Ako zistím, že rodím? A nevypadne zo mňa?

Ako zistím, že rodím? A nevypadne zo mňa?

Veľa budúcich mamičiek, najmä pri prvom tehotenstve, trápi otázka, či dokážu rozoznať začiatok pôrodu. Dnes je veľa dostupných informácií o pôrode, no aj tak je táto otázka jednou z najčastejších. Ženy sa boja, či budú vedieť, že je to už naozaj „ono“ a že je čas ísť do pôrodnice. Ako sa dá zistiť, že skutočne rodíte a že to nie je len planý poplach?

Skutočné kontrakcie nerozchodíte
Začiatok pôrodu často signalizujú kontrakcie, teda bolestivé sťahy maternice, ktoré sa objavujú v pravidelných intervaloch. Tie sa postupne skracujú a bolesti zintenzívňujú. Každá žena je však iná a kontrakcie prežíva inak. Niektoré ženy ich vnímajú len ako menštruačné bolesti a naozaj si nie sú isté, či už ide o pôrodné bolesti.

Nemusia sa pritom sústrediť len na oblasť bruška, veľa rodičiek pociťuje silné bolesti v krížovej oblasti. Niekedy môže byť ťažké rozoznať skutočné kontrakcie a falošné kontrakcie, tzv. poslíčky, ktoré sa objavujú niekoľko týždňov pred pôrodom a sú vlastne akýmsi tréningom maternice. Skutočne kontrakcie, teda tie pôrodné, sú charakteristické tým, že sa stupňujú a objavujú sa čoraz v menších časových intervaloch.

Keď nemáte istotu
Ak si žena nie je istá, odporúča sa dať si teplú sprchu alebo kúpeľ. Skutočné kontrakcie neustanú, ale pokračujú, prípadne sa ešte zintenzívnia. Okrem sprchy a kúpeľa možno skúsiť i niečo zjesť, zmeniť polohu, dať si krátku prechádzku, vypiť pohár vody. Ak už ide o pôrodné bolesti, neustanú ani po týchto činnostiach a vy tak budete vedieť, že pôrod je nablízku.

Odtok plodovej vody
Okrem nástupu pravidelných kontrakcií sa pôrod môže začať aj odtokom plodovej vody. Nie každý pôrod sa však začína takto a tiež neplatí, že vám plodová voda musí odtiecť pred pôrodom, niekedy k tomu dochádza až počas samotného pôrodu, alebo tesne pred vypudením bábätka.

Nemajú problém vybrať prsia hoci aj na ulici! Ani tieto Slovenky! (FOTO)

Ak žene „praskne voda“, odporúča sa dostaviť do pôrodnice asi do dvoch hodín. Pôrod však môže nastať o dosť neskôr.  Dobrým znamením, že pôrod je blízko, sú kontrakcie. Nie vždy sa ale objavia hneď po odtoku plodovej vody. Za bežných okolností je plodová voda číra tekutina s mierne sladkastým zápachom. Pokiaľ je ale zelenkastá alebo zakalená, treba sa do nemocnice dostať čo najskôr, môže to byť totiž znamením problémov.

Nevypadne zo mňa?
Nejedna mamička sa bojí, či to do pôrodnice stihne a či náhodou bábätko z nej nevypadne. Prípadne či neporodí v aute cestou do pôrodnice. Stávajú sa, samozrejme, aj takéto prípady, že to žena do pôrodnice nestihne, lebo pôrod má veľmi rýchly spád. Netreba však na takéto situácie myslieť a dopredu sa strachovať, väčšinou sa všetko stihne v poriadku a skôr mamičky (obzvlášť pri prvom pôrode) prichádzajú do pôrodnice priskoro a na pôrod si počkajú niekoľko hodín.

Väčšina novorodencov plače najčastejšie od hladu

Autor: Mária
Foto: profimedia

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Bábätká"

Poradňa