Keď deti vyletia z hniezda
Či chcete, alebo nie, mnohé manželstvá držia pokope najmä deti. Preto kríza vo vzťahu môže prísť práve v čase, keď sa deti začnú osamostatňovať. Zároveň však toto obdobie ponúka príležitosť váš vzťah prebudovať od základov. „Ak si obaja partneri uvedomia, že je to priestor na posun a obaja majú záujem, odporúčam začať úplne od začiatku,“ radí terapeut Miroslav Haranta.

w
Zdroj: B2M Productions

 

„Dať si ,prvé randeʻ, začať sa naozaj spoznávať, rozprávať o pocitoch a venovať si navzájom čas, ktorí ste si popri deťoch a  životnom tempe zabudli dávať. Objavovať svoje telá navzájom a zisťovať, čo všetko sa ešte dá zažiť a kam vás to až môže posunúť.“ V tomto čase sa však môžu vynoriť aj otázky: Je toto to, čo chcete žiť? Ste šťastní? Čo vám chýba? Ak jeden z partnerov nedáva dostatočnú pozornosť tomu druhému alebo sa prestal snažiť byť atraktívny pre svojho partnera, môže v tom druhom spustiť pochybnosti, či má spolužitie ešte zmysel.

Nepodceňujte sex a atraktivitu
Tomu, aby partner od vás po päťdesiatke neodišiel, sa môžete vyhnúť len tak, že prehodnotíte váš vzťah a začnete na ňom pracovať. Nevyhnutná je však spolupráca oboch partnerov. „Ako prvé si skúste uvedomiť, či viete prejaviť svojmu partnerovi vďačnosť. Potom mu dajte pocítiť, ako je pre vás dôležitý. Taktiež bez blízkosti a milovania sa ďaleko nedostanete,“ vymenúva Miroslav Haranta.