Ako povedať pravdu priamo do očí, ale taktne...


Žumpa v ústach
Halitóza, teda zápach z úst, je delikátny problém. Trpí ním až štvrtina populácie. Z 90 percent ju môže spôsobovať nedostatočná ústna hygiena, lebo zvyšky jedla v ústach zahnívajú. Zápach môže vyvolať aj chronický zápal ďasien, ktorý sa časom zmení na parodontitídu. Problémom sú aj otvorené zubné kazy, rozpadnuté korene, nepriliehavé korunky, kazy pod nimi a podobne.

Takzvaný šakalí dych vyvoláva sírouhlík, ktorý sa uvoľňuje z baktérií alebo kyselín zo zubného kazu. Môže signalizovať zápal sliznice žalúdka, žalúdočného alebo dvanástnikového vredu či zápal hltana. Na svedomí ho môže mať aj nosová, hltanová alebo prinosová dutina, ale aj hnisavé ložiská na mandliach či ochorenie obličiek a pečene. Páchnuť z úst vám môže, aj keď sa prejedáte, alebo, naopak, ak držíte drastické diéty.

Čo ak sa urazí?
Ako niekomu povedať, že mu páchne z úst? Ísť s pravdou von a riskovať, že sa urazí? Alebo radšej diplomaticky mlčať? Určite o tom hovorte otvorene, ale s citom. Ak páchne z úst vášmu partnerovi, je to jednoduchšie, ale aj tak hrozí, že sa ho to dotkne. Najmä ak túži s vami stráviť intímnu chvíľu a vy sa od neho so zadržaným dychom odvraciate. Kolegovi to oznámte tiež citlivo a najmä v súkromí. Problémom totiž je, že človek, ktorému páchne z úst, o tom zvyčajne nevie.

Otestujte sa
Je pravda, že mozog zápach vytváraný vlastným telom zvyčajne nevníma. Preto môžete žiť v domnienke, že vás sa čosi také netýka. No ako zistiť, že zdrojom zápachu ste práve vy? Jednoducho. Vyrobte si z dlane mištičku, vydýchnite do nej a privoňajte. Ak zacítite nepríjemný pach, verte, že okolie ho cíti ešte intenzívnejšie.

Keď kolega zapácha...
Muža vraj spoznáš po pachu, našťastie, tento názor už neplatí. Môže sa však stať, že pracujete v kancelárii s človekom, ktorý nevonia vábne. Ako ho na to upozorniť? Neustále otváranie okien zvyčajne nepomáha, iba čo vám môžu prechladnúť kríže. Najefektívnejšie je povedať mu to priamo do očí, ale taktne. Veď ide o problém intímneho charakteru. Alebo mu darujte súpravu voňaviek a antiperspirantov. Nezaberá to však na každého a prekryť zápach neumytého tela agresívnou vôňou sa vám môže riadne vypomstiť.

Čo radia odborníci?
Tvrdia, že prv než vyrukujete s pravdou, mali by ste vedieť, či zdroj vášho „hlavybôľu“ netrpí napríklad depresiami. Informáciou o zápachu, ktorý okolo seba šíri, by ste ich mohli ešte prehĺbiť.
+ Nemal by mu to oznámiť nadriadený, ale radšej kolega, ktorý je zároveň jeho kamarát. Je šanca, že nepríjemnú správu mu povie tak, aby ho zbytočne neurazil. Dôležité je voliť správne slová. Napríklad: „Kolegovia sa sťažujú, že nepoužívaš dezodorant. Tak ťa radšej upozorňujem ja...“

Ako povedať pravdu priamo do očí, ale taktne...

Naša rada
Vo všeobecnosti platí, že je vhodné riešiť „nevoňajúceho“ kolegu hneď a zbytočne s tým neotáľať. Pomáha aj rozposlanie hromadného e-mailu o dodržiavaní hygienických návykov.

Ako povedať o zápachu?

  • Partnerovi: Otvorene, ale nikdy nie počas hádky a v afekte.
  • Kolegovi: Decentne a najmä v súkromí tak, aby vás nikto nepočul.

Vedecká štúdia odhalila zápach Uránu. Podľa nových zistení by ste si k tejto planéte privoňať určite nechceli. Urán objavil nemecký astronóm William Herschel v roku 1781 a odvtedy sa medzi astrofyzikmi a astronómami stáva terčom nechutných vtipov. Vedci totiž zistili, že najvyššiu časť jeho atmosféry tvorí prevažne sírovodík. A ten smrdí tak, ako zhnité vajce či plyny vznikajúce počas trávenia...

O kilách navyše
Oznámiť kamarátke, že jej narástol zadok, môže byť tiež  poriadne nepríjemné. Najmä ak po zime viditeľne pribrala. Ako na to? Dôležité je nekritizovať a nesmiať sa, ale hovoriť priamo a bez okolkov. Riskujete síce, že istý druh ošatenia kamarátke znechutíte do konca života, ale ak si obliekla niečo príšerné, povedzte jej to. Je lepšie, ak sa to dozvie od vás ako od niekoho cudzieho. Ak dá na vaše slová, možno predíde výsmechu od cudzích ľudí alebo „nevinnému“ konštatovaniu v štýle: „Pani suseda, vy čakáte ďalšie dieťa?“

Nevyrovnaný dlh
Požičali ste kamarátke zopár drobných, ale zabudla ich vrátiť? Potom je namieste pripomenúť jej to. Nie vždy je vhodné a najmä príjemné pýtať si od niekoho vlastné peniaze. Aj keď ide len o 10 eur. Preto by malo byť pravidlom, požičiavaj iba takú sumu peňazí, ktorá vám nebude chýbať pri vlastných výdavkoch či sporení.

Ako teda pýtať dlh od kamarátky? Jana to vyriešila po svojom. „Eva zjavne na svoj dlh zabudla. Nechcela som si ju pohnevať, a tak som si peniaze od nej nepýtala. Keď bola v obchode, poprosila som ju, aby mi kúpila zopár drobností do kuchyne. Nie je však isté, či si ona teraz nemyslí o mne to, čo som si myslela ja o nej...“

Naša rada
Peniaze by ste nemali požičiavať na dobré slovo ani najlepšej kamarátke. Stanovte si termín na ich vrátenie a spolu so sumou ho zaznačte na papier. Môžete si takto zachrániť kamarátstvo a ušetriť kopu starostí i peňazí. A vyhnete sa klasickej výhovorke typu: „Ja som nevedela, že ich už chceš vrátiť...“

Autor: Marcela Martinková
Foto: Shutterstock