Ako bezbolestne ušetríte až 3 tisícky?

Ako bezbolestne ušetríte až 3 tisícky?

Nie, vôbec nemusíte odkladať polovicu výplaty ani sa presťahovať do menšieho bytu. Aj s menšími zásahmi do svojho života môžete za rok ušetriť stovky až tisíce eur.

RADÍ špecialistka na retailové bankové produkty Melinda BURDANOVÁ.

1. Nemám si čo obliecť!
Tento pocit pozná asi každá žena. Väčšinou je však opak pravdou. Keby ste sa pokúsili zužitkovať väčšinu z toho, čo máte v skrini, a za celý rok by ste si nekúpili nič nové, ušetrili by ste minimálne 150 eur, väčšinou však omnoho viac. A aby to nebolo úplne kruté, topánky sú povolené, no iba nevyhnutný počet!

2. Skúste online výpredaj
Získajte priestor v skriniach, na policiach či v pivnici a vytrieďte nepotrebné veci, knihy i nábytok. Zachované sa pokúste predať. Na internete a sociálnych sieťach je množstvo rôznych bazárových skupín, kde to môžete skúsiť. Úspora, respektíve „zárobok“ môže dosiahnuť desiatky až stovky eur. Keď sa vám napríklad podarí predať za mesiac „zbytočnosti“ len v hodnote 20 eur, za rok máte 240 eur.

3. Ako ušetriť na obedoch
Ak sa každý deň počas obednej prestávky stravujete v reštauráciách, môže vás to za rok vyjsť aj na viac ako 900 eur. Keby ste si obed nosili z domu, ušetrili by ste významnú časť z týchto výdavkov.

4. Romantika pod stanom

Tento rok by ste si mohli vyskúšať aj dobrodružnejšiu dovolenku, čo poviete? Či už v kempe, v lacnejšej destinácii, prípadne by ste mohli cestovať na menej dní, vybrať hotel s menším počtom hviezdičiek či kúsok ďalej od pláže. Na dovolenke pre dvoch tak môžete ušetriť stovky eur.

5. Je vám teplo či horúco?
Keď chodíte po byte iba v tričku s krátkymi rukávmi a v tenučkých nohaviciach či šortkách, pozrite sa na izbový teplomer. Niektoré domácnosti bývajú naozaj prekúrené. Ak znížite teplotu v miestnostiach na odporúčané úrovne, ušetríte nemalé peniaze. Napríklad, dobre zateplený rodinný dom na severnom Slovensku s rozlohou 150 štvorcových metrov dokáže znížiť náklady na energie viac ako o 90 eur ročne, ak prestane prekurovať izby o 2 stupne Celzia.

6. Zábavné sporenie
Odkladajte si každý mesiac o 5 eur viac ako ten minulý a na konci roka môžete mať našetrených 390 eur. Ak na takéto „hravé“ sporenie nahovoríte aj partnera, môžete sa tešiť z peknej sumy.

7. Odkladajte si odmeny
Podľa prieskumov dostala časť Slovákov na konci minulého roka odmenu alebo 13. plat vo výške približne 700 eur. Niektorí zamestnanci mávajú aj polročné bonusy, ktoré bývajú asi o polovicu menšie. Keby ste ich hneď neminuli na niečo, čo ani súrne nepotrebujete, na konci roka máte plus 1 050 eur.

8. Najvýhodnejší úver

Ak uvažujete o kúpe nehnuteľnosti, výberom správneho úveru môžete ušetriť desiatky eur mesačne na výhodnejšej splátke. Niektoré banky ponúkajú úroky dokonca pod 1 % p. a.

9. Superdrahý zlozvyk
Fajčíte? Podľa Eurobarometra fajčí pravidelne 21 percent Slovákov od svojich devätnástin a v priemere spotrebujú 12,5 cigarety za deň. Keby sme teda počítali 4,4 škatuľky za týždeň a vynásobili priemernou cenou 3 eurá, vyjde nám 13 eur týždenne a takmer 683 eur ročne! A to vôbec nie je zanedbateľná suma.  

10. Koľko by ste ušetrili?
Ak sa vás týkajú všetky tieto rady a tipy a uskutočníte ich, dohromady môžete za rok ušetriť aj vyše 3 000 eur!

Autor: jb
Foto: Shutterstock.com, Poštová banka

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Financie"

Poradňa