Ako na intímne partie u čerstvých mamičiek? Hlavne vzdušne...


Hlavne vzdušné
Po pôrode je dôležité držať intímne miesta v čistote a suchu. Keďže po pôrode ženy najmä prvé týždne dosť silno krvácajú, je potrebné nosiť vložky. Tie by takisto mali byť čo najvzdušnejšie a pôrodníci odporúčajú klasické „pôrodnícke“ vložky bez umelých častí kvôli vzdušnosti.

Mnohé mamičky po pôrode fungujú s jednorazovými sieťovanými nohavičkami, ktoré sa dajú kúpiť v predajniach zdravotníckych pomôcok, na internete či v niektorých lekárňach. Dokonca sa často dajú aj preprať, takže ich nemusíte nutne vyhadzovať po každom použití, obzvlášť ak nie sú príliš alebo vôbec znečistené.

Pohodlné
Dôležité je, aby ste sa tiež  cítili pohodlne, preto radšej nič veľmi tesné. Z materiálov je najlepšie voliť bavlnu, syntetické materiály nie sú vôbec vhodné kvôli zadržiavaniu vlhkosti a nepriedušnosti. Na tango nohavičky v tomto období naozaj radšej hneď zabudnite a odložte si ich na obdobie po šestonedelí.Nohavičky by vás nemali nikde tlačiť. Ak ste rodili cisárskym rezom, tiež voľte pohodlné nohavičky, ktorých pás vám nebude tlačiť na jazvu po cisárskom reze.

Ako na intímne partie u čerstvých mamičiek? Hlavne vzdušne...

Rátajte so zničením
Po pôrode je to pár týždňov tak, akoby ste mali menštruáciu. Tampóny či menštruačný pohárik v tomto období (v šestonedelí) používať nemožno a preto budú vaším niekoľkotýždňovým spojencom vložky, pri ktorých sa nehody nevyhnú asi žiadnej mamičke. Nemusíte investovať do nových nohavičiek, pokojne používajte nejaké staršie, ktoré vám nebude ľúto vyhodiť, alebo to skúste s jednorazovými sieťovanými, o ktorých sme písali vyššie.

A čo sa osvedčilo Kataríne, ktorá má za sebou už štyri pôrody? „Jednoznačne som za sieťované jednorazové nohavičky. Mala som ich už pri prvom pôrode a boli veľmi pohodlné, praktické, takže som ich volila aj pri ďalších troch pôrodoch, hlavne v pôrodnici a potom v prvých týždňoch. Neskôr som používala aj klasické bavlnené „bombardiaky“. Vyskúšala som aj jednorazové fixačné nohavičky pre inkontinentných pacientov, ktoré si veľa rodičiek chváli. Tie mi ale tak nevyhovovali.“

Autor: maj
Foto: Shutterstock