Ako sa decentne poďakovať kolegom a nevyzerať ako "vtierka"?

Ako sa decentne poďakovať kolegom a nevyzerať ako "vtierka"?

"Ďakujem." Toto jednoduché slovíčko vie doslova topiť ľady. Mnohí sa ho boja, nepoužívajú ho, hanbia sa, alebo im pripadá veľmi pokorné. V živote ho však potrebujeme a nemali by sme ním šetriť, ani v práci. Povedať kolegovi alebo aj šéfovi ďakujem je gesto, ktorým sa udržiava priateľstvo a kolegiálny duch a nemusíte pritom vyzerať ako „vtierka“.

Pochvala vs. peniaze
Toto slovo by malo byť blízke najmä šéfom. Poďakovať zamestnancom býva niekedy silnejšie ako im dať "iba" finančnú odmenu. Aj keď možno budete protestovať, ale podľa štatistík, peniaze nebývajú vždy hlavný motivátor výkonnosti, je ním práve pochvala.

Zo srdca
Hovorte ďakujem zo srdca a tvárou v tvár. Nepíšte to do mailu, ani na sociálne siete do komentárov. Keď sa povie 'ďakujem', naozaj sa do toho vložte a pozerajte sa človeku do očí. Všimnite si, že je veľa ľudí, ktorí poďakovanie dokonca nevedia ani prijať. Vyjadriť niekomu vďačnosť občas spôsobí preto veľký zmätok.

Povedzte, za čo ste vďační
Slovne treba poďakovanie vždy špecifikovať, či už ste vďační za nejakú akciu, úspech či za pekné správanie, ktorého sa vám zo strany kolegu alebo riaditeľa dostalo. Nielen, že to posilní priateľstvo medzi vami, ale aj spoluprácu. Oceniť si hodnotu človeka je vážna vec. Bohužiaľ, dnešná doba veľmi nepraje vďačnostiam.

ČÍTAJTE AJ: Takto zostanete fit v kancelárii aj na jeseň

Výsledkom však bude váš dobrý pocit. Uvidíte ako to pozitívne ovplyvní vašu prácu, budete sa v nej cítiť príjemnejšie, budete mať zrazu veľa seba samých vďačných kolegov.

Autor: Lea

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Zamestnanie"

Poradňa