Ako zabrániť poteniu? Pozor na cesnak a cibuľu

Ako zabrániť poteniu? Pozor na cesnak a cibuľu

Mokré pazuchy... Problém letných dní, ktorý potrápi nejednu z vás. Predstavte si to: ráno si oblečiete nové šaty, tešíte sa, ako zažiarite, no kým dorazíte do práce, pod pazuchami máte nepekné mapy od potu.

A niekedy skutočne nezaberie ani ten najdrahší antiperspirant. Potenie je však prirodzené, naše telo sa ním chráni pred prehriatím. Nehovoriac o tom, že práve touto cestou vylučujeme z tela toxíny.

Pozor na cesnak a cibuľu
Ak je pre vás potenie skutočný problém, obliekajte sa do vzdušnejších materiálov. Zabudnite na obtiahnuté syntetické látky a gumovú alebo plastovú obuv. Pomáha aj umývanie antibakteriálnym mydlom. Pri potení a hlavne zápachu z neho zohráva významnú úlohu aj to, čo jeme. V horúcich dňoch by ste sa určite mali vyhýbať aromatickým jedlám, cesnaku, cibuli, rasci, alkoholu a kofeínu. Výraznejší pot majú aj fajčiari. Potenie sa zmierni aj vtedy, keď schudnete.

Prvá pomoc
Zabrániť poteniu či nepríjemnému pachu z neho pomôže okrem pravidelnej hygieny používanie antiperspirantu alebo dezodorantu. Vždy ich aplikujte na suchú pokožku podpazušia. Najmä v lete je vhodné, keď si na danom mieste odstránite ochlpenie, budete sa menej potiť. Antiperspiranty a dezodoranty môžete použiť aj pred spaním alebo skoro ráno, budú mať väčší efekt. Túto možnosť však využite len vtedy, keď je pre vás potenie naozaj veľký problém. Vždy je lepšie, keď si pokožka v noci oddýchne.

Antiperspirant vs. dezodorant
Večná dilema. Dezodorant potláča zápach, antiperspirant priamo zabraňuje poteniu. Dezodoranty vďaka antibakteriálnym prísadám spomaľujú rast baktérií, ktoré sa pri potení množia a spôsobujú, že pot začne po čase nepríjemne zapáchať. Samotné potenie však nepotláčajú, pokožka môže naďalej voľne dýchať. Naopak, antiperspiranty pôsobia na princípe akéhosi „zalepenia“ potných žliaz, ktoré potom v danom mieste nevylučujú pot.

Spôsobujú rakovinu?

V súčasnosti sa diskutuje o tom, či je antiperspirant ideálny pre pokožku. Obsahuje totiž hliníkové soli a parabény, ktoré sú často vnímané ako nebezpečné látky pre organizmus a údajne podporujú vznik rakoviny. Odborníci sa však zhodujú v tom, že súvislosť hliníka a parabénov s rakovinou sa nikdy nepotvrdila. Navyše, všetky antiperspiranty dostupné na trhu musia prejsť testovaním. U niektorých citlivých ľudí sa však môže objaviť alergická reakcia na tieto zložky.

Alternatíva
Ak dávate prednosť inému typu ochrany proti poteniu, dnes je už na trhu množstvo prírodných dezodorantov, ktorých hlavnou zložkou je sóda bikarbóna a esenciálne oleje. A naozaj fungujú. Dokonca si takýto produkt môžete vyrobiť aj doma, na internete nájdete hromadu receptov. Účinnou ochranou proti poteniu je aj obyčajný detský púder. Ak sa vám zvyknú potiť chodidlá, naneste si na ne detský púder, prípadne si trocha nasypte aj do ponožiek. Podobne ako sóda bikarbóna aj púder má antibakteriálne účinky.

Pomoc z prírody
Potíte sa priveľmi? Zvýšte príjem zinku alebo si pomôžte bylinkami. Dobrý je, napríklad, šalviový čaj (nie však pre tehotné a dojčiace ženy). Pomôže aj macerát z mäty priepornej. Stačí, keď čerstvú mätu namočíte večer do studenej vody. Ráno môžete pridať med či citrónovú šťavu a máte chutnú a liečivú limonádu na celý deň.

Autor: Natália Šepitková
Foto: Shutterstock

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Choroby"

Poradňa