Ak sa objaví nepríjemné pálenie a časté cikanie, nasaďte si močopudné bylinky

Ak sa objaví nepríjemné pálenie a časté cikanie, nasaďte si močopudné bylinky

Zápaly močového ústrojenstva vás ohrozia nielen v lete, ale aj v chladnejších mesiacoch. Preto nepodceňujte oblečenie.

Praslička roľná

Je na vrchole rebríčka pomocníkov pri močových problémoch. Ak vás prekvapí podozrivé pálenie pri močení, jednu lyžičku sušenej bylinky zalejte 250 ml vriacej vody, lúhujte 15 minút a pite dva-, trikrát denne. Nie je to síce vychýrená lahôdka, no zápal raz-dva odoženie. Je veľmi močopudná, preto vás škodlivé baktérie skôr opustia.

Praslička vás nezbaví iba nepríjemných ťažkostí s močovými cestami, ale podaruje vám aj kremík. Tento minerál povzbudzuje regeneráciu poškodených miest a vďaka nemu vám skrásnie pleť, nechty i vlasy. Majte ju poruke aj pri obličkových či močových kameňoch. Rozpustí ich, pomôže vyplaviť nahromadený piesok a predíde ďalšej tvorbe. Ochráni vás aj pred artériosklerózou, zníži krvný tlak a pomôže pri reume a dne. Popíjať by ju mali hlavne muži, lebo prospieva prostate.

Pri problémoch pomôže aj prasličkový sedací kúpeľ. Do litra a až dvoch litrov studenej vody vsypte 100 gramov sušenej bylinky a nechajte lúhovať celú noc. Na ďalší deň nechajte zovrieť a prilejte do vane. Nemala by siahať nad obličky. V kúpeli zotrvajte maximálne 20 minút. Neosušte sa, zakrútené v uteráku si ľahnite na hodinu do postele. Táto procedúra pomáha aj pri ťažkostiach s medzistavcovými platničkami.

Náš tip
Chcete posilniť účinok prasličky? Skombinujte ju s vŕbovkou alebo pŕhľavou.

Zlatobyľ obyčajná
Túto liečivku zdobia zlatožlté kvietky, preto jej mnohí hovoria aj zlatá byľ, zlatá metla alebo žlté králiky. Rastie na okrajoch lesov, na lúkach, pasienkoch a rúbaniskách. Vyhovujú jej svetlé slnečné miesta. Do zásoby si ju môžete nazbierať ešte aj v septembri, a to tesne pred jej zakvitnutím. Pri zbere si vyberajte vňať zlatobyle alebo iba samotný kvet.
Ideálne je odstrihnúť horných 30 centimetrov vňate, najlepšie v popoludňajších hodinách. Zväzky potom sušte previazané a zavesené v tieni otočené stonkami nahor. Oplatí sa. Je to bylinka so všestranným využitím.

Má výrazný močopudný účinok, preto pomáha najmä pri problémoch s močovými cestami, pri zápale močového mechúra a pri chorobách obličiek. Ak vás niektorý zo spomínaných problémov obťažuje, pite čaj. Na jeho prípravu potrebujete lyžicu sušenej bylinky, šálku vriacej vody a 10 minút lúhovania. Čaj popíjajte po dúškoch dvakrát denne, no maximálne 3 týždne. Do pitného režimu by ste si ho mali zaradiť aj pri močových kameňoch a piesku. Takisto pri dne. Dokonca i vtedy, ak vás trápia smútky a depresie alebo vás postihla starecká demencia. Zabúdať na ňu by nemali ani chlapi, lebo pomáha pri ťažkostiach so zväčšenou prostatou.

Pŕhľava dvojdomá
Príroda na nej nešetrila. Darovala jej toľko cenných látok, že patrí k bylinkám so všestrannými liečivými účinkami. Je močopudná, zbaví vás škodlivín, podaruje vám dezinfekčný chlorofyl, vitamín C, betakarotén, železo, vápnik a horčík. Zápar zo žihľavových listov vás vystrábi z problémov s močovými cestami, pomôže pri obličkových a reumatických ochoreniach, vyčistí vám pleť a povzbudí tráviaci trakt. Dve lyžičky vysušených lístkov zalejte 200 ml vody, lúhujte 10 minút a pite dva-, až trikrát denne.

Čerstvú pŕhľavu môžete pridávať do šalátov alebo do polievok. Na jeseň si zas môžete nazbierať korienky z pŕhľavy. Čaj z nich je vynikajúcim bojovníkom proti zväčšenej prostate. Dve lyžičky usušených korienkov zalejte 250 ml vriacej vody. Nechajte čaj postáť 10 minút a popíjajte denne. Po troch týždňoch si doprajte aspoň 7-dňovú pauzu.

Kedy už zájsť k lekárovi?

Pri prvých príznakoch nemusíte hneď utekať za urológom. Naordinujte si teplo, pokoj, oddych a veľa močopudných čajov. Ak nepríjemné príznaky neustupujú ani po pár dňoch alebo sa ešte zhoršia, vyhľadajte odbornú pomoc. Inak riskujete nebezpečný zápal obličiek.

Autor: Adriana Kováčová
Foto: Shutterstock

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Intímne zdravie"

Poradňa