Aký muž sa k vám hodí? Zistite typ ideálneho partnera

Aký muž sa k vám hodí? Zistite typ ideálneho partnera

Závisí to od vašej osobnosti, stačí si len urobiť jasno v tom, ako uvažujete a cítite...

Základnú typológiu ľudských osobností vystavala Američanka Isabel Biriggs Myers so svojou matkou v roku 1960 na psychoanalytických zisteniach slávneho Carla Gustava Junga. Teória odhalila naše základné rozdiely v myslení, rozhodovaní a organizovaní života podľa týchto kľúčových oblastí:

EXTROVERTNOSŤ / INTROVERTNOSŤ
Táto sféra sa týka toho, kam sústredíte svoju pozornosť a odkiaľ získavate svoju energiu. Či je to skôr váš vnútorný svet (na myšlienky, nápady, pocity, pokojnú reflexiu) alebo vonkajší svet (motivácie zvonka a vzťahy s ostatnými).

MYSLENIE / CÍTENIE

Táto sféra sa týka toho, ako sa rozhodujete. Myslitelia uprednostňujú rozhodnutia založené na faktoch alebo údajoch a radi si logicky odôvodňujú veci. Pocitové osobnosti uprednostňujú rozhodnutia, ktoré sú v súlade s ich hodnotami a vzťahmi.

POSUDZOVANIE / VNÍMANIE
Táto dimenzia sa týka toho, ako si organizujete život. „Sudcovia“ uprednostňujú štruktúru, rozvrhy a plány. Majú jasné očakávania a cítia sa dobre pri plnení úloh. „Vnímači“ majú radšej otvorené, spontánne a flexibilné plynutie času. Je pre nich dôležitý pocit slobody a viacerých možností.

Osobitý mix
Je dôležité uvedomiť si vlastný osobitý mix spomenutých charakteristík. Umožní vám to lepšie pochopiť, čo uprednostňujete a potrebujete nielen vo vzťahu, ale celkovo vo svojom živote. A to je, samozrejme, dôležité aj pri výbere typu partnerovej osobnosti, ktorá sa k vám najväčšmi hodí z dlhodobého hľadiska.

1. Extrovertka – cítiaca - vnímavá
Ak ste tento typ, ste kompatibilná s rôznymi mužmi. Vhodnými partnermi sú pre vás rovnaké typy, ako ste vy, ale aj typ muža, ktorý je „cítiaci a súdiaci“ alebo „mysliaci a vnímavý“. Ak stretnete introverta, no ostatné vlastnosti bude mať ako vy, je to tiež dobrá kombinácia, len sa možno nezhodnete na forme trávenia času.

2. Extrovertka - mysliaca - vnímavá
Ak ste racionálne založená extrovertka, pritiahnete k sebe rovnakého muža, ale aj emocionálneho extroverta, ktorý je rovnako vnímavý ako vy. Ak to bude introvert, mal by byť v ideálnom prípade intuitívny a emocionálny. No môže byť, na rozdiel od vás, aj analytický.

3. Extrovertka - mysliaca - súdiaca
Ak ste extrovertka, ktorá je racionálna, a zakladáte si na plánovaní, budete dobre fungovať s podobným mužom, ale aj s emocionálnym, analytickým extrovertom alebo s pokojným a premýšľavým introvertom.

4. Extrovertka - cítiaca - súdiaca
Extrovertke, ktorá je emocionálna a zakladá si na plánovaní, to bude klapať s extrovertom plánovačom, ktorý je však racionálny. Druhou voľbou môže byť aj racionálny extrovert či introvert, ktorý sa riadi vnemami.

5. Introvertka - mysliaca - súdiaca
Ste zameraná na svoje vnútro, no zároveň racionálna a analytická? Budete zrejme najšťastnejšia s introvertným typom. S mužmi, ktorí obľubujú pravidlá a štruktúru, no zároveň sú emocionálni. Alebo s mužmi, ktorí sa riadia hlavou, no potrebujú dostatočné pole na manévrovanie.

6. Introvertka - mysliaca - vnímavá
Ste introvertná dáma, ktorá sa riadi hlavou, ale tiež potrebuje slobodu a väčšiu škálu možností? Potom budete najlepšie harmonizovať s citlivým introvertom, ktorý sa radšej riadi dojmami ako pevnou štruktúrou.

7. Introvertka - cítiaca - súdiaca

Patríte k uzavretejším ženám, ktoré sú síce emocionálne, ale v živote potrebujú výsledky a pravidlá? Hľadajte si citlivého extroverta, ktorý je taktiež zameraný na výsledok. Alebo citlivého či rozumného introverta, ktorý vie medzi plánovaním a spontánnosťou v živote udržiavať balans.

8. Introvertka - cítiaca - vnímavá
Introvertka, ktorá sa riadi emóciami a vnemami a v živote až tak nepotrebuje štruktúru, si bude najlepšie hrkútať s citlivým, vnímavým a so slobodomyseľným extrovertom alebo s citlivým introvertom, ktorý má, naopak, vo všetkom radšej poriadok.

Autor: Bona Ondrášková
Foto: Shutterstock.com

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Manželstvo"

Poradňa