Ako dôkladne vyčistiť žehličku: Bude ako z obchodu!

Ako dôkladne vyčistiť žehličku: Bude ako z obchodu!

Poradíme vám, ako očistiť žehličku a ochrániť tak bielizeň pred poškodením.

Bez šmúh
Stačí menšia nepozornosť či zle nastavená teplota a žehliaca plocha sa vám pripáli a na bielizni zanechá tmavé šmuhy. Ideálne je zbaviť sa pripáleniny hneď, aby ste mohli pokračovať v žehlení. Ako? Pomôže vám obyčajná zubná pasta, ocot či kuchynská soľ a nepríjemných pripálenín sa zbavíte ľahko a rýchlo.

+ Zubnú pastu naneste na vychladnutú plochu žehličky a jemnými krúživými pohybmi zotrite nežiaducu špinu. Nezabudnite na záver žehličku opláchnuť vlažnou vodou a osušiť.
+ Ak zubná pasta nepomohla, vyskúšajte ocot. Žehličku jemne nahrejte, ale pozor, aby ste sa nepopálili. Handričku namočte do octu a opatrne očistite plochu žehličky. Môžete ňou aj prechádzať cez namočenú handričku, akoby ste ju chceli vyžehliť.
+ Pri čistení pomôže aj soľ, ale odporúča sa len na staršie typy žehličiek, pri ktorých nehrozí poškriabanie žehliacej plochy. Do handričky zabaľte malú hrsť hrubozrnnej soli, zapnite žehličku a soľou obalenou v handričke opatrne prechádzajte po pripáleninách, kým ich neodstránite. Dajte však pozor, aby sa kryštáliky soli nedostali do naparovacích systémov žehličky.

7 krokov, ako odvápniť žehličku
Aby bola vaša bielizeň po žehlení naozaj hladká a čistá, musíte žehličku pravidelne odvápňovať. Asi po každých 15 žehleniach.

1. Vyprázdnite nádržku na vodu.
2. Prípravok na odstránenie vodného kameňa alebo ocot či kyselinu citrónovú zmiešajte s vodou a vzniknutou zmesou naplňte nádržku na vodu.
3. Zohrejte žehličku a pustite naparovanie, aby sa čistiaci prípravok mohol rozptýliť.
4. Vypnite žehličku a nechajte ju vychladnúť. Prípravok by v nádržke mal pôsobiť aspoň pol hodiny.
5. Krok číslo 3 a 4 môžete pokojne aj zopakovať, ak máte pocit, že nádržka nie je stále dostatočne čistá.
6. Potom nádržku dôkladne opláchnite vodou. Pokojne aj niekoľkokrát, najmä ak ste použili na čistenie ocot.
7. Na záver nádržku aj žehličku dobre osušte handričkou.

Namiesto špecializovaných prípravkov z drogérie môžete opäť siahnuť po octe či kyseline citrónovej. Životnosť naparovacej žehličky predĺžite používaním destilovanej vody. Tá zabráni tvorbe vodného kameňa a ušetrí vám i prácu s čistením. Po použití žehličky vždy vylejte vodu z nádržky.

Báječná rada

Ak začne vaša žehlička hrdzavieť, viac už ňou nežehlite. Mohla by vám výrazne poškodiť oblečenie. Hrdzavú žehličku vyhoďte a kúpte takú, ktorá má antikorový žehliaci povrch.

Autor: Natália Šepitková
Foto: Shutterstock.com

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Domáce práce"

Poradňa