Aj dlhší oddych zrkadlí vašu povahu: Ako dovolenkujete, taká ste

Aj dlhší oddych zrkadlí vašu povahu: Ako dovolenkujete, taká ste

Každý má inú predstavu o ideálnej letnej dovolenke. Pre niektorých je najmä o odpočinku a relaxe, pre iných o spoznávaní nových kultúr, pre ďalších o nezabudnuteľných zážitkoch. Táto predstava čiastočne odhaľuje typ vašej osobnosti. Aký typ dovolenky volíte vy?

Plavba na výletnej lodi
Často potrebujete rázny a výdatný oddych od bežného života, keď sa s realitou stretávate len na pobreží miest, v ktorých zakotvíte na večeru či prechádzku. Svoje problémy riešite najradšej ďaleko od všetkých alebo v úzkom kruhu najbližších, kde platia len vaše osobné pravidlá a nič vás neohrozuje. V takomto prostredí sa viete aj najlepšie uvoľniť a užiť si dočasnú bezstarostnosť. Niekoľko dní na výletnej lodi vám preto prinesie plnohodnotný oddych v pôvabnom prostredí a uzavretej spoločnosti, okorenený letmými únikmi do prístavov.

Relaxačný pobyt
Najradšej by ste odcestovali niekam do južnej Ázie a v budhistickom tichu sa pokojne oddávali meditácii? Ste mysliteľka a duchovná osoba. Máte veľmi silné spojenie sama so sebou, ale aj s inými a so svetom okolo seba. Zmysel bytia a vnútorné životné ciele sú vašou najsilnejšou témou a nikomu len tak ľahko nedovolíte, aby vás vo vašich postojoch a v filozofii ovplyvňoval.

Horská turistika
Ste objaviteľka a silná osobnosť. Rada sa pozeráte na krajinu, ale aj na životné úskalia a radosti z nadhľadu, preto ich viete vyriešiť s prirodzenou ľahkosťou. Ste praktická, efektívna, vo veciach máte rada jasno a len málokedy sa potrebujete oprieť o iných. Aj keď ste nerada v centre pozornosti, ak ide do tuhého, dá sa o vás oprieť, preto ste skvelá spoločníčka na „dlhé trate“. V živote aj na horách.

Roadtrip na kolesách
Najradšej objavujete nové horizonty spoza volantu alebo ako spolujazdkyňa na motorke, v aute či karavane? Ste večne mladá, otvorená a spontánna. Vaše deti a blízki sa s vami na dovolenkách nikdy nenudia, a hoci spočiatku môžu frflať na nedostatok pohodlia či nejasné ciele cesty, po čase to ocenia a v mnohom vás budú nasledovať. Neznášate obmedzenia, ultimáta a normy. Pre vás je cieľom cesta. Na dovolenke i v živote.

Kempovanie
Ste nezávislá a veríte, že šťastie spočíva v prežívanom okamihu. Ste sebavedomá, otvorená k iným ľuďom, ale aj k prírode, nohami stojíte pevne na zemi. Ste aj nenáročná a neznášate pretvárku, prehnaný luxus a falošnú eleganciu, o to viac sú vám blízke obyčajné a pravdivé veci. Napríklad stan rozložený pri jazere, večerná grilovačka a rozhovory plné smiechu s vašimi najbližšími.

Mestská turistika
Ste distingvovaná, vzdelaná, na dovolenke vám nestačí pasívny oddych, podobne ani v živote sa neuspokojíte s povrchným vnímaním vecí. Destinácie potrebujete spoznávať fyzicky – rôznorodé krajiny, duchovne - umenie, pamiatky, artefakty, esteticky - budovy, ulice, scenérie. Máte v sebe vášeň južanky, myslenie severanky a eleganciu Francúzky. A čo je najlepšie, tieto silné stránky dokážete pohotovo obmieňať.

Leňošenie na pláži
Milujete slnečné lúče, ktoré vás nepretržite dobíjajú energiou. Vašou najväčšou prednosťou je, že dokážete úplne vypnúť a zregenerovať, a to bez ohľadu na ostatných. Ste pôžitkárka, rozhodovanie bez konca vás zaťažuje a k šťastiu ho nepotrebujete. To vaše tkvie v hmatateľných a viditeľných veciach naokolo. V slnečných lúčoch, vo vôni mora, v chuti lahodného vína, erotickom napätí letného vánku či v napínavom príbehu na stránkach obľúbenej knihy.

Ste plážový typ alebo horský? Vedci zistili, čo to znamená
Ak by ste si mali vybrať, v akom prostredí chcete stráviť svoju vytúženú dovolenku, bolo by to na pláži pri otvorenom mori alebo v zákutiach hôr? Psychológovia z americkej Univerzity vo Virgínii odhalili, že to súvisí s tým, aký postoj máte k svojmu okoliu.

Zatiaľ čo introverti viac uprednostňujú horské oblasti, extroverti zvyčajne mieria skôr na pláže. Široké priestranstvá v ľuďoch totiž evokujú potrebu združovania sa a spoločenského kontaktu, zatiaľ čo uzavretejšie, komorné prostredie hôr vyjadruje potrebu človeka mať väčší pokoj a uzavrieť sa do seba.

Platí to aj naopak, teda že prostredie, z ktorého pochádzate, do určitej miery definuje vašu povahu. Výskum, ktorý sa zaoberal aj hornatosťou konkrétnych štátov, dokázal, že obyvatelia plochejších území sú spoločenskejší než rodení „horali“. Na otvorenom priestranstve mali totiž oveľa väčšiu možnosť kontaktovať sa s ľuďmi, kým uzavretejšia krajina až také možnosti nedáva.

Autor: Bona Ondrášková
Foto: Shutterstock.com

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Rodinný život"

Poradňa