9 prekvapivých faktov o kostiach: TOTO ste vedeli?

9 prekvapivých faktov o kostiach: TOTO ste vedeli?

Naše kosti potrebujú celoživotnú ochranu a starostlivosť. Existuje niekoľko prekvapení, ktoré na nás vo vnútri kostí číha, a už mladistvé návyky môžu ovplyvniť kosti v starobe.

Vaše kosti sú živé
Môžete mať pocit, že sú pevné ako skala, ale kosti sú živé. V skutočnosti, skupina buniek (tzv. osteoblasty) neustále chrlia nové kosti, zatiaľ čo druhý súbor (tzv. osteoklasty) kosti požierajú.

Toto neustále preťahovanie medzi vznikom a zánikom sa nazýva kostná remodelácia. To je dôvod, prečo rýchlo rastú v mladosti, ale bohužiaľ, ich tvorba klesá v neskoršom veku.

Založte si svoj kostný bankový účet
Začnite šetriť svoje kosti už teraz. Športové hry, dvíhanie závažia, beh, a takmer každá činnosť, ktorá pohybuje svaly dodáva aj kostiam minerály a robí ich silnejšie a hustejšie. Vrchol regenerácie kostí je okolo 30 roku života. Šetrite ich už v mladosti, aby ste nemuseli na ich obnovu dávať veľké peniaze v starobe. Keď máte viac peňazí v banke pred úbytkom kostnej hmoty, nebudete sa pohybovať na úrovni deficitu pre zlomeninu.

Koniec menštruácie - veľký problém
Pre vaše kosti určite. Mladé ženy, ktoré prestanú mať pravidelnú menštruáciu majú prudký pokles hormónov, ktoré napodobňujú obdobie menopauzy, čo vedie k úbytku kostnej hmoty. Anorexia môže poškodiť predovšetkým kostí zastavením menštruácie. Ak ženy nemajú menštruáciu alebo menštruujú nepravidelne, je to ako priblížiť sa vo veku 30 rokov k 50tke. S tým súvisí aj pokles estrogénu, ktorý spôsobuje prestavbu kostí.  

Kosti sú úložné priestory
Chcete ďalšie minerály? Skontrolujte si vaše kosti. Ak potrebujete vápnik, pretože povedzme dojčíte, telo ho uvoľňuje z kostí v procese, ktorý je prínosom pre dieťa. Kosť je hlavný bazén pre ukladanie vápnika a fosfátov, a ukladajú sa tu aj látky, ako sú ťažké kovy na nízkej úrovni po dlhú dobu, čo môže byť pre dieťa toxické.

Alkohol je zlý na kosti
Príliš veľa alkoholu poškodzuje pečeň, mozog a iné časti tela, a alkohol môže byť veľký problém pre kosti. Ťažkí pijani majú tendenciu stratiť hustotu kostí, a keď sa množstvo dostane dostatočne nízko, hovorí sa tomu osteopénia. Jedná sa o miernejšie podmienky ako osteoporóza, ale alkoholizmus v priebehu času môže spôsobiť nedostatok vápnika a rednutie kostí. Fajčenie je tiež známy rizikový faktor pre osteoporózu.

Brušný tuk poškodzuje kosti
Ako môže náhradná pneumatika zraniť kosti? Výskum naznačuje, že u žien pred menopauzou, ktoré majú nadváhu v okolí brucha a bránice, je zvýšené riziko osteoporózy. To preto, že brušný tuk je odlišný od tuku, ktorý chráni vaše stehná a zadok. Brušný tuk je naozaj zlý tuk a veľmi metabolicky aktívny. Vyrábajú sa tam všetky druhy hormónov, ktoré môžu zvýšiť zápal v tele, a konečný výsledok zápalu je zvýšená kostná rozpustnosť.

Lieky budujú kosti
Existuje mnoho liekov na posilňovanie kostí. Ale nie sú pre každého. Bisfosfonáty znižujú zlomeniny, ale sú ťažké na žalúdok. Po troch až piatich rokoch zmeňte lieky alebo dávkovanie.

Váš zubár vám povie stav
Úbytok kostnej hmoty môžu udrieť kdekoľvek v tele, ani čeľusť nie je imúnna. Ak sa kazí a stráca hustotu, výsledok môže byť uvoľnený zub, ustupujúce ďasná, alebo padajúce zubné protézy.

Potraviny môžu byť dobré na kosti
Strava bohatá na vápnik je skvelá pre vaše kosti. A aj keď mlieko je dobrým zdrojom, rozhodne je nie jediný. Odporúča sa jesť, jogurt a syry, mandle a zelenú zeleninu. Niektoré vysoko obohatené potraviny a nápoje majú rovnako alebo viac vápnika v jednej porcii ako mlieko.

Autor: Simona
Foto: Shutterstock

Focus Media

Video

Diskusia

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Choroby"

Poradňa