Ak robíte TOTO, pracujete na rýchlej záhube vzťahu!

Ak robíte TOTO, pracujete na rýchlej záhube vzťahu!

Máte pocit, že robíte všetko preto, aby bol vo vašom vzťahu poriadok, no rúca sa vám pred očami?

Možno stratégia, ktorou ten poriadok zabezpečujete je neúčinná a ubližujúca. Ak používate niektoré z nasledujúcich taktík, pokúste sa ich čo najskôr zameniť za také, ktoré sú konštruktívne a pozitívne.

Kontrola nadovšetko
Nechať partnerovi či deťom slobodu, spontánnosť a prirodzenosť? Nemysliteľné! Kontrola je najúčinnejší spôsob ako docieliť poriadok! Ak zdieľate tento názor, ľudia vo vašom okolí sa musia cítiť veľmi nekonformne a pod neustálym tlakom. Ak máte potrebu neustále všetko a všetkých kontrolovať, sama ste neistá. Partner a iní blízki ľudia potrebujú cítiť, že im dôverujete, že akceptujete ich rôznorodosť a nepotrebujete ich podrobovať neustálej kontrole. Keď potrebujete vedieť všetko a ihneď a potrebujete si všetko overiť, tak im vlastne vravíte, že im neveríte, nemôžete sa na nich spoľahnúť a bez vašej kontroly by boli nemožní.

A bude po mojom
Ak razíte filozofiu, že správne je iba to, čo poviete alebo o čom rozhodnete vy, časom sa vám to celé vymkne z rúk. Autoritatívny spôsob uplatňovania moci v partnerskom vzťahu je zlá stratégia. Potiera partnerstvo, dialóg a rovnocennosť, čo necháva nezmazateľné stopy na každom vzťahu. Partnerský vzťah musí byť o kompromisoch, vzájomnom načúvaní a zaujímaní sa o názory a pocity druhého partnera. Vzájomné akceptovanie názorov je alfou a omegou kvalitného vzťahu. Nemôže byť vždy všetko iba „po vašom“.

Nerešpektujete hranice
Hranice a mantinely vo vzťahu s druhými ľuďmi sú nesmierne dôležité. Chránia nás pred ľuďmi, ktorí by nám chceli ublížiť a z rovnakých dôvodov chránia druhých ľudí pred nami.  Preto je dôležité zaujímať sa o to, kto má aké hranice a rešpektovať ich. Pokiaľ permanentne prekračujete hranice a je vám jedno, komu pri tom ublížite a v akej miere, potom sa nemôžete čudovať, že si ľudia od vás vytvoria odstup.

Chcete stoj čo stoj zmeniť partnera podľa vlastných predstáv
Máte vysnívaného partnera, presne viete, aký by mal byť a robíte všetko preto, aby ste svojho reálneho partnera napasovali do tejto predstavy? Časom sa dostane do silného odporu. Váš partner možno nikdy nebude taký dokonalý, ako si ho predstavujete, ale to neznamená, že nie je napríklad zodpovedný, milý či tolerantný. Ak ho nedokážete vnímať takého, aký je, ale chcete, aby sa zmenil a „zapasoval“ do vášho dokonalého obrázku, váš vzťah s najväčšou pravdepodobnosťou stroskotá.

Na prvom mieste sú iba vaše potreby a túžby
Je prirodzené, že každý má svoje túžby, priania, sny a potreby. V prípade, že ich vo vzťahu nadradíte nad všetko ostatné, nemôže to fungovať. Ak sa zaujímate iba o seba a potreby vášho partnera sú vám ukradnuté, narúšate vo vzťahu dôveru a pocit bezpečia. Neuznávanie kompromisov a vyváženosti uspokojovania vašich a partnerových potrieb zanecháva vo vzťahu neprekonateľný pocit krivdy.

Často sa urážate
Po rozhovore s partnerom sa otočíte na päte, buchnete dverami a dva dni sa s ním nerozprávate, lebo ste sa urazili? A to všetko bez vysvetlenia, bez následnej komunikácie. Urážlivosť je veľmi nebezpečná črta, ktorá spôsobuje, že druhý partner stráca akúkoľvek chuť a motiváciu niečo riešiť a vysvetľovať. Netvrdíme, že v rámci hádky nemôže odznieť niečo, čo sa vás dotkne alebo vás urazí. Ak to partnerovi poviete a vysvetlíte mu, čím sa vás dotkol, máte väčšiu šancu, že nabudúce si dá pozor.

Nedokážete si priznať vlastnú chybu
Ak si myslíte, že práve vy ste neomylná, mýlite sa! Každý robí chyby a nie je hanba priznať si omyl. Je to prirodzené, pochopiteľné a vo vzťahu žiaduce. Pokiaľ zo všetkého obviňujete druhých a vy nikdy za nič nemôžete, zákonite to vyvoláva pocit ponižovania druhých a povyšovania seba. Takto koncipovaný vzťah nemá šancu na dlhé prežitie.  

Dôveru vytlačila žiarlivosť
Ak bezdôvodne žiarlite, váš vzťah sa otriasa v základoch. Ak žiarlite na to, že sa rozpráva s niekým iným, že ide von s kamarátmi, že zviezol kolegyňu cestou domov, že pozdravil na ulici cudziu ženu, potrebujete pomoc odborníka. Patologické žiarlenie ohrozuje samotnú podstatu vzťahu, je ponižujúce a neúctivé k partnerovi a prezrádza problémy s vašou sebaúctou.

Autor: Radomír
Foto: Pexels

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Rozvod"

Poradňa