Ako sa lieči poškriabané oko?

Ako sa lieči poškriabané oko?

Stala sa vám nehoda, pri ktorej ste si vy alebo vaše dieťa poškriabali oko? Ste v panike z tejto desivej situácie a obávate sa toho najhoršieho? Kedy sa to najčastejšie stane a čím si oči škriabeme?

Obyčajne ide o naše nechty, ktoré sú vinníkmi. Môžeme si oko poškriabať aj kontaktnými šošovkami alebo kúskom papiera. Je veľa spôsobov, čím všetkým sa nehoda podarí. Bohužiaľ, nemôžeme nosiť v bežnom živote nonstop ochranné okuliare.

Ako zistíme, že sme si poškriabali oko?
Máme zrazu začervenané bielko oka, rozmazané videnie a nadmerne nám slzí. Väčšina škrabancov na oku sa zahojí relatívne rýchlo, ak je správne liečená. Keď si ublížite príliš, mali by ste navštíviť svojho lekára, ktorý vykoná fluorescenčné vyšetrenie na určenie prítomnosti traumy oka z poškriabania. Do oka sa vtedy aplikuje neškodné oranžové farbivo.

Liečba
Použite antibiotickú masť, ktorou môžete prechádzať infekcii oka. Aplikujte si masť každých 12 až 24 hodín. Je vhodné traumatizované oko chrániť. Umiestnite si cez neho náplasť, aby sa poškriabanie liečilo bez ďalšieho dráždenia.

Nechajte si ju na oku zhruba dva dni a potom odstráňte. Požiadajte po pár dňoch lekára o očné vyšetrenie, či je váš zrak v poriadku. Nie je nič neobvyklé, keď vám poškriabanie neodíde, alebo je hlbšie ako len povrchové zranenie. V takom prípade už nastupuje chirurgia.

Autor: Karin
Foto: Shutterstock

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Choroby"

Poradňa