Dotyky a blízkosť druhého človeka sú pre pocit šťastia väčšiny z nás nenahraditeľné. Žiaľ, žijeme v čase, keď sa viac dotýkame svojich inteligentných telefónov ako živých bytostí. Rozmýšľajte - kedy ste naposledy niekoho objali? Len tak, z pocitu blízkosti. A kedy vás niekto objal, aby vám ukázal ak nie lásku, tak aspoň náklonnosť či pocit spolupatričnosti či priateľstva? Zdieľať týmto spôsobom pocit šťastia a radosti je veľmi pozitívne, no objatie môže byť obzvlášť dôležité v situáciách, v ktorých intenzívne zažívate negatívne emócie, ako napríklad smútok alebo strach.

Objatie - Ilustračná snímka
Zdroj: SHUTTERSTOCK

Hormón lásky

Dotyk zohráva veľmi dôležitú úlohu v našich životoch už od útleho detstva. Vedci prišli na to, že objímanie môže uvoľniť veľké množstvo oxytocínu, ktorý je síce zodpovedný aj za pocit vzrušenia pred pohlavným stykom a za sťahy maternice počas pôrodu, ale hlavne aktivuje v mozgu impulz dôvery a lásky. Inými slovami, keď niekoho objímete, prehĺbite s ním vzťah aj na biochemickej úrovni.

Objatie - Ilustračná snímka
Zdroj: Shutterstock

Ak matka objíme svoje bábätko ihneď po narodení, spustí sa celá biochemická továreň – tvorenie mlieka a ozdravné procesy po pôrode. Je dokázané, že deti, ktorým sa nedostáva kontaktu „koža na kožu“ sú nervóznejšie, horšie prospievajú a dokonca sa im môže pomalšie či nesprávne vyvíjať mozog. Také dôležité je objatie.