Ak sa takto správa, nerátajte s tým, že zmení!

Ak sa takto správa, nerátajte s tým, že zmení!

Každý z nás má zlozvyky alebo vlastnosti, na ktorých ak sme ochotní popracovať, máme šancu sa zmeniť. Existujú však prejavy nášho správania, ktoré sa menia iba veľmi ťažko, pretože si nimi kompenzujeme niektoré nedostatky.

Navyše, nikoho k zmene prinútiť nemôžeme, každý musí chcieť zmenu sám. Ak sa váš partner k vám správa niektorým z nasledujúcich spôsobov, nestrácajte čas naivným čakaním, že raz sa to predsa musí zmeniť.

Klame
Všetci klameme. Kto tvrdí, že za každých okolností hovorí výhradne pravdu, tak klame! Psychológovia zistili, že každý človek povie behom dňa Biele (milosrdné) lži vysloví z času na čas každý, ak vám však partner neustále klame aj v nepodstatných maličkostiach, je najvyšší čas sa nad tým zamyslieť. Ak sa raz niekto naučí klamať takmer vo všetkom, je ťažké tohto zlozvyku sa zbaviť, nie je to však nemožné. A vzájomná dôvera je predsa jedným zo základných kameňov zdravého a šťastného vzťahu.

Je emocionálne nedostupný
Viete si predstaviť partnera, ktorý sa pred vami uzatvára, odmieta s vami hovoriť o akomkoľvek probléme a nie je k vám empatický? Život po boku tohto typu partnera by bol doslova emocionálnym týraním. Najmä v ťažkých časoch potrebujeme mať jeden v druhom oporu a keď sa partner uzatvára a nekomunikuje o problémoch, je to zdrojom značnej frustrácie. Odborníci na vzťahy radia, že v takomto prípade potrebuje človek intenzívnu psychoterapeutickú pomoc, pretože takéto správanie môže mať korene v prežitej traume alebo v spôsobe výchovy.

Je arogantný
Odborníci vravia, že arogancie sa ľudia zbavia len veľmi ťažko. Je to jedna z najviac nepríjemných vlastností a najviac rezistentných na zmenu. Arogantný človek totiž dokáže kohokoľvek presvedčiť, že je bezcenným jedincom. Ak sa vám to opakovane stáva aj vo vašom vzťahu, žijete s toxickým partnerom, ktorému nevadí ľudí urážať a povyšovať sa nad nich. Viera, že raz sa to zmení vám vtedy nepomôže.

Neustále flirtuje
Samotné flirtovanie môže byť neškodné, ak ním beriete ohľad na partnera a nesledujete ním žiadne nadväzovanie paralelného vzťahu. Ak vám ale flirtovanie partnera prekáža, poviete mu o tom, poprosíte ho, aby vás tým nedráždil, a on napriek tomu flirtuje pred vašimi očami i poza váš chrbát, lepšie to už nebude. Keďže takéto správanie máva na vzťah vážny negatívny dosah, veľa o tom komunikujte. Ak však ani po niekoľkých prosbách a vysvetleniach s flirtovaním partner neprestáva, vzťah ukončite, pretože z jeho strany absentuje voči vám akýkoľvek náznak úcty.

Stále vyhľadáva vašu pozornosť
Ak vás partner neustále bombarduje správami a najradšej by bol s vami 24 hodín denne sedem dní v týždni v kontakte, po čase to začne byť obmedzujúce. Každý občas potrebuje trochu času len pre seba. Ak vám prekáža, že partner neustále vyhľadáva vašu pozornosť a v podstate vám bráni byť samou sebou, je to vážny vzťahový problém.  Je málo pravdepodobné, že by ste ho dokázali zmeniť bez toho, aby vznikli vo vzťahu poriadne trenice. Ide totiž o dva rozdielne pohľady na vzťahovú interakciu, ktoré nie sú zlučiteľné.

Odmieta konfrontácie
Samozrejme, kto by sa rád hádal. Možno existujú typy, ktoré sa v hádkach vyžívajú, ale vo všeobecnosti sa len málokto dobrovoľne pustí do hádky. Lenže výmena názorov je bežná súčasť vzťahu a občas aj nevyhnutná. Psychológovia vravia, že ak sa partner konfrontácii vyhýba za každú cenu, nie je to príliš zdravé. Opäť však môže ísť o vplyv výchovy a ak niekto v takomto prostredí vyrastal, ťažko svoje správanie zmení. Ani táto zmena ale nie je nemožná, len si vyžaduje úsilie.

Autor: Radomír
Foto: Shutterstock

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Rodinný život"

Poradňa