Ako sa páčiť partnerovi aj po 50-ke? Aby od vás neodišiel...

Ako sa páčiť partnerovi aj po 50-ke? Aby od vás neodišiel...

Vzťah po päťdesiatke sa líši od toho v dvadsiatke, no môže byť rovnako plnohodnotný a kvalitný. Dokonca lepší, keďže ste už spolu všeličo preskákali. RADÍ terapeut Miroslav HARANTA.

Máte už niečo po päťdesiatke, odrastené deti a doma muža, ktorý ani zďaleka nepripomína toho zamilovaného chlapca, ktorého ste si brali pred 25 rokmi. Kvetiny, raňajky do postele a dennodenné vyznania lásky už nečakáte. Manželský život sa stal stereotypom a v hlave sa vám usídlil otravný chrobák, ktorý kladie tú istú otázku: Neodíde ten môj za mladšou? Spoznávate sa v tomto príbehu?

Dofúknuť balónik
Niektoré manželstvá po 20 rokoch skutočne prechádzajú krízou. Čo však dokáže partnerov aj po rokoch udržať spolu? Terapeut Miroslav Haranta tvrdí, že nielen láska, ale ani len dobrý vzťah. „Je to všetko dokopy a omnoho viac. Ak odíde láska, z partnerov sa stanú spolubývajúci, ktorí majú spoločný zámer, no obaja partneri sa budú cítiť nenaplnení a prázdni.

Ak odíde priateľstvo, blízkosť a porozumenie začnú vo vzťahu chýbať a žiadna láska neudrží toto ochladnutie a postupné odcudzenie sa jeden druhému,“ vysvetľuje Haranta. Ideálne je partnerstvo intenzívne „živiť“ v každom veku, aby sa zbytočne nerozpadlo. „Je to ako s balónikom naplneným vzduchom. Nafúkaný vyzerá skvele, no ak ho nebudete pravidelne dofukovať,  pomaly úplne vyfučí a prestane vám slúžiť.

Podobne je to aj v partnerstve. Nie čas, ktorý ste spolu, nie vaše deti, ale nepretržité investovanie do vzťahu a jeho rozvoja drží vzťah pohromade,“ pripomína terapeut. Vzťah treba neustále budovať a nenechať ho ochladnúť. Stereotypy a samozrejmosť ho zničia. Myslite na to, že ak sa dnes budíte pri partnerovi, zajtra to už nemusí byť pravda.

Keď deti vyletia z hniezda
Či chcete, alebo nie, mnohé manželstvá držia pokope najmä deti. Preto kríza vo vzťahu môže prísť práve v čase, keď sa deti začnú osamostatňovať. Zároveň však toto obdobie ponúka príležitosť váš vzťah prebudovať od základov. „Ak si obaja partneri uvedomia, že je to priestor na posun a obaja majú záujem, odporúčam začať úplne od začiatku,“ radí terapeut Miroslav Haranta.

„Dať si ,prvé randeʻ, začať sa naozaj spoznávať, rozprávať o pocitoch a venovať si navzájom čas, ktorí ste si popri deťoch a  životnom tempe zabudli dávať. Objavovať svoje telá navzájom a zisťovať, čo všetko sa ešte dá zažiť a kam vás to až môže posunúť.“ V tomto čase sa však môžu vynoriť aj otázky: Je toto to, čo chcete žiť? Ste šťastní? Čo vám chýba? Ak jeden z partnerov nedáva dostatočnú pozornosť tomu druhému alebo sa prestal snažiť byť atraktívny pre svojho partnera, môže v tom druhom spustiť pochybnosti, či má spolužitie ešte zmysel.

Nepodceňujte sex a atraktivitu

Tomu, aby partner od vás po päťdesiatke neodišiel, sa môžete vyhnúť len tak, že prehodnotíte váš vzťah a začnete na ňom pracovať. Nevyhnutná je však spolupráca oboch partnerov. „Ako prvé si skúste uvedomiť, či viete prejaviť svojmu partnerovi vďačnosť. Potom mu dajte pocítiť, ako je pre vás dôležitý. Taktiež bez blízkosti a milovania sa ďaleko nedostanete,“ vymenúva Miroslav Haranta.

Pre ženu po päťdesiatke je tiež veľmi dôležité, aby sa o seba starala a chcela byť pre svojho muža atraktívnou. Áno a platí to aj naopak. „Ak sa muž nesnaží byť atraktívny pre svoju partnerku, tým jej ukazuje, že mu na nej nezáleží,“ upozorňuje Haranta. „Väčšina mužov vám povie, že im záleží na svojich partnerkách, no nie sú ochotní na sebe pracovať a starať sa o seba. Ani si neuvedomujú, ako sa to navzájom vylučuje.“

Podľa terapeuta každý sa chce cítiť milovaný, chcený, potrebný, dôležitý a prijatý. Chce cítiť, že po ňom partner túži a chce s ním byť. „Ak žena vie dať mužovi tieto pocity, ani mu nenapadne ohliadať sa po mladších ročníkoch a niečo riešiť. No ak to nedostáva, túžba po týchto pocitoch muža zavedie tam, kde ich dostane,“ dodáva.

Recept terapeuta na kvalitný vzťah
Recept je „jednoduchý“, každý deň sa pokúste priniesť do partnerstva - lásku, vďačnosť, komplimenty, túžbu byť atraktívnym pre partnera, ochotu zdieľať problémy, podporu, porozumenie, dôveru, priateľstvo, rešpekt, váženie. Dať partnerovi pocítiť, ako je pre vás dôležitý, zdieľať s ním svoje zážitky, aktívne ho počúvať a slúžiť jeden druhému. A v neposlednom rade, pridať jednu z najdôležitejších ingrediencií – láskavosť.

Autor: Natália Šepitková
Foto: Shutterstock

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Manželstvo"

Poradňa