7 pravidiel pre spokojný sex: Už žiadne prosíkanie!

7 pravidiel pre spokojný sex: Už žiadne prosíkanie!

Sex je neodmysliteľnou súčasťou partnerského vzťahu. A preto je dôležité, aby sme s ním boli spokojní, vychádzali si v ústrety, aby nás bavil a vo vzťahu sme ho nezneužívali.

Sex dokáže pozitívne ovplyvniť veľa vecí. Uvoľňuje, odblokuje stres, ventiluje napätie, lieči a vyjadruje city, ktoré voči partnerovi prežívame a cítime. Existuje niekoľko pravidiel, ktoré môžu prispieť k tomu, aby sme v rámci intímneho života prežívali spokojnosť.  

1. Sexuálna rovnocennosť
Je to jeden z najdôležitejších princípov, ktoré v spokojnom sexuálnom živote musia platiť. Znamená to, že obaja partneri sú si v rámci uspokojovania sexuálnych potrieb absolútne rovnocenní. Niektorí jedinci totiž majú tendenciu presadzovať iba seba, svoje túžby, nepozerajú na potreby partnera a tlačia ho k tomu, aby plnil ich potreby a na svoje zabudol. Rovnocenní partneri si plnia priania navzájom. A ak jeden z partnerov nejakú potrebu nedokáže naplniť, otvorene o tom komunikujú a hľadajú spoločné východisko zo situácie.  

2. Nevydieranie sexom
Sex je často v rukách jedného z partnerov zbraňou, prostredníctvom ktorej druhého odmeňuje alebo trestá. Prišiel si včera neskoro domov z piva? Dnes nebude sex! Bola si včera so šéfom, na ktorého žiarlim, na obede? Veď počkaj, budeš chcieť sex! Keďže vydieranie sexom je neférové, radšej komunikujte, čo vám na partnerovom správaní nevyhovuje a prekáža. Vydieraním nedosiahnete nič pozitívne.  

3. Sex nemá byť symbolom moci
V iných vzťahoch sa zasa stáva, že muži musia o sex doslova prosíkať, čo bohužiaľ, niektorým ženám vyhovuje, pretože im to dáva pocit moci vo vzťahu. V rešpektovanom a rovnocennom vzťahu by sa však o sex nemalo prosiť a nemalo by sa s ním ani narábať ako s nástrojom moci.

4. Nie je len fyzickou potrebou
Aj keď dnešná doba je určite nabitá viacerými povinnosťami než v minulosti, veta - Nemáme na seba čas - určite neobstojí. Je iba výhovorkou. Vzťah pre rozvoj potrebuje, aby si dvaja ľudia na seba našli čas a priestor. Sex nemá byť iba prostriedkom na uspokojenie fyzickej potreby, ale má byť hlavne vyjadrením toho, čo k sebe cítime.

5. Otvorenosť voči novým veciam
Je prirodzené, že časom sa do vzťahov a do sexu vkradne stereotyp. Na jednej strane partnerov okráda o vzrušenie, na druhej strane prináša väčšiu istotu v poznaní toho druhého a toho, čo má rád. Každý z nás má však aj svoje skryté túžby, a preto je dôležité o nich hovoriť. Spokojný sexuálny život so sebou prináša vyskúšanie nových polôh, pomôcok či netypických miest na sex. Otvorenosť voči novým veciam patrí k výbave partnerov, ktorí sa snažia svoj sexuálny život spestriť a vymaniť z monotónnosti.  

6. Neporovnávajte a nepočítajte
Niektorá z kamarátok vám povedala, že má sex štyrikrát do týždňa, že trvá aj dve hodiny a vždy pri ňom dosiahne orgazmus? Nedovoľte, aby ste po týchto informáciách skĺzla do depresie. Nenechajte sa zlákať myšlienkou, že ak nemáte to isté čo ona, krachuje vám milostný život i vzťah zároveň. Každý človek potrebuje od života iné veci. Ak ste s frekvenciou milovania spokojná a spokojný je aj váš partner, všetko je tak ako má byť. Ak partner nie je spokojný, úprimne sa porozprávajte a zistite, čo sa s tým dá urobiť. Rady a pomoc hľadajte až vtedy, ak obaja chcete a napriek tomu to nefunguje.

7. Nie sme vševedi
Inšpiráciu na zlepšenie intímneho života môžete nájsť kdekoľvek. Partneri, ktorí majú spokojný sexuálny život si o sebe nemyslia, že sú majstri sveta. Spoločne si dokážu vyhľadať nové informácie, pozrú si erotický film, prelistujú knihu, poradia sa s odborníkmi, zahrajú hry, ktoré sú pre zdokonaľovanie sa v intímnych sférach inšpirujúce. Nehanbia sa priznať, že majú problém a nehanbia sa vyhľadať pomoc.

Autor: Radomír
Foto: Shutterstock


Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Manželstvo"

Poradňa