Máte už niečo po päťdesiatke, odrastené deti a doma muža, ktorý ani zďaleka nepripomína toho zamilovaného chlapca, ktorého ste si brali pred 25 rokmi. Kvetiny, raňajky do postele a dennodenné vyznania lásky už nečakáte. Manželský život sa stal stereotypom a v hlave sa vám usídlil otravný chrobák, ktorý kladie tú istú otázku: Neodíde ten môj za mladšou? Spoznávate sa v tomto príbehu?

Dofúknuť balónik
Niektoré manželstvá po 20 rokoch skutočne prechádzajú krízou. Čo však dokáže partnerov aj po rokoch udržať spolu? Terapeut Miroslav Haranta tvrdí, že nielen láska, ale ani len dobrý vzťah. „Je to všetko dokopy a omnoho viac. Ak odíde láska, z partnerov sa stanú spolubývajúci, ktorí majú spoločný zámer, no obaja partneri sa budú cítiť nenaplnení a prázdni. Ak odíde priateľstvo, blízkosť a porozumenie začnú vo vzťahu chýbať a žiadna láska neudrží toto ochladnutie a postupné odcudzenie sa jeden druhému,“ vysvetľuje Haranta. Ideálne je partnerstvo intenzívne „živiť“ v každom veku, aby sa zbytočne nerozpadlo.

„Je to ako s balónikom naplneným vzduchom. Nafúkaný vyzerá skvele, no ak ho nebudete pravidelne dofukovať,  pomaly úplne vyfučí a prestane vám slúžiť. Podobne je to aj v partnerstve. Nie čas, ktorý ste spolu, nie vaše deti, ale nepretržité investovanie do vzťahu a jeho rozvoja drží vzťah pohromade,“ pripomína terapeut. Vzťah treba neustále budovať a nenechať ho ochladnúť. Stereotypy a samozrejmosť ho zničia. Myslite na to, že ak sa dnes budíte pri partnerovi, zajtra to už nemusí byť pravda.