Ako vybŕdnuť z finančnej depresie?

Ako vybŕdnuť z finančnej depresie?

Rozladilo vás, že ste pred sviatkami museli siahnuť na železnú rezervu? Začnite rok inventúrou v peňaženke. Nároky stúpajú, platy nie. Dodržať disciplínu vo financiách niekedy vyžaduje veľké premáhanie. Obchody sú plné lákavých drobností, kozmetiky a módnych kúskov, po ktorých túži každá žena bez výnimky.

Doslova katastrofou na osobnom účte sa môžu skončiť predvianočné nákupy, keď chcete sebe i svojim blízkym dopriať len to najlepšie. Čo najskôr však treba peniaze vrátiť tam, odkiaľ ste si ich „požičali“, inak sa dostanete do finančného kolotoča a doznievajúci pocit zo „šťastných a veselých“ vystrieda finančná depresia. Radí odborník na osobné financie Tomáš JEZERČÁK.

Šetriaci mód
Konajte okamžite. Najúčinnejšou zbraňou je nastavenie šetriaceho módu. Ak sa chcete čím skôr dostať do finančnej pohody, využite všetky možnosti, ktoré sa ponúkajú. Dočasnú finančnú náplasť môžu poskytnúť napríklad nadčasy v práci, menšia „bokovka“ či sezónna brigáda.

Príjmy vs výdavky
Alfou a omegou vedenia financií je prehľad príjmov a výdavkov. Hoci sa príjmy často nedajú ovplyvniť, za výdavky zodpovedáte vy. Skúste popremýšľať, kde by ste vedeli ubrať. Ak neviete, ako začať, inšpirujte sa trojkrokovým postupom.   

1. Najskôr spočítajte všetky svoje výdavky.
2. Podľa výdavkov a príjmov nastavte optimálne hospodárenie.
3. Príjmy rozdeľte podľa pravidla 10 : 20 : 30 : 40.

Vysvetlivka: 10 % z výplaty hneď odložte do rezervy, 20 % na dlhodobé aktíva a na zabezpečenie na dôchodok, maximálne 30 % (nie viac) by ste mesačne mali zaplatiť za úvery, splátky a pôžičky, 40 % by mala byť pokrytá vaša bežná spotreba.

Psychologická poradňa: Pošlite otázku našej psychologičke SEM

Cent k centu...
Porovnajte ceny produktov, či už priamo v obchodoch, alebo podľa letákov zo svojej poštovej schránky. Ak ide o hodnotnejšiu vec, prezrite si ju v kamennom obchode a potom preskúmajte ponuky v internetových obchodoch. Práve pri online nákupoch môžete na drahšom produkte ušetriť nemalé peniaze.

Pri nakupovaní potravín si dávajte pozor, aby ste pri naháňaní výhodnejších ponúk neminuli ušetrené peniaze na benzín. Dobrá pomôcka: do obchodu choďte s presným zoznamom. Poznačte si doň len toľko potravín, aby ste nevyhadzovali prebytky. Zároveň sa vyhnete kupovaniu zbytočností.   

Využívajte akcie
Nakupujte v akciách, prípadne vo výrazných zľavách a vo výpredajoch. Týka sa to najmä oblečenia, kde cena zo dňa na deň môže klesnúť o tretinu až o polovicu. Niektoré supermarkety zľavujú aj potraviny tesne pred dátumom spotreby, niekedy až o 50 percent. Ak tieto potraviny istotne miniete do dátumu spotreby, využite aj takúto možnosť.

Zbierajte vernostné karty
Využitím rôznych vernostných klubov, kariet či kupónov môžete ušetriť desiatky až stovky eur. Body z vernostných kariet môžete využiť vo forme darčekov, poukážok alebo špeciálnych zliav. Aj pri nákupe potravín sa skúste zamerať na produkty, ktoré ponúkajú obchodné reťazce pod vlastnou značkou. Cenovo sú výhodnejšie ako „značkové“, pritom rozdiel v kvalite je minimálny.

Stravujte sa doma
Najlacnejší spôsob stravovania je varenie doma. Aj keď väčšina využíva počas pracovného dňa obedové menu, lacnejšie vychádza, ak si deň vopred navaríte jedlo vo väčšom množstve a vezmete ho so sebou do práce. Výdavky na stravu sa podstatne znížia.

Fitnes v prírode
K veľkým výdavkom patria aj voľnočasové aktivity. Ak nemáte predplatenú posilňovňu, zabehajte si v prírode alebo si zacvičte doma. Oslavy a posedenia v miestnych podnikoch stoja nemalé peniaze, podstatne lacnejšie vás vyjde pohostenie v domácom prostredí.

Skryté rezervy

Niekedy si ani neuvedomíte, že plytváte. Keď vám v reštaurácii prinesú veľkú porciu, nehanbite sa a polovicu si dajte zabaliť domov, ušetríte za večeru. Obrovský priestor pri úspore sa dá nájsť v energiách alebo pri príprave teplej vody. Oplatí sa rozumne nakupovať v akciách aj služby.
Spíšte si podrobne všetky výdavky. Vyznačte tie, ktoré sú fixné, a tie, na ktorých môžete ušetriť.

Euro denne
Na začiatku každej veľkej cesty musí byť prvý, hoci drobný krok. Začnite pokojne s malými sumami. Ak na začiatok odložíte 30 eur mesačne a peniaze sa budú zhodnocovať 4 % ročne, o 5 rokov budete mať na účte 1 960 eur. (V tejto sume nie je zahrnutý vplyv inflácie, poplatkov, len čistý stav účtu pri danom pravidelnom vklade.)

Prečo sa kamarátiť radšej s chlapmi?

Zdá sa vám to málo? Uvedomte si, že ste si denne odložili iba jedno euro. Ak viete odložiť viac, napríklad 100 eur mesačne, pri rovnakých parametroch budete mať o 5 rokov na účte 6 630 eur. Možno vám práve takáto rezerva raz pomôže. Nemusíte mať obavy zo straty zamestnania a nesplácania hypotéky. Stačí pevná vôľa a 3,30 eura denne.

Nechajte peniaze zarábať
Zarábajú vaše uložené peniaze alebo sa každý rok zmenšujú? Zoznámte sa s pojmom „zložené úročenie“. Jednoducho povedané: úroky z úrokov. Počítajte s tým, že každý rok dochádza k miernemu znehodnoteniu peňazí (inflácia), preto buďte pozorní, na aký úrok požičiavate banke svoje peniaze, teda aby bol úrok vyšší ako predpokladaná inflácia.

3 báječné rady  
1, Nezabúdajte, že kúpou niekedy aj nepotrebných maličkostí, ktorými sa rozmaznávate, poľahky prekročíte plánovaný rozpočet, čo môže ohroziť hladký chod domácnosti.
2, Stanovte si maximálnu sumu, ktorú môžete mesačne minúť. Tú vložte na osobitný účet a v priebehu mesiaca čerpajte iba z neho.
3, Odkladajte si bločky a doklady o platbách. Iba tak sa dá presne vypočítať, koľko vás všetko reálne stálo a kde ste sa odklonili od plánu.

Autor: Jana Brožíková

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Financie"

Poradňa