Ak sa vám výsledok tehotenského testu nezdá, ako ďalej?

Ak sa vám výsledok tehotenského testu nezdá, ako ďalej?

Často sa ako jeden z prvých príznakov tehotenstva uvádza meškajúca menštruácia. To je aj dôvod, pre ktorý ženy asi najčastejšie siahajú po tehotenskom teste. No tehotenský test si nemusíte robiť až vtedy, keď vám menštruácia nepríde načas. Tehotenstvo sa dá odhaliť aj skôr. Viete kedy?

5. deň po oplodnení
Niektoré tehotenské testy sú stavané tak, že dokážu tehotenstvo rozoznať až po vynechaní menštruácie. Na trhu sú však aj také, ktoré vám túto informáciu podajú ešte skôr, spravidla už piaty deň po nechránenom pohlavnom styku. K uhniezdeniu oplodneného vajíčka dochádza práve asi na 5.-10. deň.

Ak teda chcete vedieť, či ste tehotná skôr, než vám vynechá menštruácia, počkajte aspoň do piateho dňa od pohlavného styku a potom si skúste urobiť test – v lekárni alebo drogérii si ale pýtajte práve taký, pri ktorom nemusíte čakať na meškanie menštruácie, teda test s vyššou citlivosťou.

Prečo ráno?
Aby bol výsledok čo najspoľahlivejší, odporúčajú výrobcovia tehotenských testov urobiť testovanie ráno a využiť vzorku prvého ranného moču. Dôvodom je, že práve v tomto rannom moči je najvyššia koncentrácia hormónu HCG (ľudský chóriový gonadotropín), ktorý telo produkuje po oplodnení. Testovanie zo vzorky ranného moču sa odporúča najmä v prípade skoršieho testovania, teda cca od piateho dňa po oplodnení.

Ak sa vám výsledok nezdá
Často sa stáva, že napriek našim pocitom a predtuchám test nevyjde tak, ako sme čakali. Niekedy majú ženy pocit, že sú isto tehotné, no test tehotenstvo neukáže. Môže to byť spôsobené viacerými faktormi – je dôležité urobiť test správne podľa pokynov výrobcu a nerobiť ho skôr ako na piaty deň po predpokladanom oplodnení. Test nemusí ukázať správny výsledok a ak sa žene niečo nezdá, môže test zopakovať o pár dní. Po oplodnení každým dňom vzrastá hladina HCG hormónu.

Mnoho žien malo napríklad pri skoršom testovaní slabšie viditeľnú druhú čiarku na teste (takzvaný „duch“ na teste). V takom prípade sa odporúča test zopakovať o pár dní. Ak je čiarka výraznejšia, je pravdepodobné, že naozaj ide o tehotenstvo. Na druhej strane sa stáva aj to, že test ukáže tehotenstvo, no žena tehotná byť nemusí.

Niekedy je to spôsobené liekmi, ktoré zvyšujú hladinu HCG, prípadne niektorými ochoreniami (napríklad nádory na vaječníkoch). Pozitívny test môže tiež znamenať mimomaternicové tehotenstvo, ktoré sa prejavuje najmä bolesťami v podbrušku a môže ísť o nebezpečný stav. Spočiatku však takéto tehotenstvo vyzerá rovnako ako bežné tehotenstvo a problém odhalí až ultrazvukové vyšetrenie.

K lekárovi
Ak sa vám čokoľvek nezdá, je lepšie ísť k lekárovi čo najskôr. Pokiaľ ale máte pozitívny výsledok testu a tehotenstvo ste plánovali, nemáte žiadne vážnejšie problémy, stačí sa k lekárovi nahlásiť okolo 8.-10. týždňa tehotenstva, respektíve sa môžete telefonicky poradiť o čase vhodnej prvej návštevy.

Autor: maj
Foto: Shutterstock

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Tehotenstvo"

Poradňa