Aké rastliny sa odporúčajú v práci?

Aké rastliny sa odporúčajú v práci?

Je miestnosť, v ktorej pracujete preplnená nábytkom, elektronikou a inými modernými vymoženosťami? A jedinými živými bytosťami ste tam vy? Chyba! Aj keď odosobnenej technike v práci neutečiete, môžete si predsa len vniesť do týchto priestorov aj trochu krásy a života. A to v podobne rastlín. Majú mnoho pozitívnych účinkov a ak si správne vyberiete, nebude vôbec náročné sa o ne starať. Prečo teda pestovať rastliny aj v kancelárii?

Potreba mať okolo seba rastliny je v nás hlboko zakotvená. Ich úloha sa totiž zďaleka nekončí tým, že sú výbornými dekoráciami. Pre mnohých môžu byť dôležitým kúskom prírody, ktorý za nimi príde do priestorov, kde trávime väčšinu času počas dňa. Vedci podrobili črepníkové rastliny mnohým pokusom a zistili, že mať vo svojom okolí väčšie i menšie rastlinky a kvety je dobré nielen pre psychické, ale aj fyzické zdravie.

Prejdite si žihľavou oči! 13 zaručených účinkov zelenej vitamínovej bomby

Živá rastlina v kancelárii znižuje únavu a chorobnosť pracovníkov. Lepšie sa tiež koncentrujú na prácu a podliehajú menej stresu. Zamestnávatelia tiež na rastlinách a  kvetinách oceňujú, že zvyšujú produktivitu práce, náladu na pracovisku a dokážu ušetriť peniaze za náročné zvlhčovacie zariadenia či čističky vzduchu. Rastliny v interiéroch totiž zvlhčujú ovzdušie, takmer všetka voda, ktorou ich zalejeme sa dostáva cez listy späť do okolia. Okrem toho zachytávajú prach a pohlcujú mnohé chemikálie, ktoré sa vyskytujú v interiéroch a kanceláriách.

Nemáte čas polievať?
Nevadí, postačí aj menší kaktus či sukulent, ktorý je potrebné poliať len raz za čas. Ak túžite zútulniť svoju kanceláriu rastlinami, premyslite si, aké podmienky pre ne máte prichystané. Budú mať dostatok svetla? Máte vhodný priestor kam ich umiestnite? Nezabúdajte, že ak sa rastlinke darí, bude rásť, nemala by však zavadzať. Pred kúpou rastlín do kancelárie by ste sa mali poradiť s odborníkom.

10 krát proti chrípke čínskou medicínou: Ovocie a zeleninu vynechajte!

Aké rastliny sa odporúčajú pestovať?

Vďačnými a užitočnými sú Ficus elastica a Hedera helix, nádherné kvietky má Sparmannia africana, poteší vás však aj obyčajná fialka. Predvianočnú atmosféru budete môcť už čoskoro doplniť aj nádhernou vianočnou ružou.

Autor: Lea

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Zamestnanie"

Poradňa