Ak robíte TOTO, váš vzťah NIKDY nebude fungovať

Ak robíte TOTO, váš vzťah NIKDY nebude fungovať

Hovorí sa síce, že nádej umiera posledná, ale existujú situácie, v ktorých prekročenie určitých hraníc nie je prípustné.

Srdce to už dávno cíti, ale rozum si nič nechce pripustiť. Možno hľadáte chybu v sebe a robíte možné i nemožné, aby ste vzťah zachránili.

Lenže čím viac analyzujete jednotlivé situácie, tým menej nachádzate niečo, čím ste sa previnili. Ešte stále v kútiku duše dúfate, že sa vám to len zdá, že sa to zmení. No v prípade, že vo vzťahu dochádza k nasledujúcim veciam, tak nezmení. A ak, tak len k horšiemu.

Ak partnera neustále kryjete
Záľuba a závislosť partnera na hazardných hrách, alkohole, drogách, zadlžovanie sa či psychické alebo fyzické násilie sú neakceptovateľné faktory, ktoré nemajú vo vzťahu čo hľadať. Idealizácia partnera je za určitých okolností pochopiteľná, ale popieranie problému a zatváranie očí pre ním sú neospravedlniteľné. Tým, že budete partnera kryť, zľahčovať jeho nezrelé správanie a zatĺkať následky, ktoré ním pácha, narobíte viac škody ako úžitku. Problémový partner nemá motiváciu zmeniť svoje správanie, keď vie, že ho ospravedlňujete a bránite.

Ak sa musíte za všetko ospravedlňovať
Ďalší varovný signál nefunkčného vzťahu je, ak sa musíte za všetko, čo urobíte alebo neurobíte ospravedlňovať. Radšej dopredu priznáte svoju chybu, aby ste predišli konfliktom a hádkam a nemuseli počúvať, aká ste hlúpa, nemožná či trápna. Ak vám partner dookola opakuje, čo všetko musíte na sebe zlepšiť, šliape po vašom sebavedomí, nikdy vás neocení, ale vždy vás „zotrie“, je najvyšší čas dať mu zbohom. Takýto vzťah nie je založený na rovnocennosti partnerov, ale na povýšeneckom správaní vášho zakomplexovaného partnera.

Ak sa pri hádkach bijete a urážate
Hádka je podľa psychológov príležitosť na vyriešenie problému a nájdenie kompromisného stanoviska. Ale sa však pri nej obaja prestanete ovládať a budete sa fyzicky a slovne napádať, nemáte záujem situáciu riešiť, ale čo najviac tomu druhému ublížiť. Vo vzťahu absentuje akákoľvek úcta a bez tohto piliera nie je možné z dlhodobého hľadiska vytvoriť harmonický a fungujúci vzťah. Ak vám chýba motivácia, aby ste na vzťahu začali pracovať, agresivita sa medzi vami sa bude iba prehlbovať, takže vzťah nikdy nebude fungovať správne.

Ak svoju spokojnosť iba predstierate

Dôvodov na takéto správanie môže byť viacero. Možno máte z partnera strach, možno vás vychovávali v duchu, že je hanba a hriech rozviesť sa, možno ste presvedčená, že je údelom ženy trpieť. Možno máte pocit, že vás partner bude viac milovať, ak sa nebudete na nič sťažovať.

Podľa psychológov je to cesta do osobného pekla. Časom zažijete obrovskú emočnú prázdnotu. Ak budete dlhodobo ukrývať svoje skutočné ja, predstierať záujmy, záľuby, nedokážete sa naplno uvoľniť, ale všetko iba hráte a ste neustále v strehu, len aby vás neprekukol, ocitnete sa na pokraji depresie a úzkosti. Takýto vzťah nikdy nemôže byť šťastný, pretože ako partneri sa absolútne odcudzíte.

Autor: Radomír
Foto: Shutterstock

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Manželstvo"

Poradňa