Ako prežiť týždeň do výplaty? Triky, ktoré treba poznať!

Ako prežiť týždeň do výplaty? Triky, ktoré treba poznať!

Nech robíte, čo robíte, ani vám sa nedarí odložiť si každý mesiac aspoň nejaké tie eurá? Poradíme vám! Urobte si finančný plán RADÍ odborníčka na osobné financie Katarína BURJANOVÁ.

Najskôr si určite sumu, ktorú chcete mesačne odložiť. Hneď po výplate ju dajte nabok, najlepšie od prvého príjmu. Nestihnete si tak ešte zvyknúť na neprimerane vysoké výdavky, ktoré by ste museli bolestivo okresávať. Rovnako sa dá tohto pravidla držať, aj keď vám zvýši z výplaty. Často sa stáva, že napriek tomu, že je váš príjem už neporovnateľne vyšší, stále šetríte rovnakú sumu. Ak sa tomu chcete vyhnúť, vždy po zvýšení platu zvýšte svoje výdaje len o polovicu a o druhú zvýšte sumu odchádzajúcu do rezervy. Takto dokážete bezbolestne ušetriť viac a popritom zlepšíte svoj životný štandard.

Zapisujte si výdaje
Robí vám problém vyjsť z určenej sumy? Posvieťte si na svoje platby. Aspoň tri mesiace veďte presnú evidenciu výdavkov. Pomôže vám to identifikovať prehnané utrácanie na niektorú položku. Často ide najmä o stravu, oblečenie, kozmetiku či zábavu. Keďže sú to variabilné výdaje, môžu byť každý mesiac iné, preto sa ťažko sledujú. Dnes na monitoring a na plánovanie výdavkov existujú aj rôzne šikovné aplikácie v mobile, vďaka ktorým vám ľahko udrie do očí, čo je treba obmedziť. Napríklad Mint, CashFlow Free, Earmark, Spendee…

Pravidlo 10 : 20 : 30 : 40
A koľko by ste si mali odložiť? Ideálne je nastaviť si výdavky podľa optimálnych finančných mier 10:20:30:40. Takže, ak je napríklad váš čistý mesačný príjem 600 eur:

  • 10 % príjmov, teda 60 eur, by malo ísť na tvorbu rezervy – na nečakané výdaje, prípadne neočakávané výpadky príjmu.
  • 20 % príjmov, čiže 120 eur, by ste si mali odkladať na svoj dôchodok a strednodobé investície alebo splnenie svojich cieľov.
  • 30 % príjmov, čo je maximálne 180 eur, by malo pokryť výšku platieb a splátok.
  • 40 % príjmu, t. j. zvyšných 240 eur, potom môže ísť bez výčitiek na spotrebu.

Toto rozloženie však netreba brať dogmaticky, treba uvážiť aj situáciu, v ktorej sa práve nachádzate. Skončená vysokoškoláčka, ktorá ešte býva u rodičov a jej náklady na bývanie sú nižšie, môže o to viac mesačne usporiť. Naopak, na materskej využite nasporenú rezervu na doplnenie výpadku príjmu.

Autor: Dana Úradníčková/Báječná ŽENA

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Financie"

Poradňa