8 krokov, ako sa dostať z dlhov

8 krokov, ako sa dostať z dlhov

Do finančných problémov nás nedostávajú nákupy kabeliek atopánočiek, väčšinou sú to naše lepšie polovičky, pre ktoré sme často celé rokyna mizine. Radí odborníčka na domáci rozpočet Markéta KOLÁŘOVÁ.          .

Nebuďte pasívna
„Splácanie dlhu pôžičkou nie je riešenie,“ upozorňuje Markéta Kolářová.Nepomôže vám ani ignorovanie svojej finančnej situácie, pretože váš dlhzvyčajne skončí u inkasnej spoločnosti. Ak sa to stane, neostaňte pasívna.Finančný poradca v takejto spoločnosti vám pomôže navrhnúť splátkovýkalendár, ktorý je pre vás únosný, čím sa vyhnete exekúcii a súdom.Martina si momentálne finančne prilepšuje na  brigáda svoje dlhy bymala mať splatené do piatich rokov. Rovnako ako Kristína aj ona doplatilana  svoju dôverčivosť voči priateľovi, no po  prechodných problémochsituáciu vzala pevne do svojich rúk a dnes sa spolieha vo financiáchlen na seba.

Smrť manžela
Mnoho žien po  smrtipartnera zápasí s finančnými problémami, no ak do hry vstúpi aj tajnýdlh, je to ešte horšie. Bolesť zo straty milovaného manžela pravdepodobnevystrieda obrovský hnev. To bol prípad Ivany (62), ktorá sa niekoľko dní po pohrebe dozvedela, že jej na krku zostal vysoký dlh, o ktorom aninetušila. Prežila so svojím manželom Pavlom pekných 35 rokov, vychovali dvedeti a  bezhranične mu dôverovala. Začiatkom mesiaca však manžel nečakanezomrel a prišlo trpké vytriezvenie v podobe dlhu vo výške 7-tisíceur.

„Celý čas som verila, že si manžel platí životnú poistku a ak by samu niečo stalo, budem zaopatrená,“ hovorí Ivana. Lenže vyšlo najavo, že poistkusi platil iba do istého času a v posledných rokoch už nie. Navyše,zobral si úver na nejaké podnikanie s  kolegom. Vôbec netuším,o  čo išlo,“ opisuje situáciu Ivana, ktorá si nevie predstaviť, že by maladlh splácať. „Mám rok do dôchodku a zarábam šesť- sto eur čistého.Z  toho platím inkaso, poistku domu a  všetko ostatné. Detido toho nechcem zaťahovať, majú dosť svojich starostí,“ dodávas plačom vdova.

Až polovica Slovákov je zadĺžená: A chcú ďalšie pôžičky!

8 krokov, ako sa dostať z dlhov

BUĎTE aktívna. Dlhy sa samy od seba nevyriešia. Nereagovaníma odkladaním sa ešte znásobia.

ZAČNITE DLHY SPLÁCAŤ, nie zvyšovať. Vyrovnať dlhy ďalšímdlhom nič nerieši. Situácia sa len odsunie. O pár mesiacov sa objaví opäť amožno bude ešte horšia.

UROBTE SI zoznam dlhov. Spojte sa so všetkými veriteľmi azistite si aktuálny stav – komu dlhujete, koľko a aké sú podmienky splácania.Nezabudnite na priatel'ov a známych, od ktorých ste si požičali.

URČTE DLHOM PRIORITU PODĽA DÔLEŽITOSTI. Prednosť dajte dlhom,ktoré majú vysoké pokuty za oneskorené splátky, a dlhom, ktoré súvisia sozákladnými životnými potrebami (nájom, energie, hypotéka).

DOHODNITE SI s veriteľmi splátkový kalendár. Ukážte im svojpozitívny prístup k riešeniu dlhov a skúste sa s nimi dohodnúť na podmienkachsplácania. Splátky si dohodnite v takej výške, aby pre vás bolo reálne platiťich každý mesiac. Dodržiavaním splátkového kalendára sa vyhnete súdnemukonaniu.

DÔLEŽITÚ PODPORU a pomoc nájdete u svojich najbližších. Cestaz dlhov je náročná a dlhá, preto je veľmi dôležitá psychická podpora. Nebojtesa zdôveriť so svojou situáciou najbližším, spoločne nájdete viac riešení.

Používate platobné karty bezpečne?

PRIPRAVTE SI domáci rozpočet Starostlivo sledujte svoje príjmya výdavky a plánujte ich dopredu. Obmedzte výdavky na minimum znížením rôznychpoplatkov (za telefón, internet, káblovú televíziu) a obmedzením nepotrebnýchvecí (cigarety, alkohol). Spotrebný tovar kupujte po starostlivej úvahe a lenak je to naozaj potrebné.

HĽADAJTE MOŽNOSTI na zvýšenie príjmov Pokúste sa k svojejbežnej práci počas riešenia dlhov nájsť ešte brigádu alebo výpomoc u známychalebo u kamarátov.

Autor: Zuzana Petrovičová/BŽ

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Financie"

Poradňa