V hádke je dôležité, či sa viete držať témy a konflikt efektívne vyriešiť. Psychológovia prezradili, že ak sa doma hádate kvôli týmto 6 veciam, mali by ste spozornieť, lebo váš vzťah sa môže ocitnúť v ohrození.

„Konečne by si aj ty raz mohol povedať, kam pôjdeme na výlet“

Ak sa občas pohádate na tom, kam sa vybrať na výlet, čo uvariť alebo či sa pôjdete najesť do tej alebo inej reštaurácie, nie je na tom nič zlé. Ak sa však tento typ hádok opakuje a stupňuje, situácia je vážna. Ide totiž o hádky týkajúce sa tzv. zdieľanej zodpovednosti súvisiacej s tým, kto je v páre človekom, ktorý vždy musí prísť s nejakým nápadom, inšpiráciou či aktivitou.

Ak jeden z partnerov nadobudne pocit, že je to vždy na ňom a ten druhý sa iba vezie, vytvára to napätie. Ideálne je, ak si takéto veci dokážete s partnerom odkomunikovať a napríklad sa dohodnete, že iniciovanie výletov bude vaša parketa a partnerova zase niečo iné. Musí to byť ale dohodnuté, lebo inak to vyvoláva pocit nespravodlivosti.  

„Povysávaj za sebou aspoň raz v živote“

Domáce práce sú ďalším veľkým zdrojom konfliktov. Odborníci vravia, že problém nastáva najmä v prípade, ak si jeden z partnerov potrpí na poriadok a záleží mu na tom, aby boli úlohy spravodlivo zadelené, kým tú druhú osobu to príliš nezaujíma. Takéto nezhody nielen vytvárajú postupom času napätie, ale poukazujú i na rozdielnosti v hodnotových rebríčkoch. Opäť je nevyhnutná komunikácia a hľadanie kompromisov, ktoré zohľadnia potreby oboch partnerov.

Domáce práce sú ďalším veľkým zdrojom konfliktov.
Zdroj: Shutterstock
Domáce práce sú ďalším veľkým zdrojom konfliktov.

„Priveľa na seba míňaš, dokážeš vôbec niečo usporiť?“
Ukážte nám domácnosť, v ktorej sa pár nepohádal kvôli peniazom. Nerozdelenie finančnej zodpovednosti často vedie k vážnym problémom. Deje sa to najmä vtedy, ak sa s partnerom neviete zhodnúť na tom, na čo utrácať a na čo nie, či už pri spoločnom alebo oddelených účtoch. Utrácanie bez toho, aby ste sa s partnerom poradili, neraz v tom druhom vyvoláva pocit, že ho neberiete ako dôležitú súčasť svojho života. Samozrejme, každej dvojici vyhovujú iné pravidlá, dôležité je, aby ste si ich nastavili a obaja rešpektovali.