Adina Mandlová: Život s letcom i boháčom aj samovražda pre neveru

Adina Mandlová: Život s letcom i boháčom aj samovražda pre neveru

Sexsymbol 30. rokov Adina Mandlová zažila veľkú slávu i kruté pády. Pre obvinenie z kolaborácie s nacistami ju ani jej filmy už doma nechceli.

Narodila sa ako Jarmila Anna Františka Marie Mandlová 28. januára 1910 v Mladej Boleslavi. Jej otec bol inšpektor c. k. štátnych železníc. Po troch synoch sa konečne dočkal dcéry. Rozmaznával ju až tak, že všetci jej museli vykať, kým ona každému tykala.

Keď mala osem rokov, jej otec zomrel a matka musela prenajímať izby ich vily študentom. V šestnástich rokoch poslala dcéru do parížskeho dievčenského penziónu, aby sa naučila variť a zdokonalila sa vo francúzštine a v nemčine. Adinu však pre zlé správanie po dvoch rokoch vyrazili.

V náručiach milencov
S mužmi si začala pomerne skoro. Už v 16 rokoch vymetala nočné bary s milencom, s ďalším otehotnela a išla na potrat. Bola milenkou aj slávneho herca tých čias Huga Haasa. Od osudu utŕžila aj rany - keď ju opustil Fred Schneiner-Svítil, pokúsila sa o samovraždu. Keď sa však z rozchodu spamätala, začala si bezstarostne užívať život. Dokonca vznikla riekanka: „Baarová má oči mandlové a Mandlová má oči barové.“

Stotisíc za rolu
Najväčší vzostup svojej hereckej kariéry zažila v 30. rokoch. Len v roku 1937 nakrútila desať filmov! Napríklad Svět patří nám s Voskovcom a Werichom či Panenství. Z režisérov najlepšie využil jej potenciál Otakar Vávra, ktorý jej ponúkol psychologicky náročnejšie roly v snímkach Kouzelný dům, Pacientka Dr. Hegla či Šťastnou cestu. Od filmu Život je pes, kde si zahrala s Hugom Haasom, brala za rolu 5-tisíc korún, po filme Kouzelný dům si za každú, hlavnú či vedľajšiu, rolu pýtala honorár 100-tisíc.

Mesiace vo väzení
Adinu si z konca 30. rokov diváci pamätajú aj z veselohier s Vlastom Burianom (Ducháček to zařídí a U pokladny stál). Po boku Oldřicha Nového zažiarila vo filme Kristián, s Vladimírom Slavínským sa stretla v komédiách Holka nebo kluk, Dva týdny štěstí a Přítelkyne pana ministra (1940). Práve tento film sa inšpiroval fámou, že Mandlová bola milenkou nacistického pohlavára K. H. Franka. Ona túto klebetu nevyvrátila, naopak, vraj ju využívala vo svoj prospech. Po druhej svetovej vojne skončila vo väzení na Pankráci, a keď s ňou odmietli hrať azda všetci českí herci, rozhodla sa pre emigráciu do Veľkej Británie.

Samovražda pre neveru
Prvýkrát sa Adina vydala za ľavicového výtvarníka Zdeňka Tůmu. Podľa klebiet preto, aby si po jeho boku napravila povesť pronemecky orientovanej herečky. Nebol síce bohatý, ale naučil ju maľovať. No keď sa po roku manželstva dozvedel o Adininej nevere s hercom Vladimírom Šmeralom, psychicky labilný maliar si pustil plyn. Herec, ktorý bol ženatý, navyše so Židovkou, skončil v koncentračnom tábore a Adina, ktorá s ním otehotnela, potratila a už nikdy nemala deti.

Život s letcom i boháčom
Ešte pred vypuknutím vojny sa Adina v istom pražskom bare zoznámila s Josefom Kočvárkom, ktorý po Mníchove utiekol do Anglicka a vstúpil do RAF – britského kráľovského letectva. Keď získal občianstvo, zmenil si meno na Joe Knight. Adina sa za neho vydala, na druhý deň dostala pas a o dva týždne už bola za morom. Po rozvode s letcom si vzala boháča Geoffreyho. Pomohlo jej to síce zažehnať finančné suchoty, ale manželstvo vydržalo len dva roky, lebo Geoffrey ju pokladal za svoj majetok. Najväčšie šťastie našla až po boku kostýmového návrhára Bena Pearsona.

Najdlhšie žila s gejom
Ben mal obchodný dom s dámskymi šatami v Yorkshire a salón v Londýne, navrhoval kostýmy pre film i divadlo. Aj keď bol gej, v roku 1954 sa vzali. Adina vo svojej biografii priznala: „Boli sme do seba veľmi zamilovaní. Vedomie, že som jeho prvá, a ako nikdy neprestal tvrdiť, posledná milenka, len zvyšovalo pôvab nášho vzťahu.“

V roku 1966 dostala z Prahy ponuku hrať v muzikáli Hello, Dolly, ale comeback jej pokazili herci, ktorí s ňou v Hudobnom divadle Karlín odmietli hrať. V rokoch 1967 až 1981 žila Adina s Benom na Malte, kde mali v dedine Balzan farmu. Zo stredomorského ostrova sa presťahovali do Kanady, kde Ben v roku 1990 po 37 rokoch vzťahu zomrel. Adina Mandlová sa vrátila do vlasti, žila na zámku v Dobříši, ale nakoniec 16. júna 1991 podľahla tuberkulóze v příbramskej nemocnici.

Autor: eb
Foto: Getty Images

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Príbehy zo života"

Poradňa