Ako povedať partnerovi tak ozajstne "Milujem ťa"?

Ako povedať partnerovi tak ozajstne "Milujem ťa"?

Aj vy v tom tápete? Tiež máte dilemu, kedy vlastne povedať tie dve čarovné slovká: „Milujem Ťa!“ Existuje vôbec ideálny čas na to, kedy by sme ich mali vysloviť? A keď ich už raz vyslovíme, ako často by sme ich mali hovoriť? Aj na to sa vám budeme snažiť dať odpoveď.

Rozdiel medzi mužmi a ženami
Napriek tomu, že o mužoch sa vraví, že do vzťahov sa nijako nehrnú, výsledky celoeurópskej štúdie, kedy je ideálny čas na slová – milujem ťa – prekvapili aj odborníkov. Na otázku „Kedy je tá pravá chvíľa povedať v novom vzťahu magické slová milujem ťa?“, sa totiž muži ukázali ako neuveriteľní romantici. Takmer polovica z nich by totiž vyznala lásku už po prvom mesiaci vo vzťahu.

Ak čakáte rovnako rýchlu reakciu od žien, zostanete prekvapení. Muži musia na túto vetu čakať oveľa dlhšie – až pol roka. Psychológovia to komentujú tým, že ak príde vyznanie prirýchlo, druhý partner si myslí, že nie je úprimné. Preto viacerí vyčkávajú, lebo veria, že veľká láska potrebuje čas.

Ako často to hovoriť?
Ako často by si mali partneri tieto slová hovoriť, aby sa z nich nestala prázdna fráza? Až 25 %  mužov a žien by si podľa spomínanej štúdie prialo, aby im ich partner hovoril niekoľkokrát do týždňa. Dokonca muži sa opäť ukázali ako nedočkavejší. Ďalším 25 % by slová „milujem ťa“ stačilo počuť raz za mesiac. Odborníci prízvukujú, že slovné vyjadrenie je len jeden zo spôsobov ako prejaviť partnerovi lásku. Ďalšie percentá ľudí by namiesto slov radšej privítali nežný dotyk, darček alebo nejakú drobnú službu.

Čo na to vravia odborníci?
Nikdy nevravte nikomu, že ho milujete po prvej spoločnej schôdzke. Určite by ste tým potenciálneho partnera vydesili. Slová „milujem ťa“ totiž znamenajú záväzok, pričom milovať niekoho môžete len na základe dôkladného spoznania, čo po prvom stretnutí nie je možné.

Po prvom rande sa môžete do neho zamilovať, ale to neznamená, že ho milujete. Ak si po čase uvedomíte, že k partnerovi cítite oveľa viac než k iným ľuďom, rozumiete si, vyhovuje vám svojimi vlastnosťami a cítite opätovanie emócií, až potom nadišiel ten správny čas. Mali by ste si byť istá, že ste pripravená na dlhodobý vzťah a mali by ste vedieť, aké vlastnosti vám na partnerovi najviac imponujú.

Kedy to nepovedať?
Prvé vyznanie lásky je zlomový okamih pre mnohé páry. Preto by nemalo prebehnúť pri nejakej príležitosti, ktorú by ste neskôr ľutovali. Typickým príkladom je prvý sex, keď človek v návale eufórie vyriekne aj tieto slová, s ktorými ešte nemusí byť stotožnený. Rovnako nevhodné je, ak ich poviete po niekoľkých pohárikoch alkoholu alebo počas vyhrotenej situácie, napríklad v hádke, keď chcete zachrániť situáciu. Ak si toto vyznanie chcete obaja vychutnať, radšej pripravte pre partnera nejaké prekvapenie a choďte do toho s čistou hlavou.

Ako to povedať?
Nikdy nie cez esemesku, telefonicky, cez sociálne siete alebo mailom. Vždy iba osobne, tvárou v tvár. Vyberte vhodné miesto, kde budete iba vy dvaja. Určite nech to nie je v krčme počas stretnutia kamarátov, lebo môžete riskovať negatívnu odpoveď. Doprajte partnerovi čas, aby informáciu strávil, netlačte na reakciu. Niekedy je fajn, ak ide o pripravenú akciu a niekedy má svoje čaro spontánnosť. Hlavné je, aby to bolo z vašej strany úprimné, bez kalkulu a aby sa to rovnakou mincou vrátilo aj vám.

Autor: Radomír
Foto: Shutterstock

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Rodinný život"

Poradňa