Čo skutočne obsahujú umelé mliečka?


Pestrá ponuka
Treba však uznať, že výrobcovia dojčenských mliek sa snažia napredovať.  Podarilo sa im už obohatiť umelé mlieka o prebiotiká, probiotiká, nukleotidy či esenciálne mastné kyseliny. Vznikli špeciálne mlieka pre deti s rizikom alergie s upravenou kravskou bielkovinou, ale i mlieka pre deti, ktoré neznášajú mliečny cukor alebo mlieka pre deti s refluxom, kolikou a inými tráviacimi problémami. Existujú tiež špeciálne mlieka pre deti s nízkou pôrodnou hmotnosťou.  
 

Čo skutočne obsahujú umelé mliečka?

 Bielkovina kravského mlieka je podstatne odlišná od tej, čo sa nachádza v materskom mlieku.

Líši sa umelé mlieko od kravského?
Dojčenské mlieko je špeciálne upravené kravské mlieko.  Úprava sa týka všetkých hlavných zložiek mlieka: bielkovín, sacharidov a tukov, a to tak, aby sa mliečko čo najviac podobalo materskému.

Umelé mlieko je tiež obohatené o oligosacharidy a cukry, ktoré sú obsiahnuté v materskom mlieku a vlastné bifidogénne baktérie, ktoré podporujú správne fungovanie čriev. Živočíšny tuk je v dojčenskom nahradený rastlinným tukom, kvôli obsahu niektorých nezastupiteľných mastných kyselín, ktoré sú dôležité pre správny vývoj mozgu. Niektoré dojčenské mlieka sú obohacované aj o látky nazývané nukleotidy.

Tieto látky sú prítomné v materskom mlieku a majú priaznivý vplyv na imunitu, rast a vývoj tráviaceho traktu dieťaťa. Umelé mlieko býva ešte doplnené o minerály, vitamíny, antioxidanty, stopové prvky a iné látky, prítomné v materskom mlieku, ktoré v kravskom mlieku chýbajú alebo sú len v malom množstve.

Sójové mlieko
Majú bielkovinový základ na sójovej báze a nie sú určené na bežnú výživu. Sú to diétne mlieka pre deti, ktoré trpia poruchou vstrebávania mliečneho cukru laktózy. Zaujímavé je, že až 50 % detí alergických na bielkovinu kravského mlieka reaguje podobne aj na bielkovinu sóje.

Podľa veku dieťatka
Rastúce bábätko má rozdielne nároky aj na výživu. Materské mlieko sa postupne mení a tak zodpovedá týmto potrebám. Vzhľadom k tomu sa umelé mlieka delia na tri základné typy: začiatočné, pokračovacie a mlieka pre batoľatá.  

Autor: Erika