Veľkým problémom je aj to, keď sa manželia navzájom nepočúvajú. Zdroj foto: Shutterstock
Veľkým problémom je aj to, keď sa manželia navzájom nepočúvajú. Zdroj foto: Shutterstock


Utečiete pri prvom vážnejšom probléme
Niekedy je za tým nezrelosť osobnosti, inokedy strach alebo neschopnosť riešiť problémy a konflikty, ale podstatné je, že „zdúchnete“ v okamihu, keď do vášho vzťahu zavíta prvý vážny problém. Ak túžite mať vzťah, v ktorom nebudú žiadne problémy či konflikty, chcete nereálne veci. Problémy, či iné názory patria do vzťahu a predpokladom dlhotrvajúceho vzťahu je schopnosť čeliť im a hľadať riešenia.

Nedokážete odpúšťať a hnev v sebe dlho držíte
Hnev je regulárny pocit, ktorý zdieľame, keď nám niekto ublížil, urobil niečo, čo nebolo fér alebo sa nás dotkol či ponížil. Konštruktívne je povedať o tom, že sa hneváme tomu, kto je autorom daného správania. Ak budete v sebe hnev tutlať, hýčkať si ho, čo úzko súvisí s neschopnosťou odpúšťať, nedokážete sa preniesť cez problém a nebudete hnev vedieť ani spracovať a rozpustiť ho. Nahromadený hnev z viacerých situácií je doslova rozbuškou, ktorá pochová aj ten najnádejnejší vzťah.

Skrývate veľa tajomstiev
Je samozrejmé, že partner nikdy o vás nebude vedieť 100 % informácií a nie je to ani žiaduce. Skrývať však pred ním informácie, ktoré sú dôležité pre vytváranie vzájomnej dôvery a úcty je vždy veľmi riskantné. Čím viac takýchto tajomstiev máme, tým viac sme nedôveryhodní a tým skôr sa vzťahy rozsypú.

Príliš kritizujete partnera. Zdroj foto: Shutterstock
Príliš kritizujete partnera. Zdroj foto: Shutterstock

Sarkazmus a iróniu používate ako svoj ochranný štít
Humor a vtip sú nenahraditeľné ingrediencie každého vzťahu. Dôležité je, aby išlo o humor nenásilný, neponižujúci a citlivý. Ako náhle používate vo vzťahu sarkazmus a ironické poznámky, zvyšujete riziko, že partnera sa dotknete a urazíte ho. Pokiaľ sa to opakuje, nečudujte sa, že emocionálna blízkosť medzi vami sa zmenšuje. Niekedy je sarkazmus formou obrany pred vážnym zblížením, pretože nedokážete hovoriť o niečom hlbokom či vážnom. Dôležité je priznať si to a hľadať cesty, ako to zmeniť.

Prvoradá je pre vás práca, vzťahy odsúvate na druhú koľaj

Mať dobré vzťahy, a hlavne dlhodobé, predpokladá, že sa budete o nich starať, rozvíjať ich a investovať do nich čas. Je to o vašich prioritách, pretože ak u vás na prvom mieste stojí práca, povinnosti a kariéra, je pochopiteľné, že vám neostáva veľa času, priestoru a energie na rozvíjanie vzťahov. Nemôžete chcieť, aby vám kvitli kvety, ak ich nebudete polievať a starať sa o nich. Rovnako vzťahy vyžadujú investíciu v podobe starostlivosti.

Ste až príliš nároční a všetko musí byť vždy po vašom
Náročnosť nie je zlá devíza, ale ak súvisí s presvedčením, že na všetko máte patent a iba vaše rozhodnutia či nápady sú tie správne, je to cesta do záhuby. V prípade, že pristupujete ku vzťahu nevyvážene, to znamená, že iba seba prezentujete ako človeka, ktorý má pravdu, po čase sa vám budú vyhýbať ľudia, ktorým dávate pocítiť, že sa vám nevyrovnajú. Vedieť si priznať chybu a uznať, že nemusí ísť všetko len podľa vašich predstáv je vo vzťahu veľmi dôležité.  

Prehliadate drobnosti, na ktorých záleží
Možno danú tému alebo vec nepovažujete za dôležitú. Lenže vášmu partnerovi na nej môže silno záležať! Tajomstvom vzájomnej starostlivosti v partnerstve je neignorovať drobnosti, ktoré sú pre toho druhého dôležité. Napríklad, ak vás partner už niekoľko dní prosí, aby ste pre neho niečo urobili (opravili, vyprali, kúpili, uvarili, vyhodili), ale vy ho ani poriadne nepočúvate, môže to vytvárať napätie a vyvolávať hádky. Odtiaľ je už len krok k tomu, aby si myslel, že vám na ňom nezáleží a vzťah sa rozpadá.

Odháňate od seba každého, kto by sa s vami chcel viac zblížiť
Na jednej strane túžite po blízkosti, no na druhej, ak táto chvíľa nastane, zutekáte. Vždy, keď vzťah začína byť vážny, zľaknete sa a uzavriete sa. Pravdepodobne sú za tým zranenia z minulosti, ale ak nebudete riskovať a neotvoríte sa, vždy budete balansovať na hranici túžby po blízkosti a strachu z nej. Pravdepodobne by vám pomohla psychoterapia, pomocou ktorej by ste mohli pochopiť svoj strach a mechanizmy, ktorými blokujete svoje šťastie.  

Autor: Radomír
Foto: Shutterstock