Ako našetriť na darčeky za 6 týždňov

Ako našetriť na darčeky za 6 týždňov

Vydesilo vás, ako blízko sú Vianoce a vy nemáte odložené bokom ani euro? Poradíme vám, ako to zvládnuť bez dlhov. RADÍ odborníčka na financie Linda GERGEĽOVÁ.

Posledné mesiace roka sa Slováci najviac zadlžujú. Štatistiky hovoria, že si požičiavame až o tretinu viac peňazí ako v ostatných mesiacoch. V období Vianoc sa totiž rozhodujeme väčšmi emocionálne ako racionálne a porušujeme pravidlá, ktoré sme si nastavili pri spravovaní osobných financií a rodinného rozpočtu.

Pracujte s časom
Až 43 % Slovákov sa spolieha na nákupy jeden až dva mesiace pred Vianocami, 29 % si necháva nákupy na posledný týždeň a až 17 % nakupuje pár dní pred sviatkami. Podľa odborníčky na financie je lepšie pripraviť sa na každý väčší výdavok minimálne 6 mesiacov vopred. Pri nákupoch priebežne počas roka sa dá ušetriť až 70 % z ceny darčekov. Nerozmýšľali ste nad vianočnými darčekmi tak skoro? Pozrite sa, čo ešte môžete stihnúť za 6 týždňov do adventu.

Dodržiavate finančný plán?
Ideálne finančné miery sú takéto: 10 % z príjmu odkladať na vytvorenie dostupnej rezervy, 20 % na dlhodobé ciele (bývanie, kúpa auta, finančné zabezpečenie detí, zabezpečenie dôchodku, ochrana príjmu a majetku), najviac 30 % dávať na úvery a financovanie aktuálneho bývania a maximálne 40 % mesačne míňať na spotrebu.

Koľko môžete minúť?

Keď vás minulý rok stáli vianočné darčeky dohromady 400 €, stačilo odkladať od januára 34 € mesačne. Vyčleniť celú sumu bokom naraz už, samozrejme, nie je jednoduché. Ak máte rodinný rozpočet zostavený podľa ideálnych finančných mier, maximálna suma, akú je vhodné minúť na vianočné darčeky, je tá, ktorú si mesačne odkladáte do rezervy na neočakávané aj očakávané výdavky, teda 10 % z príjmu. Ak sa v novembri a decembri uskromníte v spotrebe, o to štedrejšie môžete obdarovať svojich blízkych. Máte však na to ešte dva mesiace, to znamená dve výplaty.

Príklad
Pre lepšiu predstavu uvádzame okrúhle sumy, z ktorých si môžete ľahko vypočítať tú svoju. Ak zarábate 1 000 € mesačne, vaša maximálna mesačná spotreba by mala byť 400 € a do rezervy by ste si každý mesiac mali odkladať 100 €.
Takto sa za dva mesiace môžete pripraviť na darčeky v sume 400 €:

  • 10 % rezerva (dohromady 200 € za november a december)
  • zo spotreby 400 € mesačne odložíte 100 € (dohromady 200 € za november a december).


Čo je doma, to sa počíta

Na konci roka mnohí ľudia dostávajú vianočné odmeny a  bonusy za celoročnú prácu. S finančnými odmenami však počítajte až vtedy, keď prídu na účet. Môže sa stať, že sa pripísanie na účet omešká, prípadne odmenu zamestnávateľ pripočíta až k januárovej výplate. Ak ste odmenou chceli vykryť časť vianočných nákupov a príprav, môžete sa dostať do finančného stresu a nesprávne sa rozhodnúť pre pôžičku či úver.

Nezadlžujte sa
Vianočné nákupy by rozhodne nemali ohroziť domáci rozpočet. V časovej a finančnej tiesni však mnohí ľudia siahajú na rôzne formy pôžičiek, či už je to povolené prečerpanie na účte, kreditné karty alebo spotrebné úvery. Ak ste sa predsa len rozhodli zadlžiť, tak len pre nákup vecí, ktoré naozaj potrebujete a rodina ich bude dlhodobo využívať. Najväčšie riziká pri rýchlych pôžičkách a nákupoch na splátky: predraženie tovaru a problém splácať po skončení sviatkov.

Úver vs kreditka
Najrýchlejšie a najlacnejšie je povolené prečerpanie na vlastnom účte. Ak peniaze vrátite v takzvanom bezúročnom období (väčšinou 40-45 dní), ktoré si určuje banka, je to pôžička zdarma. Ak dopredu viete, že to nestihnete, radšej zvoľte spotrebný úver, inak sa povolené prečerpanie výrazne predraží. Vhodnejšou alternatívou ako spotrebný úver môže byť aj kreditná karta. Aj pri nej však funguje bezúročné obdobie, keď za požičanie peňazí neplatíte úrok - priemerne 50 dní, no v prípade nedodržania aj tu hrozia vysoké úroky. Určite sa vyhnite pôžičkám v nebankovkách.

Rady na nákupy:

  1. Najneskôr 2-3 týždne pred Vianocami si napíšte zoznam obdarovaných.
  2. Zostavte si zoznam darčekov a stanovte si celkovú sumu, ktorú môžete minúť.
  3. Nakupujte len darčeky zo zoznamu a s predstavou, koľko za ktorý môžete zaplatiť.
  4. Nekupujte nič navyše len preto, že v decembri sú nižšie ceny a začnú sa výpredaje.
  5. Neodkladajte nákupy na poslednú chvíľu, pretože dary, ktoré máte na zozname, už nemusíte zohnať.

Autor: Jana Brožíková
Foto: Shutterstock.com, Partners Group SK

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Financie"

Poradňa