Keďže v hádke vždy ide o stret dvoch uhlov pohľadu, niekedy je ťažké určiť, kto má pravdu. Lenže čo, keď viete, že máte pravdu a druhá strana si chybu ani za svet nechce priznať? Možno by ste nehnali veci do krajnosti, keby náprotivok čo len na chvíľu pripustil, že veci môžu byť inak. Aj hádať sa však treba vedieť a vyžaduje si to trochu cviku.

Pomôže vám paradoxný prístup
Ak sa so svojou polovičkou hádate o niečom, kde sa dá vyhodnotiť, že naozaj máte pravdu, najčastejšou chybou, ktorú robíte je, že partnera silou mocou presviedčate a búšite do neho hlava nehlava, aby priznal, že vy máte pravdu. Väčšinou je to neefektívna cesta, ktorá iba podnieti negatívne emócie na oboch stranách. Odborníci radia, že paradoxne najlepšie, čo môžete urobiť v situácii, keď je pravda na vašej strane, je počúvať.

Cieľom nie je potupa
Ak sa ocitnete v situácii, ktorá je nabitá konfliktom, najlepšie je byť plne prítomný v situácii a nechať druhú osobu vyjadriť sa ako prvú. Vôbec to neznamená, že budete menej silní, alebo, že nemáte pravdu. Znamená to, že poskytnete partnerovi pocit, že je videný a pochopený. Aj keď máte pravdu, cieľom hádky nie je „súpera“ potupiť a poraziť. Tým, že si vypočujete názor opačnej strany, dáte druhej osobe šancu stať sa plnohodnotným účastníkom konverzácie.

Tým, že si vypočujete názor opačnej strany, dáte druhej osobe šancu stať sa plnohodnotným účastníkom konverzácie.
Zdroj: Shutterstock
Tým, že si vypočujete názor opačnej strany, dáte druhej osobe šancu stať sa plnohodnotným účastníkom konverzácie.

Chvíľu počkajte, zredukujete tým hnev
Odborník na vzťahy, John Gottman tvrdí, že počúvaním druhej strany v podstate hráte niečo ako slovný futbal, „kopete“ problém jeden druhému ako hráči kopú do futbalovej lopty. Ak vám oponent v hádke vraví niečo nepríjemné, mali by ste si zahryznúť do jazyka a počkať. Pretože ak zareagujete hneď v tom momente, keď ste ovplyvnení hnevom, môžete zareagovať nevhodne. Ak ale chvíľu počkáte a necháte oponenta, ale aj svoju hlavu trochu vychladnúť, zistíte, v čom je v skutočnosti problém. Až potom môžete povedať, že potrebujete chvíľku na to, aby ste si všetko premysleli.