Aj vy ste uviazli v jo-jo vzťahu?

Aj vy ste uviazli v jo-jo vzťahu?

Piatykrát ste sa rozišli a zároveň piatykrát ste sa vrátili k tomu istému partnerovi, lebo neviete žiť spolu ani bez seba? Našli ste si už tretieho partnera za posledné dva roky a stále je to ten istý typ? Nuž, uviazli ste v tzv. jo-jo vzťahoch, pre ktoré ja typická neschopnosť definitívneho ukončenia vzťahu, ktorý je strastiplný a namiesto toho sa k sebe systematicky po nejakom čase vraciate a zase rozchádzate.

Klasické jo-jo
Hádate sa, kričíte po sebe, vyčítate si množstvo vecí, neustále vám obom navzájom na sebe niečo vadí. Vaša komunikácia je sýtená konfliktami, narážkami, nie je nezvyčajné, že sa aj pourážate. No najtypickejším rysom vášho spolužitia je, že vaše šarvátky končia dočasným rozchodom. Desiatky krát ste si povedali, že to je koniec, no aj napriek tomu sa po čase k sebe vrátite.

Drobné konflikty sú OK, ale ak si začnete nadávať a navzájom sa ponižovať, je to prejav neúcty a straty rešpektu, čo sa veľmi ťažko získava späť. Ak sa niečo také zopakovalo aj druhýkrát, prestaňte  plytvať energiou na opätovné udobrovanie sa a rezolútne vzťah ukončite.

Závislé jo-jo
Preniklo do vášho vzťahu násilie? Ponižuje vás váš partner, udrel vás, obmedzuje vás, či patologicky žiarli? Ak mu poviete o rozchode, sľubuje hory-doly, že sa zmení, kúpi vám kvety a vraví, ako silne vás miluje? Vašou odpoveďou je, že podľahnete jeho sľubom, neodídete od neho a všetko sa opäť opakuje?  Je najvyšší čas prestať ho ospravedlňovať a nepodľahnúť jeho manipulácii. Ak sa k nemu vždy opakovane vrátite, vie, že má nad vami moc, že sa povyhrážate rozchodom, ale nikdy ho nezrealizujete. Preto nemá dôvod sa meniť.

Počítač je lepší než manželka

Jo-jo na hojdačke
Už niekoľko mesiacov či rokov je pre váš vzťah typické, že si čas od času dáte po vzájomnej dohode pauzu, pretože sa cítite vo vzťahu unavení a vzťah vnímate po čase ako monotónny a nudný?  Po týždňoch samoty to však jeden z vás nevydrží, zase sa dáte dokopy, no vydrží to opäť mesiac či dva?  Na jednej strane cítite vždy nádej, že to bude iné, no na druhej strane prešľapujete na mieste a zisťujete, že vždy je to zase rovnaké. Nikto však nemá odvahu ukončiť to, lebo sa bojíte samoty alebo riskovania vzťahu s niekým novým, o kom nič neviete.  

Jo-jo zo strachu
Pravým dôvodom, prečo väčšina žien zotrváva dobrovoľne vo vzťahu, ktorý nemá perspektívu, resp. vracia sa x-tý krát k tomu istému partnerovi je strach, že zostanú samé. Predstava samoty či spoločenskej izolácie určite nie je pre nikoho lákavá. Rovnako je ale ubližujúca závislosť vo vzťahu. Preto je po rozchode byť určitý čas osamote nevyhnutné, aby ste sa emocionálne upokojili, aby ste získali čas a priestor pre seba, aby ste si uvedomili priority a aby ste pochopili, že dávať sa opäť dokopy s tým, s ktorým vám to už párkrát nevyšlo, je totálny nezmysel.

Prečo práve on?
Položili ste si niekedy otázku, prečo zotrvávate vo vzťahu konkrétne s mužom, s ktorým ste už štyrikrát rozišli a dali dokopy? Chýba vám chlap ako taký vedľa seba alebo práve tento konkrétny chlap? Milujete ho preto, aký je alebo preto, kým by ste chceli, aby bol a každým návratom veríte, že sa zmení? Neuspokojte sa s hocijakým  mužom iba preto, aby ste mali nejaký vzťah, ale hľadajte niekoho, kto vám bude vyhovovať, s kým sa nebude báť plánovať svoju budúcnosť, koho sa nebudete musieť báť.

Žena sa roky holila ako chlap: Neuveríte, čo to urobilo s jej pleťou!

Pomôže terapeut
V prípade opakujúcich sa jo-jo vzťahov nebojte sa osloviť psychoterapeuta, ktorý vám môže pomôcť preskúmať pozadie vášho správania. Možno je za tým nespracovaný rozchod vašich rodičov. Možno vaša nevysvetliteľná potreba prežívať dramatické situácie, medzi ktoré rozchádzanie a schádzanie sa patrí. Možno vaša neschopnosť byť sama so sebou, a preto túto medzeru potrebujete zaplniť niekým iným. Dôvodov môže byť viacero, ale len úprimná práca na sebe vám môže odpoveď priblížiť.   

Autor: Radomír

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Manželstvo"

Poradňa