1. Budete žiť šťastne až do smrti
Priame spájanie manželstva s osobným šťastím je podľa psychológov veľmi nelogické. Je to podobné, ako by ste očakávali, že ľudia vykonávajúci nejaké povolanie budú v priemerne oveľa spokojnejší ako v inej. Väčšinou je to individuálne a závisí to najmä od vášho osobnostného nastavenia. Aby ste boli v páre šťastnejší, musíte byť najskôr spokojná ako jednotlivec. Áno, život vo dvojici môže byť celkovo spokojnejší ako život single a prináša (aj) mnoho pozitívnych zážitkov, ale dlhodobé osobné problémy nevyrieši.

Ak nie ste šťastná sama, vzťah to za vás neurobí, akokoľvek by bol kvalitný.

2. Zmeníte jeho otravné zlozvyky
Na začiatku vzťahu každý ukazuje najmä svoje svetlé stránky. Dlhoročne sa robiť krajším však nezvládne nikto. Ľudia podvedome očakávajú, že ich partner zmení svoje horšie stránky „ak miluje“. Najmä ženy to považujú za dôkaz lásky. Hlasné mliaskanie a nekonečný maratón športových prenosov by podľa toho mal byť opak lásky. V skutočnosti to však spolu skoro vôbec nesúvisí. Je normálne a prirodzené, že partneri vo vzťahu jemne pozmenia správanie. No očakávať, že zmenia aj záľuby a osobnosť, je nerozumná romantická utópia.

Partneri sa síce vo vzťahu menia, ale väčšinou nie zásadne.

3. Viete si „čítať myšlienky“
Manželské páry sa často mylne domnievajú, že vďaka svojmu intenzívnemu vzťahu sa aj dokonale poznajú, vedia si domyslieť všetky pocity a myšlienky toho druhého, a teda si ich netreba navzájom objasňovať. Lenže treba a neustále. V pokoji pomenovať svoje potreby a vypočuť si potreby partnera je základom kvalitného vzťahu. Predchádza sa tým nedorozumeniam a domnienkam.

Ani po rokoch sa nedá spoliehať na to, že partneri presne vedia, čo navzájom potrebujú.