, ktorý slúži na bielenie zubov. Niektorí ľudia si zuby bielia, aby im zmizli škvrny, zatiaľ čo ostatní chcú mať len belšie zuby o odtieň. Zafarbenie môže byť spôsobené liekmi, kávou, čajom a cigaretami. Môže byť tiež dedičné alebo z dôvodu starnutia.

Lepenie
Ak sú zuby štiepené alebo mierne skazené, môže sa použiť kompozitná živica ako výplň pre malé dutiny. Okrem toho môže byť použitá na uzatvorenie medzier medzi zubami, alebo pokrývať celý vonkajší povrch zuba a meniť jeho farbu a tvar.

Korunky
Korunky, tiež známe ako čiapočky pokrývajú zub celý a obnovujú jeho normálny tvar a vzhľad. Vzhľadom na ich cenu, sa používajú v prípadoch, keď sa už nedajú na záchranu zuba aplikovať iné postupy. Korunky majú najdlhšiu životnosť zo všetkých kozmetických náhrad, ale sú časovo najnáročnejšie na výrobu.

Fazety
Sú tenké kúsky z porcelánu alebo plastu umiestnené nad prednými zubami, ktoré menia farbu alebo tvar zubov. Sú použité na zuby s nerovnosťami povrchu alebo odštiepenými, odfarbenými, zvláštne tvarovanými, nerovnomerne rozloženými alebo krivými.

Implantáty
Zubný implantát je kovové zariadenie určené na nahradenie chýbajúcich zubov. Je obvykle vyrobený z titánu a je chirurgicky umiestný do čeľustnej kosti, kde zub chýba. Na rozdiel od zubného mostíka, implantát je trvalý. Zubný implantát je navrhnutý tak, aby sa správal ako koreňa zuba, kde sa  zakotví umelý zub alebo zubná protéza.

Ktorý postup je pre vás?
Váš zubár zhodnotí stav vašich zubov a vyberie procedúru vzhľadom na vaše požiadavky, očakávanie aj možnosti chrupu. Existuje niekoľko otázok, na ktoré by vám vždy mal vedieť odpovedať: Ako budú zmeny vyzerať, aj čo by ste mali očakávať v priebehu liečby a ako sa o zuby budete musieť starať?

Aby ste sa uistili, že je váš lekár kvalifikovaný v kozmetickej stomatológii, chcite vidieť jeho licenciu, fotky pred a po zákroku jeho predošlých pacientov a zistite si na neho referencie. Buďte zvedaví aj an to, či sa neustále vzdeláva v najnovších estetických technikách, či navštevuje kurzy ďalšieho vzdelávania, aby ste dostali to najlepšie ošetrenie. 

Autor: bb
Foto: Shutterstock

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Choroby"

Poradňa