Ak sa hádate kvôli tomuto, možno sa aj rozídete

Ak sa hádate kvôli tomuto, možno sa aj rozídete

Dôvody hádok sú rôzne. Partneri sa dokážu pohádať aj na úplných maličkostiach, pričom hádku dokážu neskôr vyšperkovať atakmi na rodinu či nedostatočnú inteligenciu toho druhého.

V hádke je dôležité, či sa viete držať témy a konflikt efektívne vyriešiť. Psychológovia prezradili, že ak sa doma hádate kvôli týmto 6 veciam, mali by ste spozornieť, lebo váš vzťah sa môže ocitnúť v ohrození.

„Konečne by si aj ty raz mohol povedať, kam pôjdeme na výlet“

Ak sa občas pohádate na tom, kam sa vybrať na výlet, čo uvariť alebo či sa pôjdete najesť do tej alebo inej reštaurácie, nie je na tom nič zlé. Ak sa však tento typ hádok opakuje a stupňuje, situácia je vážna. Ide totiž o hádky týkajúce sa tzv. zdieľanej zodpovednosti súvisiacej s tým, kto je v páre človekom, ktorý vždy musí prísť s nejakým nápadom, inšpiráciou či aktivitou.

Ak jeden z partnerov nadobudne pocit, že je to vždy na ňom a ten druhý sa iba vezie, vytvára to napätie. Ideálne je, ak si takéto veci dokážete s partnerom odkomunikovať a napríklad sa dohodnete, že iniciovanie výletov bude vaša parketa a partnerova zase niečo iné. Musí to byť ale dohodnuté, lebo inak to vyvoláva pocit nespravodlivosti.  

„Povysávaj za sebou aspoň raz v živote“

Domáce práce sú ďalším veľkým zdrojom konfliktov. Odborníci vravia, že problém nastáva najmä v prípade, ak si jeden z partnerov potrpí na poriadok a záleží mu na tom, aby boli úlohy spravodlivo zadelené, kým tú druhú osobu to príliš nezaujíma. Takéto nezhody nielen vytvárajú postupom času napätie, ale poukazujú i na rozdielnosti v hodnotových rebríčkoch. Opäť je nevyhnutná komunikácia a hľadanie kompromisov, ktoré zohľadnia potreby oboch partnerov.

„Priveľa na seba míňaš, dokážeš vôbec niečo usporiť?“
Ukážte nám domácnosť, v ktorej sa pár nepohádal kvôli peniazom. Nerozdelenie finančnej zodpovednosti často vedie k vážnym problémom. Deje sa to najmä vtedy, ak sa s partnerom neviete zhodnúť na tom, na čo utrácať a na čo nie, či už pri spoločnom alebo oddelených účtoch. Utrácanie bez toho, aby ste sa s partnerom poradili, neraz v tom druhom vyvoláva pocit, že ho neberiete ako dôležitú súčasť svojho života. Samozrejme, každej dvojici vyhovujú iné pravidlá, dôležité je, aby ste si ich nastavili a obaja rešpektovali.

„Bezo mňa ani na krok“
Nesmierne náročné hádky sú tie, ktoré sa týkajú rozsahu času stráveného spoločne a samostatne. Samozrejme, že pre pár je dôležité, aby trávil čas spolu, aby partneri mali spoločné zážitky, ale každý z nás potrebuje aj istú dávku slobody, život mimo toho partnerského, záľuby a relax. Psychológovia prízvukujú, že  problém nastáva, ak jeden z partnerov by chcel byť v kontakte neustále, no ten druhý je zaneprázdnený, nemá na to čas, resp. má koníčky, ktorých sa nechce vzdať. Hľadanie kompromisov v týchto prípadoch je veľmi zložité, no o to dôležitejšie.

„Nie, neviezla som kolegu dnes autom domov“
Malé nevinné lži dokážu položiť na lopatky nejeden vzťah. Všetci denne klameme v priemere viac ako desaťkrát. Sú to lži o tom, že sa máme dobre, že sme zjedli iba dva kúsky čokolády, pritom ich bolo päť alebo o tom, že povieme kolegyni ako jej tie šaty pristanú. Tieto malé lži nie sú katastrofou, ale ak ich je veľa, sú opakované a pridružia sa k nim aj také, ktorými niečo zatajujeme pred partnerom, ako odvoz kolegu autom domov a tie prinášajú vážny problém. Preto vždy, keď vyslovíte malú lož, zamyslite sa nad tým, ako by ste sa cítili, keby niečo partner tajil pred vami. Klamstvá v partnerskom živote sú ako erózia a časom môžu partnerstvo výrazne narušiť.

„Poďme von s Novákovcami“

Je prirodzené, že každý z páru má svoju predstavu o tom, ako by chcel mať usporiadaný sociálny život. Niekto chce stráviť viac času osamote, iný chce byť častejšie s rodinou, iný s priateľmi, či spoznávať nových ľudí. Je preto dôležité určiť si hranice, ktoré vám zaručia rovnováhu a zabránia hádkam vytvárajúcim napätie. Aj toto je oblasť, v ktorej potrebujete veľa kompromisov.

Autor: Radomír
Foto: Shutterstock

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Rodinný život"

Poradňa