Ako zvládnuť "skupinkovanie" v práci?

Ako zvládnuť "skupinkovanie" v práci?

Poznáte to, nastúpite na nové miesto, začnete chodiť do kurzov, alebo sa jednoducho musíte zúčastňovať nejakých skupinových stretnutí. Ako náhle sa celý kolektív stretne, už sa vytvárajú skupinky. Možno máte talent prirodzeného vodcu a ste stredobodom spoločnosti, možno ste na tom opačne. Ako sa zaradiť do rozskupinkovaného kolektívu?

Ako bojovať, ak vás ignorujú a aké taktiky máte k dispozícii? Je to zvláštne, ale niektoré veci sa nemenia nikdy. Už v škole ste iste mali skupinky, ktorých členovia boli „in“ a rozhodovali o tom, kto sa dobre oblieka (podľa ich mienky) a komu skritizujú účes alebo s kým sa nebudú baviť. Ich párty boli vždy (údajne) najlepšie a skoro každý kto chcel zapadnúť musel byť v ich spoločnosti. Jednoducho hviezdy.

Je to skoro ako z amerických tínedžerských filmov, zo skúsenosti väčšiny z nás je to  ale v takej, či onakej podobe trpká realita. Pozrime sa na takéto skupiny pozornejšie. Aké to môže byť  v takej priemernej veľkej firme? Skupinka favoritov. Ktorí to sú? Dostávajú tie najlepšie projekty, chodia na atraktívne služobné cesty, majú mnoho privilégií od šéfa a sú prakticky nedotknuteľní. Šéf má svojich favoritov, s ktorými si rád zájde na obed, prehodí slovko, dve, pýta sa ich na mienku. Ako sa dostať do takejto elitnej skupiny? Odborníci na medziľudské vzťahy radia zmeniť správanie.

Ak sa budete správať vhodným spôsobom, zapadnete do takejto skupiny bez problémov. Starí priatelia majú zase vplyv a skúsenosti. Taká skupina ľudí sa pozná dlhé roky, pravdepodobne ešte zo študentských čias. Vďaka vzájomným vzťahom majú väčší vplyv než by im možno na základe pozície vo firme príslušal. Na rôznych párty, alebo stretnutiach rozprávajú prastaré historky, ich slovník obsahuje mnoho slov so zakódovaným zmyslom a svoje príbehy začínajú slovami, „vtedy v osemdesiatom piatom...“ Rozhodne takýchto ľudí využite.

Majú mnoho skúseností a rozhľad, povedia vám  veľa o firme. Takýto zdroj informácií sa vám môže mimoriadne hodiť. Ich dlhoročný náskok nemôžete dohnať, a preto sa radšej do ich vzájomných vzťahov nemiešajte. Radšej týchto starších kolegov rešpektujte, žiadajte ich o rady a primerane ich pomoc oceňte. To vám pomôže získať si ich priazeň.

Kto je lifestylová liga? Na obed sedia spolu v kaviarni, večer všetci spolu v bare a cez víkend? Opäť spolu. Naspája ich len práca, ale aj rovnaké záľuby. Voľný čas trávia veľmi podobne. Ak nie ste presne z ich cesta, nezapadnete. Ak máte podobné záujmy, rešpektujte ich pravidlá a oni vám budú výbornou oporou a zdrojom informácií. Ak pracujete v menšej firme, čoskoro asi zistíte, že to tam vyzerá ako v Dallase.

Vaše dve kolegyne spolu robili aj u predchádzajúceho zamestnávateľa a sú dobré priateľky, dokonca jedna z nich má za muža brata sesternice tej druhej a o dve kancelárie sedí šéfov synovec a vaša účtovníčka je manželkou vášho najväčšieho dodávateľa. Aj keď nie je jednoduché zorientovať sa okamžite vo všetkých rodinných prepojeniach kolegov a v ich prípadnej spolupráci v predchádzajúcich zamestnaniach, možno si časom chtiac či nechtiac vypočujete všetko o zložitom prepojení rodín a priateľov, rozchodoch a rozvodoch, či o úspechoch ich detí.

Dávajte si pozor, aby ste sa nenechali zapliesť do rodinných sporov, dobré vzťahy však v tomto prípade znamenajú váš profit. Nech už musíte bojovať so začlenením do akejkoľvek skupiny, vždy si dobre zvážte, či sa vám chce, alebo oplatí prestierať niečo, čím nie ste, alebo čo vám je „proti srsti“. Bohužiaľ nie je vždy ľahké nájsť si okruh priateľov v práci, kde človek  musí udržiavať kontakty aj s tými, čo mu nie sú práve po chuti.

Autor: Hana

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Zamestnanie"

Poradňa