Aká ste kolegyňa? Viete, čo o vás hovoria v práci?

Aká ste kolegyňa? Viete, čo o vás hovoria v práci?

Kolegyne v práci si nevyberiete. Ale ako si zachovať chladnú hlavu, keď vás tá mrcha stále vytáča? Zaútočte na ňu jej vlastnou zbraňou. Ak sa delíte o miesto v kancelárii s kolegyňou pripomínajúcou prinajmenšom chodiacu výbušninu, mali by ste sa naučiť odolávať jej večnému rýpaniu i úškľabkom.

Niektorá kolegyňa vybuchuje, lebo si myslí, že bez hlučných prejavov si ju nikto nevšimne. Iná má pocit, že sa musí brániť, hoci na ňu nikto neútočí, ďalšia je presvedčená, že prehnanými reakciami si upevňuje svoje postavenie v kolektíve. Všetky majú niečo spoločné – neuvedomujú si, že svojím správaním obťažujú okolie. Asi najčastejším problémom v práci je žalovanie a manipulácia medzi kolegyňami.

Pomáha sebaovládanie
Podľa mnohých psychológov návod na prežitie s neznášanlivou spolupracovníčkou neexistuje. Vzťahy na pracovisku sú zväčša veľmi blízke a dôverné. Kolega je partner, s ktorým tvoríte pár. Čo teda naozaj pomáha? Sebaovládanie. sa nadýchnite, upokojte sa a najmä argumentujte pokojným hlasom. Dáte tak najavo, že vás len tak niekto nevyvedie z miery.

Aká ste kolegyňa vy?

Ctižiadostivá – vie, kam čo položila a jej stôl je vždy ukážkovo uprataný. Má prehľad aj o vašom stole a možno aj o dokumentoch v počítači. A všetky získané poznatky môže využiť na svoj kariérny postup.

Hysterická
– kým má všetko pod kontrolou, je obľúbená a pokojná. Problémy nastanú, až keď sa ocitne v stresovej situácii. Vtedy ju radšej neprovokujte.

Intrigánka – pozor na ňu, je veľmi nebezpečná, lebo na pracovisku s obľubou ničí medziľudské vzťahy. Má starosti sama so sebou a bojuje so svojimi náladami. Vymýšľa si fiktívne príbehy, lebo chce byť pred ľuďmi dokonalá, pritom jej niet čo závidieť. Prisaje sa vždy na nováčikov, ktorým akože ponúka pomoc. Má vždy nastražené uši, ľahko sa od nej dočkáte podrazu. Vedie dlhé telefonáty, nasľubuje veľa služieb, ale nesplní ich, no najmä, za svoje prešľapy obviňuje vás.

Klebetnica – jej hlad po informáciách je neukojiteľný, preto ju vždy nájdete všade, len nie v jej kancelárii. Často sa u kolegov zastaví len tak na slovíčko a ostatných zdržuje od práce. Výhodou je, že sa od nej dozviete zaručene najnovšie klebety.

Lichotníčka – každého chváli, nerada je svedkom sporov. Keď sa s niekým dostane do konfliktu, radšej mu začne pritakávať, než by sa mala hádať za svoju pravdu. Jej lichotnícka povaha je občas ostatným kolegom na ťarchu.

Mudrlantka – má riešenie na každý problém, tak si buďte istá, že sa vám bude snažiť pomôcť, aj keď ju o to nepožiadate. Ak budete prehliadať jej snahu radiť a pomáhať, môže sa z nej vykľuť celkom fajn kolegyňa.

Nekonfliktná
– je pravý poklad, no väčšinou ostáva neocenená. Nikdy nemá zlú náladu, nikomu nelezie na nervy, robí svoju prácu dobre a nemrhá energiou na prehnané emócie a scény.

Nestíhajúca – robí niekoľko vecí naraz, no najmä už od rána nič nestíha. Môže si za to sama. Je roztržitá a nepozorná. Ak jej nebudete zverovať nič dôležité a budete sa k nej správať priateľsky, nehrozia z jej strany žiadne konfliktné situácie.

Stará panna – zvyčajne býva v kolektíve neobľúbená. Je vzťahovačná a všetkých okrem šéfa považuje za svojich podriadených. Vtipy sú jej cudzie, je nekolegiálna a žiarlivá. Nikdy pred ňou nehovorte o osobných úspechoch a nových láskach, môže sa vám to vypomstiť.

Sivá myš – v práci vám rozhodne neuškodí, lebo je tichá a nevýrazná. Chodí ako tieň, a hoci je inteligentná a usilovná, nechá sa bez protestu využívať.

Škrečok
– odkladá aj nedôležité dokumenty. Výsledkom je, že má onedlho zahádzaný celý stôl. Nosí si z domu alebo z pracovných stretnutí suveníry a obklopuje sa nimi. Čakajte, že po krátkom čase zmení kanceláriu na skládku nepotrebného odpadu. Ak sa nebudete pred jej inváziou chrániť, zahádže aj vás.

Čítajte aj: Nekomplikujte si život alebo ako rozhodne nepísať cévéčko!

Zlodejka nápadov – je inteligentná, komunikatívna, otvorená a veľmi vnímavá. V jej prítomnosti nepremýšľajte nahlas, lebo váš nápad prednesie na najbližšej porade ako vlastný, ale vyťaží z neho viac, ako by ste to dokázali vy.

Zdravotníčka – tolerancia nie je jej silná stránka a deliť sa s ňou o kanceláriu je skutočný trest. V lete stále zatvára okná pre prievan, v zime ich otvára, aby vyhnala baktérie. Ak ste s ňou v jednej kancelárii, obrňte sa poriadnou dávkou trpezlivosti.

Žalobaba
– nie je rafinovaná ako intrigánka, no je takisto nebezpečná, lebo rada donáša šéfovi. Nikdy pred ňou nevybavujte súkromné telefonáty cez služobný telefón ani nekopírujte súkromné dokumenty. Všíma si to a neskôr to môže použiť proti vám.

Autor: Marcela Martinková/Báječná ŽENA

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Zamestnanie"

Poradňa