Aké svetlo sa kam hodí: Vysvieťte si náladu

Aké svetlo sa kam hodí: Vysvieťte si náladu

Budúcnosť osvetlenia miestností bude inteligentná. A prichádza teraz. Na vaše emócie a zdravie, ale aj na pohotovosť a výkonnosť v práci vplýva podľa moderných štúdií aj osvetlenie interiérov, v ktorých sa počas dňa nachádzate.

1. ČASŤ: DOMÁCNOSŤ
Aké svetlo do ktorej izby?

Jedáleň
Táto miestnosť umožňuje tvorivý prístup. Môžete zvoliť extravagantné závesné žiarovky, ale aj klasické stolové lampy. Odporúča sa atmosférické jantárové svetlo, ktoré nie je bodové, ale zaleje celú miestnosť.

Kuchyňa
Pre mnohé z vás je srdcom domova. To si vyžaduje aj správne osvetlenie, najlepšie živé a jasné. Je vhodné rozdeliť ho na úrovne: hlavné – stropné a bodové –, najmä nad kuchynskou linkou či ostrovčekom. Špeciálnu atmosféru môžete dotvoriť vkusnými LED pásmi.

Obývačka
Obývacia izba je spoločenským i oddychovým priestorom domu či bytu. Žiarovky by mali byť spoľahlivé, ekonomické a ľahko použiteľné. Teplé alebo farebné svetlo môžu doplniť trblietavé a farebné zákutia. Ich žiarivý jas a lesk prinesú útulnú a príjemnú atmosféru. Podobne svetelne vybavte detskú izbu.

Spálňa
Miestnosti určenej viac-menej iba na oddych najviac svedčí prirodzené denné svetlo. Ak nie je dostupné, najlepšie ho nahradia halogénové žiarovky, ktoré sa vyznačujú dlhou životnosťou a konštantnou údržbou.

Kúpeľňa
Je to priestor očisty, ale aj stresu z prípravy do práce, na stretnutie či schôdzku. Kúpeľne sú často najtmavšou miestnosťou bytu s obmedzeným prirodzeným svetlom. Nahraďte ho studeným bielym svetlom LED žiaroviek v kombinácii s teplým bodovým, ideálnym na relax vo vani.

Technická miestnosť

Osvetlenie tmavej garáže či komory vyžaduje svetelné zdroje s dlhou životnosťou a minimálnou údržbou. Tejto rovnici vyhovujú CFL žiarovky. Dodajú viac svetla ako tradičné žiarovky. V technických priestoroch ho potrebujete na detailné opravárske a montážne práce. Zároveň šetria energiu.

2. ČASŤ: KANCELÁRIA
Niektoré spoločnosti dnes už aj na Slovensku ponúkajú múdre dynamické osvetlenie. Bioadaptívne svetlo alebo takzvané active light sa vie prispôsobiť:

 • cirkadiánnemu, teda prirodzenému rytmu človeka počas dňa
 • konkrétnej aktívnej či pasívnej časti dňa
 • dostupnému prirodzenému svetlu
Výhody vhodného svetla v práci:
 • zníženie únavy
 • posilnenie imunity
 • väčšia odolnosť proti stresu
 • lepšia nálada
 • menšia podráždenosť
 • lepšie sústredenie
 • viac energie
 • zefektívnenie aktivity počas dňa
Svetlo verzus stres

Dáta ukázali, že účastníci v miestnosti s dynamickým osvetlením, ktoré sa počas dňa menilo podľa denného rytmu, sa vedeli lepšie vyrovnať so stresom, pociťovali menej napätia pri bežných pracovných úlohách a mali lepšiu náladu. V ich tele zaznamenali nižšie množstvo kortizolu, stresového hormónu vplývajúceho na zdravie.

Svetlo musí reflektovať vaše potreby

Odpovedá: Ing. Peter MIŠÍK, ZG Lighting Slovakia.

Podľa čoho je naprogramované múdre osvetlenie?
Bioadaptívne svetlo pomocou technológie tunableWhite mení odtieň bielej farby od teplej do studenej. Vďaka tomu je možné napríklad po obede, keď majú ľudia problém udržať oči, zosilniť biele svetlo, ktoré človeka viac aktivuje. Naopak, pred koncom pracovného času alebo počas neformálnych stretnutí sa svetlo zmení na teplejšie.

Ako sa svetlo prispôsobí viacerým ľuďom v miestnosti?

Aj keď je v miestnosti viac ľudí, často sú ich fázy dňa a rytmus podobné. Rovnaká je aj fáza Slnka či ročné obdobie. Samozrejme, v menších priestoroch sa dá svetlo prispôsobiť individuálne.

Ako vplýva vonkajšie a umelé osvetlenie na naše „biologické hodiny“?

Naše vnútorné hodiny nám pomáhajú byť aktívnymi počas dňa a večer a v noci zas relaxovať. Tento rytmus riadi skupina buniek v medzimozgu, ktorá produkuje hormón melatonín. Na svetle sa ho vytvára menej, v tme najviac, takže človek upadá do útlmu.
Výkon však potrebujeme podávať aj v zimných mesiacoch či sychravom počasí a ľudia majú aj svoje individuálne potreby. Niektorí sú nočné sovy, iní ranní vtáci. Smart osvetlenie sa im dokáže prispôsobiť.

Ako by sme mali zdravo a príjemne svietiť doma?
Málokedy si to uvedomujeme, ale asi pre každého je príjemné napríklad svetlo sviečky či kozuba. Zmena nálady prichádza takmer okamžite. Čoraz viac sa preto inštalujú systémy, ktoré sú rôznorodé, prispôsobivé a reagujú napríklad na prestavenie nábytku, príchod návštevy, domáce práce či atmosféru pri večeri.

Autor: Bona Ondrášková
Foto: Standard Pro, Zumtobel Group
Zdroj: štúdia Bioadaptive Lighting pre Gruppe Nymphenburg Consult AG

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Domáce práce"

Poradňa