Ako spomaliť svoj život a priniesť doň viac pokoja a radosti?

Ako spomaliť svoj život a priniesť doň viac pokoja a radosti?

Život v 21. storočí získal taký rýchly spád, že bolo len otázkou času, kedy vznikne protiváha. A vyzerá to tak, že svitá na lepšie časy.

Mnohí už začali mať plné zuby fast foodov, rýchlo sa meniacich módnych trendov, najmodernejších technológií, obrovských korporácií, luxusných dovolenkových destinácií a celého toho konzumu, z ktorého sme si spravili modly dnešnej doby. Inými slovami, začali sme si uvedomovať, že rýchlejšie neznamená vždy lepšie. Ba naopak, v dlhodobom horizonte nás rýchlejší spôsob života môže spomaliť, v najhoršom prípade aj zabiť. Mnohí už začínajú prehodnocovať, ako pristupujú k svojim životom a našej planéte.

Byť v pokoji
Spomaliť znamená mať dlhší a lepší život – viac zdravia, menej stresu, kvalitnejšie vzťahy a väčšiu pohodu. Je načase začať počúvať svoje telo a naliehavý hlas v srdciach, ktorý vám hovorí, aby ste spomalili. Pomáhať vám pri tom môže aj život v prítomnosti, ktorý vás učí byť v pokoji a v spojení so súčasným okamihom. Len tak sa vyhnete zrýchlenému starnutiu, návalom stresu, psychickým problémom a zdravotným komplikáciám.

Život bez pravidiel

Nemusíte sa teraz presťahovať ďaleko od civilizácie a pestovať zemiaky, aby ste svoj život spomalili. Pomalý životný štýl nie je o tom, čo robíte, ale ako to robíte. Žiť v plnej pozornosti, vedome pristupovať k rozhodnutiam a snažiť sa skôr si život vychutnávať, ako ho len prežívať. Začať môžete hneď. Zaveďte do svojho života novú aktivitu, ktorej sa budete venovať v princípoch „slow“ životného štýlu – raz týždenne, raz mesačne, raz za čas. Pri spomalení neexistujú žiadne pravidlá. Vytvorte si svoj vlastný plán.

Severania to vedia
Ak by ste sa mali od niektorých národov učiť spomaleniu a robeniu vecí bez stresu, sú to jednoznačne Škandinávci. Určite sa aj k vám dostali magické slová ako hygge, lykke a najnovšie lagom. Kým prvé sa preložiť nedá, pretože vystihuje celú škálu dánskeho životného štýlu, lykke je niečo ako šťastie a lagom znamená robiť veci s mierou a nájsť rovnováhu – napríklad medzi pracovným a súkromným životom.

Súčasťou severského životného štýlu je určite rodinné stolovanie, častý pobyt v prírode, pohyb, ktorý vás baví, oddych so šálkou teplého nápoja a chutného koláča, zdravé stravovanie, príjemné rituály a útulné bývanie. Už len také maličkosti ako zapálená sviečka či vyčlenený kútik na oddych vás dokážu upokojiť. Hygge je skrátka o pocite bezpečia a schopnosti dokázať hodiť starosti za hlavu a robiť to, pri čom sa cítite dobre.

5 jednoduchých krokov k spomaleniu
1. Nerobte veci, ktoré nechcete a nemali by ste robiť.
2. Nerobte viac vecí naraz. Zabudnite na multitasking.
3. Vypnite zvuky alebo si ich nastavte na príjemnejšiu verziu.
4. Prejdite do režimu offline. Aspoň na pár hodín denne vypnite počítače a telefóny.
5. Všímajte a vychutnávajte si detaily každodenného života.

Čo všetko je SLOW
Slow money – hnutie, ktoré združuje a podporuje malé nezávislé farmy a továrničky.
Cittaslow – hnutie proti homogenizácii a globalizácii miest, snaha o zvýšenie kvality životného štýlu v mestách.
Slow parenting – upozorňuje na nebezpečenstvo hyperaktívnych rodičov.

SLOW TRAVEL: Zodpovedné cestovanie

Novinárka VERONIKA ŠIPOŠ ROSPUTINSKÁ sa na svojom blogu spolu s manželom venuje téme „pomalého cestovania“, ktoré aj sami praktizujú.

Čo je slow travel?

