FOTO: Marilyn Monroe a všetci jej muži

Žiarlili na jej úspech, chceli sa zmocniť jej slávy. Prežila si peklo po boku športovca, romantiku so slávnym spevákom či poníženie od veľkého spisovateľa. Kto všetko boli muži jej života a ako Marilyn ovplyvnili? 

Vydatá, no stále dieťaťom

Marilyn Monroe sa narodila ako Norma Jeane Mortenson 1. júna 1926, v nemocnici v Los Angeles. Matka Gladys trpela na syfilis, ktorý jej napádal mozog. Marilyn biologický otec zostáva doteraz neznámy.

FOTO: Marilyn Monroe a všetci jej muži

 Jim Dougherty, slušný synček od susedov, zachránil Marilyn pred sirotincom

Prvýkrát sa vydávala ako šestnásťročná, za Jima Doughertyho. Bol to človek, ktorý zachránil Marilyn pred sirotincom, kam by sa inak ako slobodné dievča dostala. Ich svadba sa konala v roku 1942, predtým, než odišiel zase na more ako obchodník.

Marilyn zúfalo hľadala otca vo všetkých svojich vzťahoch. Dokonca aj Jima volala "otecko". Obávala sa, že zdedila matkinu paranoidnú schizofréniu a často počula "hlasy". Jej prvé manželstvo zlyhalo, keď Jim videl Marilyn fotogenický potenciál a bola oslovená, aby skúsila šťastie v nemilosrdnom Hollywoode. 

Jim ju na ceste za slávou nepodporoval. Rozvod bol na spadnutie. Ich manželstvo vydržalo štyri roky. Bolo však jedno z najdlhšie trvajúcich. Vtedy ešte Marilyn z hĺbky duše vedela milovať, nebola odkázaná na tabletky, neholdovala alkoholu, nebola zapletená do politiky a nikto ju ešte fyzicky netýral. 

Jej krásu si všimol v roku 1949 Johnny Hyde, výkonný agent William Morris Agency. Bol ňou očarený, a ona v ňom zase videla silného otca. O jej čudných hlasoch vedel a veril, že by jej pomohli barbituráty. Na jeho popud začali lekári Marilyn predpisovať tabletky pravidelne.

FOTO: Marilyn Monroe a všetci jej muži

 Žiarlivec a tyran Joe DiMaggio neváhal Marilyn udrieť

Vzťah so športovcom alebo kariéra?
Bejzbalový hráč Joe DiMaggio bol jej najväčšou životnou láskou, hoci spolu vydržali len deväť mesiacov. Marilyn už bola slávna, mala peniaze, prijatie u kritiky, ale to, čo chcela bol muž, čo by ju miloval.

To chcela aj od Arthura Millera aj milenca Franka Sinatru. Všetky tieto vzťahy však skončili nezdarom. Marilyn trpela a neustále prechádzala jedným potratom za druhým. Ale poďme pekne krok za krokom...

FOTO: Marilyn Monroe a všetci jej muži

 Kultová scéna z filmu Slamený vdovec

Joe DiMaggio si všimol Marilyn v roku 1952 a rozhodol sa pozvať ju na rande. Vtedy bol ešte väčšou hviezdou ako ona, považovaný za najväčšieho amerického hrdinu s pálkou. Kvôli zraneniu však zanechal kariéru, keď mal len 36 rokov. Verejnosť ho zbožňovala a Marilyn tiež.

Ich vzťah sa prehlboval, rovnako tak rástla agresivita jej partnera, ktorý na Marilyn ukrutne žiarlil. Nenávidel Hollywood, chcel mať Marilyn doma za sporákom. Chcel domácu paničku, ktorá vychováva ich deti, varí a upratuje. Nútil ju, aby sa vzdala kariéry práve v čase, keď jej hviezda stúpala hore.

Na Silvestra 1953 požiadal Marilyn o ruku. Unesená šťastným okamihom povedala ÁNO. Dňa 14. januára 1954 boli oddaní po krátkom civilnom obrade v San Franciscu. Po romantickom začiatku sa ale všetko zvrtlo.

Joe kritizoval Marilyn, že je rozmaznaná, sebecká a doháňa ho k šialenstvu. Až do takých rozmerov, že bol schopný svoju ženu na verejnosti aj udrieť. Stalo sa tak počas nakrúcania filmu Slamený vdovec, počas ktorého vznikla azda najlegendárnejšia fotka Marilyn s rozviatou naskladanou sukňou stojacou nad odvetrávacou mriežkou. Pod silným svetlom bolo vtedy vidieť Marilyn vraj všetko, nielen sexi nohy. Joe bol proti tomu, aby sa vo filmoch takto odhaľovala

Domáce násilie

FOTO: Marilyn Monroe a všetci jej muži

 Po rozvode s DiMaggiom sa práve Frank Sinatra stal jej najlepším priateľom a milencom

Po nakrúcaní sa Joe ponáhľal späť do hotela a čakal na svoju manželku. V hotelovej izbe sa začal súboj. Hostia si spomínajú, že počuli výkriky, hluk, rozbité sklo a plač. Ďalší natáčací deň museli Marilyn silne líčiť, aby nebolo vidieť modriny na tele. Po tejto afére sa rozhodla rozviesť. Média vtedy Joea kritizovali, ako mohol vôbec siahnuť na také krásne stvorenie!

Dňa 27. októbra 1954, len deväť mesiacov od svadby stála Marilyn pred sudcom a podrobne vysvetľovala svoje dôvody žiadosti o rozvod. Jedným z ľudí, na ktorých sa mohla vtedy spoľahnúť, bol jej filmový priateľ, spevák a herec Frank Sinatra. Kým sa skončilo rozvodové konanie, odišli spolu pár týždňov dovolenkovať.

Bútľavá vŕba a extra milenec

Sinatra bol rovnako nešťastný, pretože krachovalo aj jeho manželstvo s herečkou Avou Gardner. Frank a Marilyn boli dovtedy do seba len platonicky zamilovaní. Situácia sa zmenila, keď raz uvidel Marilyn stáť nahú pred otvorenou chladničkou skoro ráno. Rozhodovala sa medzi pomarančovou šťavou a grapefruitom. "Bola nádherná, nadpozemské stvorenie," spomínal v memoároch Sinatra. Stali sa vášnivými milencami. O Sinatrovi bolo známe, že mu neunikne žiadna sukňa. Pred Marilyn mal ale rešpekt. Bola totiž najväčším magnetom na mužov. Údajne sa bál, či je vôbec schopný túto dračicu uspokojiť...

Autor: Hana