Až polovica Slovákov je zadĺžená: A chcú ďalšie pôžičky!

Až polovica Slovákov je zadĺžená: A chcú ďalšie pôžičky!

Zisťovali sme pre vás zaujímavosti zo sveta financií. Tentoraz z oblasti úverov a hypoték. Vedú hypotéky, no mnoho ľudí si požičiava aj na bežnú prevádzku domácnosti a splácanie starších dlhov.

Na domy a autá
Vziať si úver v tomto roku plánuje zhruba každý desiaty Slovák (12 %), spravidla s cieľom zaobstarania bývania (42 %), vybavenia bytu (25 %) alebo nákupu vozidla (24 %).

„Z údajov zistených v rámci prieskumu nie je alarmujúci ani tak samotný podiel zadlžených Slovákov ako skôr fakt, že ide z významnej časti o ľudí bez zamestnania, navyše žijúcich v stredných mestách, kde sa všeobecne práca hľadá horšie. Ľudia, ktorí si v takej situácii vezmú úver, sa vystavujú značnému riziku, že sa dostanú do omeškania so splácaním,“ hovorí Markéta Kolářová, tlačová hovorkyňa spoločnosti KRUK, a dodáva: „Tomu zodpovedá i zistenie, že 17 percent zadlžených ľudí má v pláne vziať si ďalší úver.“

Celkovo spláca nejakú pôžičku polovica (51 %) Slovákov, pričom priemerná zadlženosť v rámci spotrebných úverov (teda bez zahrnutia hypoték) je pomerne nízka. Muži priemerne dlhujú okolo 1 180 eur, zatiaľ čo ženy necelých 900 eur. Je však dôležité, aby ste si ako dlžník odkladali dostatok peňazí bokom, na pokrytie svojich záväzkov v prípade straty zamestnania alebo choroby.

Po uši v dlhoch? Naučte sa rozumne narábať s peniazmi

Autor: Redakcia

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Financie"

Poradňa