Pri pomalom cestovaní ide o nastavenie mysle, slobodu a o cestovanie bez zhonu a stresu. Nie je dôležité čo najviac vidieť, ale čo najviac zažiť a spoznať. Slow travel však nie je len o zážitkoch a pocitoch cestovateľa, tento spôsob cestovania je aj o krajine a komunite, ktorú cestovateľ navštevuje. Ja sama preto radšej používam pojem zodpovedné cestovanie, ktorý túto filozofiu vystihuje presnejšie.

Čo robí zodpovedný cestovateľ?

Snaží sa minimalizovať negatívne dôsledky turizmu, a to v troch hlavných oblastiach – ekologickej, ekonomickej a sociálnej. V prvej oblasti ide o rešpekt k prírode a zvieratám, s tým súvisí napríklad odmietanie populárnych atrakcií, ktorých obeťami sú zvieratá. V ekonomickej rovine ide najmä o snahu cestovateľa podporovať lokálnu ekonomiku, napríklad ubytovaním či stravovaním v miestnych podnikoch namiesto veľkých hotelových sietí, kúpou produktov lokálnej výroby a podobne. V sociálnej oblasti ide o rešpekt ku kultúre, náboženstvu a životu obyvateľov v navštívenej destinácii, ale aj o podporu miestnych komunít, napríklad formou dobrovoľníctva.

Ako ste sa k slow travel dostali?
Keď sme s manželom navštívili Bali, bola som zhrozená, ako si niektorí cestovatelia nevážili majetok a súkromie miestnych. Nemali problém preskočiť plot pri ryžovom poli, len aby si urobili krajšiu fotografiu. Vstupovali na súkromné pozemky, fotili si ľudí bez toho, aby sa ich opýtali, či môžu, alebo po sebe nechali odpadky niekde v prírode. Po návrate domov som si začala vyhľadávať informácie na túto tému a koncom leta som sa rozhodla, že začneme robiť osvetu v tejto oblasti formou nášho blogu.

Ako motivujete ľudí k slow travel?
Verím, že tým, že im ukazujem na blogu, ako cestujeme my. Ako nám urobí radosť, keď na škole varenia v Ríme spoznáme príjemnú rodinu a vďaka nim potom navštívime miesta, ktoré by sme sami asi nikdy neobjavili. Alebo keď vďaka nášmu štýlu cestovania na niečom ušetríme, hoci mnohí si myslia, že zodpovedné cestovanie je automaticky drahšie. Prípadne keď nájdem malý obchodík, kde miestny výrobca predáva niečo unikátne, čo je stokrát lepší darček z dovolenky ako tričko s Eiffelovkou made in China. Pred pár dňami som zdieľala video z „tréningu“ sloníčat, aby sa z nich časom stali slony určené na nosenie turistov. Ozvali sa mi viacerí čitatelia, že po tomto videu si už na slona nikdy nesadnú. Aj to je pre mňa dôkaz, že to, čo robím, má zmysel.

SLOW FOOD: Navracia potravinám hodnotu
PETRA MOLNÁROVÁ založila na Slovensku iniciatívu Slow Food Pressburg. Inšpiroval ju dlhší pobyt v Taliansku.

Čo je to slow food a čo všetko zahŕňa?
Slow Food je medzinárodné hnutie, v rámci ktorého sa angažuje vyše milióna podporovateľov vo viac ako 160 krajinách sveta. Založil ho v roku 1986 v Taliansku Carl Petrini ako reakciu na šíriacu sa globalizáciu, stravovanie v štýle fast food a zrýchľujúce sa životné tempo, strácajúce sa miestne gastronomické tradície a absentujúci záujem ľudí o to, čo jedia. Toto hnutie sa snaží navrátiť potravinám hodnotu, s rešpektom k tomu, kto ho vyrába, v súlade so životným prostredím, s ekosystémami a miestnymi komunitami. Celosvetovo sa zasadzuje za ochranu biodiverzity, podporuje remeselných výrobcov potravín a vytváranie vzťahov medzi výrobcami a konzumentmi.

Ako ste sa k slow foodu dostali?
Počas štúdia na Filozofickej fakulte UK v Bratislave som mala možnosť tráviť mnoho času na talianskom vidieku, hlavne v Umbrii, a tam som sa prvý raz stretla aj s týmto hnutím. Aj keď sa vidieckemu cestovnému ruchu a kvalitným potravinám intenzívne venujem vyše 20 rokov, na tému slow food prišiel čas len pred siedmimi rokmi, keď som spolu s ďalšími nadšencami založila miestne združenie Slow Food Pressburg.

