5x ako zachrániť vzťah pred rozpadom!
Ak ste po svadbe poľavili zo svoich nárokov na partnera a samé sa tiež opustili, nečudujte sa, že istota konca vo vašom vzťahu sa blíži. Manželstvo má niekoľko základných pravidiel, ktoré treba dodržiavať. Manželstvo neberte nikdy ako záruku, že vám vzťah vydrží do konca života.

Keď sa nesprávate vy alebo on tak ako treba, otvárate si navzájom dvere z neho von. Ak máte pocit, že otázok okolo rozvodu u vás doma nejako pribúda, nebuďte k situácii ľahostajná, ale urobte aj vy niekoľko krokov, aby nedošlo k najhoršiemu.

1. Nemyslite na neveru!
Všetko sa začína trochu nenápadne. Žiaden z vás nie je k tomu druhému natoľko pozorný, má pocit, že doma už nemusí byť natoľko atraktívny. Do vzťahu sa vkráda nuda. A vy premýšľate dokonca nad neverou. Extrémom je vzťah, v ktorom je jeden šéfom a druhý len poslúcha. Aj vtedy by sme sa chceli partnerovi pomstiť za útlak na našu osobu. Neznesieme žiadne buzerovanie. Ani táto situácia však nie je dôvodom na rozvod.

2. Buďte na sebakritická!
A buďte veľmi. Nalejte si čistého vína. Nech vás už k myšlienke na rozvod priviedlo čokoľvek, stala sa niekde chyba. Istú časť viny nesú vždy obe strany. Ak ste sa doteraz hrali na majsterku sveta, urobili ste chybu. Manželstvo chce aj trochu pokory.

3. Rozpoznajte znaky krízy skôr!
Majte oči otvorené, uši nastražené, lebo ľudia sa nerozchádzajú zo dňa na deň. Rozchod nie je pre nikoho ľahký. Často v ňom však vidíme jediné východisko a úľavu od nášho utrpenia. Málokto sa dokáže preniesť cez tú hroznú neistotu a začať riešiť, ako na tom v partnerstve vlastne ste.

5x ako zachrániť vzťah pred rozpadom!

4. Každý má právo na súkromie!
Sledujete ho na každom kroku alebo on vás. Každé ráno mu prekutáte mobilný telefón? Vy aj váš partner potrebujete súkromie. Nemôžete si pekážať, nie ste ani jeden druhému nadriadený, vedúci, kontrolór. Ak si myslíte, že do jeho života nebudete patriť, ak mu neskontrolujete mobil, sako, peňaženku, mýlite sa. Tam nehľadajte jeho tajomstvá.

5. Milujte sa zase a znova alebo behajte!
Milovanie je nádherná intimita, je úžasné, vrušujúce a veľká škoda, že ste zabudli, ako vám to spolu na začiatku chutilo. Ak on nemá už chuť na erotické hrátky, a nechce vám robiť radosť ako v minulosti, pokoj. Možno má zdravotné problémy, problémy v práci. Buďte pokojná, ale nezabudnite, že vás sa musí dotýkať stále zase a znova. Ak máte myšlienky na rozvod, najlepším liekom je šport, hlavne beh. Skúste zlú náladu, stres a čierne myšlienky jednoducho vybehať. Svet bude hneď menej zložitý.

Autor: bb
Foto: Shutterstock