Alergici na mrkvu pozor! Musíte ju vždy uvariť, inak...

Alergici na mrkvu pozor! Musíte ju vždy uvariť, inak...

Mrkva nepatrí práve na zoznam potravín, ktoré nám vyvolávajú alergiu. Bohužiaľ, nájdu sa ľudia, ktorí sú alergickí aj na ňu.

Ľudia s alergiou na mrkvu sú zväčša tiež alergickí na peľ brezy, pretože bielkoviny v surovej mrkve sú podobné tým, ktoré sú v tomto pele. Varenie bielkoviny zničí, takže mrkva je bezpečnejšia na konzumáciu, aj keď máte na ňu alergiu.

Príznaky
Alergia na surové ovocie a zeleninu je zvyčajne spojená s peľovou alergiou. Mierne reakcie zahŕňajú brnenie pier a úst alebo svrbenie či ich pálenie. Ďalšie závažné reakcie môžu byť kýchanie, slzenie, dýchavičnosť, opuch pier a úst, a dokonca aj problémy s dýchaním. Objavujú sa aj kožné vyrážky alebo žihľavka.

Rizikové faktory
Ľudia, ktorí trpia sennou nádchou alebo majú astmu alebo ekzém sú rizikoví aj pre mrkvu. Mnoho ľudí z potravinových alergií vie "vyrásť". Ekzémy a astma sa objavujú s pribúdajúcim vekom, ale dospelí sú častejšie postihnutí syndrómom ústnej alergie ako deti. Porozprávajte sa s lekárom, ak máte podozrenie, že ste alergickí na mrkvu.

Môže vám odporučiť testy, či nemáte aj ďalšie potravinové alergie. Mnoho ľudí, ktorí sú alergickí na surovú mrkvu môžu mať tiež alergiu na zeler, hrušky, jablká, marhule, broskyne, lieskové oriešky alebo mandle. V závažných prípadoch môže lekár predpísať adrenalínové injekcie, ktoré by nosil pacient všade so sebou. Obsahujú malú dávku adrenalínu, ktorá dokáže zachrániť život pri závažnej alergickej reakcii, ak si nedokážete včas zavolať lekársku pomoc.

Liečba
Najlepšie stratégie pre zvládanie alergie na mrkvu je vyhnúť sa jej. Ak máte dieťa s alergiou na potraviny, učitelia v škole a rodina by mali byť informovaní o tejto skutočnosti. Než sa pokúsite o alternatívnu liečbu, ako je akupunktúra a bylinky, poraďte sa s lekárom.

Autor: maj
Foto: Shuttertock

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Výživa"

Poradňa