Ako motivujete ľudí, aby objavovali slow food?
Ako miestne združenie medzinárodného hnutia sme akýmsi mediátorom medzi farmármi, remeselnými výrobcami potravín a spotrebiteľmi a prostredníctvom rôznych aktivít sa snažíme tieto dva svety prepájať. Najvyužívanejším prostriedkom sú pre nás trhy. Viac ako päť rokov sme partnerom Dobrého trhu. Minulý rok sme odštartovali spoluprácu so Slovenskou národnou galériou v priestoroch Schaubmarovho mlyna v Pezinku. Tento výnimočný priestor sa stal dejiskom malých, ale autentických zážitkových trhov. Zamerané sú na lokálne sezónne kvalitné remeselné potraviny, ktoré predávajú samotní farmári a rodinné manufaktúry. V úlohe spoluorganizátorov, ale i partnerov participujeme na mnohých ďalších projektoch, ktorých témou sú remeselné potraviny a trvalá udržateľnosť.

SLOW FASHION: Udržateľná móda
Módna návrhárka ALA KRIVÁ tvrdí, že pomalá móda potrebuje čas. A to, čo hlása, aj sama žije.

Čo je to slow fashion?

Je to opak fast fashion, teda rýchlej módy, kde ide o to mať stále nové trendy v čo najkratšom čase na pulte predajní. Pomalá móda podporuje lokálne značky a kvalitné manufaktúry. Tieto značky sú transparentné vo veci podmienok ich výroby a kvality materiálu. Vieme, odkiaľ dané oblečenie pochádza aj ako ho vyrobili. Odev by mal byť nadčasový a dlho používaný. Pomalá móda potrebuje čas.

Ako ste sa k slow fashion dostali a prečo sa tomuto smeru venujete?
V roku 2014 som začala uvažovať o odevnej značke. Dosť ma trápilo prostredie módy. Ako sa stále menia trendy, aký to má dosah na životné prostredie a ľudskú prácu. Chodila som na rôzne prednášky a veľa som si o tejto téme študovala. Z vlastnej skúsenosti som zistila, že nedokážem konkurovať obchodným reťazcom ani cenou, ani rýchlosťou kolekcií, preto som začala premýšľať o iných alternatívach. Čím hlbšie som sa ponárala do témy, tým viac som chcela robiť svoju značku udržateľne.

Ako motivujete ľudí, aby objavovali slow fashion?
Veľa o tejto téme hovorím na svojej stránke, prednáškach a v diskusiách. Spolupracujem s lokálnymi krajčírkami, používam ekologické materiály a snažím sa minimalizovať odpad. Ale myslím, že najlepšie funguje osobný príbeh, keď to, čo hovoríte, aj žijete. Ja žijem na dedine, kde si pestujem zeleninu, kompostujem. Je to spôsob životného štýlu, kde všetko so všetkým súvisí a prirodzene cirkuluje.

SLOW SHOPPING: Investovať do skutočnej kvality
Vysokokvalitný tovar je jednou z vecí, nad ktorou dnes sotva uvažujeme, najmä tí z nás, ktorí si prísne strážia rozpočet alebo chcú veci nakúpiť čo najlacnejšie. Sme takí zaplavení nekonečným prúdom superlacného zahraničného, nekvalitne vyrobeného odpadu, že nás vôbec nezaráža, keď sa hračka po pár dňoch pokazí alebo keď sa šaty rozpadnú po jednej sezóne nosenia. Nakupujeme priveľa vecí, lebo sú lacné a okamžite dostupné.

Namiesto toho, aby sme sa dali zlákať na nákup, lebo je to dobrá ponuka alebo cena, mali by sme sa pozrieť na dlhodobú hodnotu všetkého, čo kúpime, a položiť si otázku: Ako táto vec obohatí môj život počas nasledujúceho roka, piatich alebo desiatich rokov?

Treba investovať do skutočnej kvality, nie do rýchlych náhradných riešení. Keď sa na to pozrieme zo širšieho uhla, uvidíme, že je lepšie minúť o trochu viac peňazí na kúpu jednej kvalitnej veci, ktorá obstojí v skúške časom, ako dookola nakupovať lacný nekvalitný tovar.

(Z knihy: Ruth Soukupová: Nad vecou)


Autor: Natália Šepitková
Foto: Shutterstock.com

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Rodinný život"

Poradňa